KKTC Başbakanı Tatar'dan Rumlara 'bayrak' tepkisi!

Kıbrıs'ta Irkçı Rum Elam'ın KKTC bayrağını yakmasına ilişkin bir sert tepki de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar'dan geldi. Tatar "Hükümet olarak olayın peşini bırakmayacağız." dedi.

KKTC Başbakanı Tatar'dan Rumlara 'bayrak' tepkisi!

KKTC’nın 36’ncı kuruluş yıl dönümünde Rum tarafında protesto düzenleyen ırkçı Elam örgütü, KKTC bayrağını yaktı. Güney Lefkoşa’da toplanan aşırı sağcı Rumlar, ellerinde Yunan bayrakları ile Ledra Palas Sınır Kapısı’na gelerek Türkler aleyhinde ırkçı sloganlar attı.

"NEFRET HEM KIBRIS HEM DE İNSANLIK İÇİN AĞIR BİR YÜKTÜR"

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rumların eylemlerine sert tepki verdi. Akıncı yaptığı açıklamada, “Güney Kıbrıs’ta ırkçı, faşist Elamcılar tarafından KKTC bayrağının yakılmasını kınıyorum. Kıbrıs’ın eşit ortağı Kıbrıslı Türklere ve sembollerine tahammülü ve saygısı olmayan bu örgütün sık sık tekrarladığı yanlışlarına bir yenisi daha eklenmiştir. Nefret söylemini aşarak nefret eylemine geçen Elam’ın siyaseten beslendiği düşmanlığa hizmet ettiği açıktır. Kıbrıs’ın geçmişini acılarla dolduran böylesi nefret ve şiddet eylemlerinden hala ders çıkarılmaması endişe vericidir. Adamızın ihtiyacı gencecik insanların yürekleriyle zihinlerini nefretle doldurmak değildir. Nefret hem Kıbrıs hem de insanlık için ağır bir yüktür.” dedi.

“Doğru olan, nefret yükünü çoğaltmak değil, o yükten bir an önce kurtulmaktır” ifadelerini kullanan Akıncı, “Elam faşistlerinin bu yanlış davranışına karşı doğru seslerin öncelikle Rum toplumundan çıkmasını beklediğimizi belirtmek isterim. Toplumların ortak değer ve sembollerine saygının esas olacağı bir Kıbrıs için nefret söylemi ve nefret eylemlerine yer olmamalıdır. Bunun için ihtiyaç kötü örnekler değil, doğru ve iyi örneklerdir”. diye konuştu.

"HÜKÜMET OLARAK OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Akıncı’nın ardından KKTC Başbakan Ersin Tatar da olaya ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Tatar yaptığı açıklamada, “Rum öğrencilerin her yıl olduğu gibi bu yıl da sınırlarımıza gönderilerek bizden intikam almak için slogan atmaları, Rum Temsilciler Meclisinde milletvekili bulunan Elam militanlarının KKTC bayrağını yakmaları nasıl bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzun yeni bir örneğidir. Hükümet olarak konunun üzerinde önemle duruyoruz. Ancak şu bilinsin ki, kimsenin mili değerlerine bir sözümüz yoktur ama Kıbrıs Türkü’nün özgürlük ve egemenliğinin simgesi bayrağımızın yakılması da kimsenin haddine düşmüş değildir. Hükümet olarak olayın peşini bırakmayacağız.” dedi.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
Türkiye Kıbrıs'ta olmasa , büyük facialar yaşanabilir yine.. "Kıbrıs Kıbrıslılara Bırakılmalıdır" diyen İzmir BB Başkanı Tunç Soyer ve O Zihniyetin amacı ne? La olum ! Herzaman söyledik Siz Anca Ekrem'i gönderirseniz Tatile. Ayşe'yi Tatile göndermek sizin harcınız değil.. Allah'tan o zamanlar Erbakan varmış .. Ve Allah'tan buzamandada Erdoğan Varmış. Size kalsa "YPG bize Saldırmaz" Size kalsa "Bize Kim Saldıracakki" Size kalsa"Afrin Merkeze sakın Girmeyin"
olumsuz like atanlar sizde biliyorsunuz chp nin kimlerle kolkola olduğunu bırakın inadı başka türkiye yok
erbakanmı güldürme erbakan ayşeyi arabistana gönderirken rahmetli kıbrıs fatihi ecevit kıbrısa gönderdi
Allah Devlet Bahçeliyi var etsin Uzun ömürler versin Allah vatanımızı milletimizi Ordumuzu korusun Vatan hainlerine Allahım fırsat vermesin
Ayşe'yi tatile Erbakan mı çıkardı ;))) size ne iciriyorlar ya çok merak ediyorum
ulkede darbe olurken tayyib de tatildeydi. tatilcileri yazarken onu eklemeyi unutmussus.
neden Ecevit'in başarısını ve kararlılığını görmezden gelip, kul hakkına giriyorsunuz? Allah c.c. mahşer günü size hesap sorarken, sırf idelojinizi savunmak için girdiğiniz bu hakkı nasıl ödeyeceksiniz? Dünyanız için ahiretinizi yakmayın. Allah c.c. merhum Ecevit'in günahlarını affetsin, merhum Erbakan'in günahlarını affetsin. Allah c.c. sadece kul hakkını affetmeyecek bilginiz olsun. Hz. Kur'an da öyle buyuruyor, Hz Muhammed sav hadislerin de öyle buyuruyor. savundugunuz siyasi partiler için Allah c.c. ya hesap vereceğinizi unutmayın.
haklı olduğun yerler var ama sığ düşünüyorsun.
oekici! Ecevit Kıbrıs'ta Garantör Devlet olan İngiltere ile Ortak harekât yapmak için İngiltere'ye gitmişti. Ecevit'in İngilizleri razı etmesini bekleseydik, hâlâ bekliyor olurduk! Hiç İngiliz Seninle Birlik Olupta YUNAN'I VURURMU? cobra_asom! Yalan falan değil. Biz Erbakan'ın ağzından dinledik zaten Harekât emrini nasıl verdiğini. Ecevit'in Kıbrıs Harekâtıyla ilgili tek emri "Harekâtı Durdurun" emriydi
erbakanda oldu ecevitte oldu senin yalanını ortaya çıkartacak kimse kalmadi neden hayattayken bu şekilde bir tartışma ortaya çıkması onu söyle bana
gamlı baykuş , Sana kalanda çocuklara tecavüz edildiğinde " bir defadan bir şey olmaz " insanlık sizin için ne kadar zor.
kktc ye buradan türkler yerleştirilmel oranı halkı ingiliz rum hayranı fırsat bulsalar , geçimlerini türkiyeden sağlamasalar ilk fırsatta bizi satarlar.
kesinlikle çok azı dışında hepsi rum devşirmedi açınmaz bunlara ama aslında hepsini süreceksin rum tarafına
bırakın Türkiye'nin değerini anlasınlar çoğu Türkiye'yi sevmez Avrupa Amerika iki ingiliz hayranı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler