İlk Defa Köpek Sahipleneceklerin Mutlaka Bilmesi Gereken Temel Bilgiler

Köpek sahibi olmak isterken bizi ne gibi durumların beklediğini bilmemiz gerekiyor. Köpek sahibi olmadan önce hangi bilgilere sahip olmalıyız, ne gibi ihtiyaçları önceden hazır etmeliyiz. Sizin için hazırladığımız bu yazımızda merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

İlk Defa Köpek Sahipleneceklerin Mutlaka Bilmesi Gereken Temel Bilgiler

Köpek sahibi olmak büyük bir sorumluluk taşıyor ve eğer böyle bir karara vardıysanız bize de sizi bu uzun, zorlu yolculuğu göze alma cesareti gösterdiğiniz için tebrik etmek düşüyor. Ne yazık ki köpekler evlere her zaman bu sorumlulukların bilinci dahilinde getirilmiyor.İşin zor kısmı, köpek edinmeden önce ne kadar bilinçlenmiş olsanız da, köpeğiniz eve geldikten sonra, öğrendiklerinizi sorgulatacak davranışlarda bulunabiliyor.Evinizin yeni üyesinin yeni ortamına daha çabuk adapte olmasını sağlamak, koyduğunuz kurallara uygun şekilde davranmasını mümkün kılmak aslında tamamen sizin elinizde.

EĞİTİM SIRASINDA YARARLANABİLECEĞİNİZ BU KİTABI HEMEN ALIN!

kitapköpek

AmznCTA

Kafes eğitimi ya da köpeğinize ait özel bir alan

Köpekleri kafeste gördüğümüz zaman onların çok üzgün olduğunu, cezalandırılmış hissine kapılacaklarını ve bulundukları ortamdan hoşnut olmadıklarını düşünürüz. Fakat uzmanlar bunun doğru olmadığını, köpeklerin kapalı alanları ve sadece kendilerine ait olan bölgeleri sevdiğini belirtiyor. Yavru köpeğinizin tuvalet eğitimine bir kafes yardımıyla başlarsanız, köpeğinizi eve getirdiğiniz ilk andan itibaren çok rahat edersiniz. Bunun nedeni köpeklerin uyudukları yere tuvaletlerini yapmak istemiyor olmalarıdır. Bu yüzden siz onları tuvalet saatleri geldiğinde kafeslerinden çıkarana kadar tuvaletlerini tutacaklardır. İster kısa ister uzun süreli olsun, seyahat ederken köpeğinizi kutusunda taşımanız gerekiyor. Bu süreci kafes eğitimi almış olan bir köpek çok daha kolay atlatabilir, hatta keyifli bir deneyim yaşayabilir.

KÖPEK KAFESİ KÖPEĞİN YUVASINA ALIŞMASINA YARDIMCI OLACAKTIR HEMEN SEPETE EKLEYİN!

köpekkafesi

AmznCTA

Olası tuvalet kazalarında fazla tepki göstermeyerek durumu kontrol altına alabilirsiniz

Yavru köpeğinizin tuvalet eğitimini ne kadar sıkı tutarsanız tutun, mutlaka kazalar yaşanacak ve evdeki halınız ya da parkeniz kaza kurbanı olacaktır. Bu süre içerisinde onları strese sokmadan eğiterek, tuvaletlerini yapmaları gereken doğru yer neresiyse orayı göstermeniz gerekiyor. İster tuvalet pedleri olsun, ister köpeğinizi bahçeye çıkarıyor olun, bu süreçte her zaman köpeğinize doğru adresi sabırla göstermek size düşüyor. Unutmamalısınız ki eğer kazalar yaşanıyorsa bunun nedeni, köpeğinizin size verdiği sinyalleri fark etmemiş olmanız veya tuvalet saatini kaçırmış olmanızdır.

KÖPEK TUVALETİ ALMAK BU EĞİTİMİ VERMENİZİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR!

köpektuvalet

AmznCTA

Adapte olma sürecinde sabırlı olun

Köpeğiniz ister yavru ister büyümüş olsun, onu eve getirdiğinizde mutlaka ilk birkaç gece yerini yadırgayacaktır. Biz insanlar bile değişikliğe hemen adapte olamıyorken, onların hemen alışması oldukça zor bir durum olabilir.Özellikle yavru köpekler mutlaka ince bir ağlama sesi çıkaracaktır. Hatta bazıları açıkça ağlayabilir. Sonuçta alıştıkları yer ya da annelerinin yanından yepyeni bir ortama getiriliyorlar. Bu birkaç gecede onlara yeterli şefkat göstermek çok önemli. Kafes eğitimi uygulayanlar, kafesin bulunduğu odadaki yatak ya da koltukta birkaç gece yatmayı düşünebilirler.

