HABER

Türk ve İsrailli dağcılar, yaz ortasında tipiye yakalandı

"Türkiye'nin çatısı" olarak nitelendirilen Ağrı Dağı'na zirve tırmanışı yapan 4'ü Türk, 12'si İsrailli 16 dağcı, yaz ortasında tipiye tutuldu. Tipi karşısında çaresiz kalan dağcıları, rehberler Mustafa Tekin ve Yıldırım Beyazıt Öztürk, GPS ile kullanarak zirveye ulaştırdı.

Ağrı Dağı'na 18 Temmuz günü Doğubayazıt rotasını kullanarak çıkmayı hedefleyen 4'ü Türk, 12'si İsrailli 16 dağcı, tırmanışa deniz seviyesinden 2 bin 200 metre yükseklikteki Çevirme köyünden başladı. İlk geceyi 3 bin 300 rakımdaki ana kampta geçiren dağcılar, 19 Temmuz günü kampı 4 bin 200 metre yüksekliğe çıkardı. Gece yarısından sonra saat 02.30'da şapka buzullarda tırmanışa geçen ekip, saat 07.30'da deniz seviyesinden 5 bin 137 metre yükseklikteki zirveye çıkış yolunda tipiye tutuldu. Görüş mesafesinin zaman zaman 3 metreye kadar düştüğü tırmanışta rehberler GPS cihazını kullanarak yönlerini bulup zirveye ulaştı.

"ZİRVEYE KADAR DEVAM EDEN BUZULLAR VAR"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
tamam zirveye cıkdınız ya ülkeyi kurtardınız tebrikler:)
Kardeş zevk işi bunlar herkesin ayrı zevki var onlarında dağa çıkmakmış
İsrailli kardeşleriniz ile el ele yürüyün bakalım
Dağcılık bir tutku bir hevestir O hep çağırır sevenlerini.Bulutların üstüne ayak basmayı Ağrı Türkiyenin tek yüksek irtifa dağı dır.Karma tırmanış yürüyüş+buzul tırmanış türüdür. İskender ığdır ve recep çatak gibi son derece tecrübeli dağcıları hayattan almıştır ve daha ismini hatırlayamadıklarım hepsi huzur içinde yatsınlar...
Geri Dön