HABER

Irak medyasından 'Kürdistan Ağustos'ta kuruluyor' iddiası

IKBY bağımsızlık referandumuna ilişkin hazırlıklar sürerken Başkan Barzani’nin danışmanı Hacı, Irak medyasına referandumun Ağustos ayında yapılmasının planlandığını söyledi. Bas News İngilizce'ye göre, Muhammed Hacı Kürt Bölgesi Yüksek Seçim Komisyonu’na referandum düzenlenmesi için çağrı yapmaya hazırlandıklarını anlattığı açıklamalarında, Barzani’nin Kürt siyasi partilerinden bağımsızlık çabalarına liderlik yapacak olan ortak komisyona temsilcilerini belirlemelerini istediğini de anımsattı.

Irak'ta tarihteki ilk bağımsız Kürdistan devleti kurulması için, IKBY Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin planladığı tarih ortaya çıktı. Barzani’nin danışmanı Muhammed Hacı, referandum için Ağustos ayında düğmeye basılcağını açıkladı.Peki bağımsız Kürdistan'ın sınırları ne olacak, Kerkük'ü de haritaya katacaklar mı?

Barzani, referanduma gidileceğini duyurmuştu. Bu yıl bitmeden bağımsız Kürdistan devletini ilan etmeyi planlayan Barzani referandum için tarihi de belirledi. Barzani’nin danışmanı Muhammed Hacı, referandumun Ağustos ayında yapılmasının beklendiğini söyledi.

KÜRT SİTESİ DUYURDU

Bas News İngilizce'ye göre, Muhammed Hacı, Kürt Bölgesi Yüksek Seçim Komisyonu’na referandum düzenlenmesi için çağrı yapmaya hazırlandıklarını anlattığı açıklamalarında Mesut Barzani’nin Kürt siyasi partilerinden bağımsızlık çabalarına liderlik yapacak olan ortak komisyona temsilcilerini belirlemelerini istediğini de anımsattı.

Mesut Barzani, 2 Mayıs’ta Fransız Le Figaro gazetesiyle yayımlanan mülakatında “Kürtlerin bağımsızlığı ilan etmesi zamanı geldi. Ancak biz, Irak’tan barışçıl biçimde diyalog ve müzakere yoluyla ayrılmak istiyoruz” demişti.

KERKÜK'Ü DE SINIRLARINA MI KATACAK?

Barzani geçtiğimiz aylarda da Kerkük valisine il genelinde Kürt bayraklarını kamu kurumlarına çektirtmişti. Vali Kürtçeyi de resmi yazışma dillerine eklemişti. Irak yönetiminin uyarısına rağmen bu konuda geri adım atılmış değil. Şimdi merak edilen Bağımsız Kürdistan devletinin sınırları. Kerkük'ün bu sınırlar içinde yer alıp almayacağı da diğer bir muamma. Böyle bir girişim olduğu taktirde Irak'ta kıyametler kopabilir.

Hacı, Kürt bölgesinin seçim komisyonuna seçim için hazırlıklar yapılması yönünde çağrıda bulunacaklarını belirtti.

Mesut Barzani, 2 Mayıs’ta Fransız Le Figaro gazetesiyle yayımlanan mülakatında “Kürtlerin bağımsızlığı ilan etmesi zamanı geldi. Ancak biz, Irak’tan barışçıl biçimde diyalog ve müzakere yoluyla ayrılmak istiyoruz” demişti. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Üyesi Mala Bahtiyar, tüm Kürt siyasi partilerinin referandum yapılması konusunda kararlı olduklarını belirtti. Bahtiyar, referandumun Ağustos veya Eylül’de düzenleneceğini söylemişti.

Geri Dön