KÖPEĞİNİZE AİT BİR YATAK ALARAK KENDİNİ EVİNDE HİSSETMESİNE YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ!

köpekyatağı

AmznCTA

Kuralları en baştan belirleyin

Köpekler sınırlarını bilmek ister. Hatta bu yüzden eve geldikleri ilk günden itibaren, atacakları adımların birçoğunda tepkinizi ölçmek için sürekli dönüp size baktıklarını fark edeceksiniz. Eğer köpeğinizin koltuğunuzda ya da yatağınızda bulunmasını istemiyorsanız, onu ne olursa olsun koltuk ya da yatağınıza çıkarmamalısınız. Evinizde köpeğin girmemesi gereken odalar, geçmemesi gereken sınırlar olacaksa, bu sınırları ilk günden çizmelisiniz. Böyle bir sınırı çizmek isterseniz bunu en baştan koymanızda fayda var.

Egzersizin ihtiyaçlarına önem verin ve görmezden gelmeyin

Köpeğinizi eve getirmeden önce düşünüp tartmış olmanız gereken gerçeklerin en başında egzersiz geliyor. Bazı köpekler ağır doğa sporlarına çok kolay bir şekilde eşlik edebilecekken, bazıları sadece kısa surely yürüyüşleri tercih edebilir. Eğer siz egzersiz yapmak istemiyorsanız, mutlaka top atma oyunları gibi farklı aktivitelerle köpeğinizin biriken enerjisini atmasına yardımcı olmalısınız. Zira gerekli egzersiz ihtiyacını tamamlamamış köpek, mutsuz bir köpek haline gelir ve evde büyük sorunlar çıkarabilir.

KÖPEĞİNİZİN BOYUTUNA UYGUN TASMAYI SEÇEBİLİRSİNİZ!

köpektasma

AmznCTA

Oyuncaklar ile ısırma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz

Köpekler henüz minicik bir yavruyken ısırma eğilimi göstermeye başlarlar. Özellikle 3 aylıktan 6-7 aylık oluncaya kadar diş çıkarma sebebiyle hissettikleri kaşıntı ve acıyı, eşyaları ve biz insanlar dahil buldukları her şeyi dişleyerek gidermeye çalışırlar. Yavru köpeklerin bir şeyleri ısırması normal bir süreçtir fakat bu süreci elimizden geldiği kadar minik dostumuza elimizi, ayak parmaklarımızı ısırmanın yanlış olduğunu göstererek ve ona ısırabileceği alternatifler sunarak geçirmemiz önem taşıyor. Zira bu alışkanlığını sürdürürse ileride canımızı acıtarak oyun oynayacak ya da iletişim kurmaya çalışacaktır. Dişini kaşımasına yardımcı oyuncaklar alarak bu sorunu giderebilirsiniz.

KÖPEĞİNİZİN DİŞ KAŞIMASINA YARDIMCI OLMASI İÇİN ONA UYGUN OYUNCAĞI ALABİLİRSİNİZ!

köpekdiş

AmznCTA

Gün içerisinde ödüllü kısa eğitimler uygulayabilirsiniz

Eğitim, köpekler için çok büyük önem taşır. Gün içerisinde kısa kısa eğitimler uygulamak köpeğiniz için bir zihin egzersizi oluşturur ve enerji harcamalarına destek olur. Köpeğinizin neleri yapmasından hoşlanıp hoşlanmadığını bilmesi, ikiniz için de hayat kurtarıcı bir kolaylık olacaktır. Verdiğiniz eğitimin sonuna köpeğinizin hoşuna gidecek ödüller koyarak eğitimi kalıcı hale getirebilirsiniz. İyi eğitilmiş köpekler, onlardan korkan insanların da kalbini daha kolay kazanacak ya da korkularını bir nebze de olsa hafifletecektir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler