HABER

Evinin dört bir yanı bunlarla dolu! Tam 350 milyon yıllık: Gelin bir sonuca bağlayın

Diyarbakır'da yaşayan Naci Akdemir, bilime olan merakıyla kırsalda bulduğu 350-500 milyon yıllık fosilleri toplayarak evini adeta açık hava müzesine çevirdi. Aantropoloji mezunu Akdemir, bilim insanlarına seslenerek bu fosillerin incelenip bilimsel olarak sonuca bağlanmasını istedi. Akdemir, ''Kaybolmaması için bulduğumu topladım. Aslında bunları bulunduğu yerde bırakmak gerekir. Fakat şu anda bir yapılaşma var, ilçe büyüyor. Kimisi duvarda, kimisi moloz olarak kullanıyor'' dedi.

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde yaşayan Naci Akdemir, antropoloji bölümünde eğitimini tamamladı. Akdemir, daha sonra önüne çıkan fırsatı değerlendirip hayatını eğitime vakfedip ilçede öğretmenlik yapmaya başladı. Eğitim hayatı boyunca ilçede yüzlerce öğrenciyi yetiştiren Akdemir, okuduğu bölümden uzaklaşmayıp bilime yönelerek ilçede bulduğu tarihi taşları, fosilleri toplamaya başladı.

İlçede yapılaşmanın sürmesiyle doğada olan her biri 350-500 milyon yıl arasındaki fosilleri korumak için evinin bahçesinde toplayarak açık hava müzesini andıran bir zenginliğe sahip oldu. İlçenin daha önce deniz bölgesi olduğundan bu fosillerin olduğunu aktaran Akdemir, bilim insanlarına seslenerek bu fosillerin incelenip bilimsel olarak sonuca bağlanması çağrısında bulundu.

350 MİLYON YILLIK

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler