Korkutan açıklama: Savaş olasılığı her zamankinden fazla

ABD'nin eski Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer bir savaş olasılığının her zamankinden fazla olduğunu bildirdi.

Amerikan ABC kanalına konuşan Mullen, Kuzey Kore ile artan nükleer gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"ABD, Kuzey Kore ile nükleer bir savaşa her zamankinden daha yakın ve şu anda bu soruna diplomatik bir çözüm bulunma fırsatlarını göremiyorum." ifadesini kullanan Mullen, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki sert söylemlere işaret etti.

'TRUMP SESSİZ KALAMAZ'

İki lider arasındaki "agresif" yaklaşımların ve söylemlerin göz ardı edilemeyeceğini kaydeden Mullen, Trump'ın nükleer kapasiteye kavuşabilecek bir Kuzey Kore'ye karşı sessiz kalmayacağını savundu.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster'ın Kuzey Kore konusunda Trump'ı "makul şekilde yönlendirmeye" çalıştığını ifade eden Mullen, "Endişem, bu durumun ne kadar sürdürülebileceğiyle ilgilidir." yorumunu yaptı.

KİM'DEN 'NÜKLEER BUTON' TEHDİDİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yıl konuşmasında ülkesinin nükleer ve füze programlarından vazgeçmeyeceğini belirterek, "nükleer butonun" daima masasının üzerinde olduğunu söylemişti.

Güney Kore'nin ulusal haber ajansı Yonhap'ın haberine göre Kim, devlet televizyonunda yaptığı yeni yıl konuşmasında, ABD ana karasının Kuzey Kore'nin nükleer vuruş menzilinde bulunduğunu iddia etmişti.

ABD Başkanı Trump, 20 Kasım'da Kuzey Kore'yi "teröre destek veren devlet" olarak tanıyacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından ABD, 21 Kasım'da ülkenin ticaret faaliyetlerini kısıtlamak için 1 kişi, 13 şirket ve 20 gemi hakkında yaptırım kararı almıştı.

Kuzey Kore, ABD'nin "teröre destek veren ülkeler" listesinde İran, Sudan ve Suriye'nin ardından 4'üncü sırada yer alıyor. Söz konusu listeye 2. kez eklenen ülke, George W. Bush tarafından 2008'de çıkarılmadan önce 20 yıl listede kalmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
Umudumuz küçük enişte.
Amerika bitecek Türkiye Süper güç olacak
KÜÇÜK ENİŞTE SERT BAKIYOR TRUMP'A KIZDIRMAYIN KÜÇÜK ENİŞTEYİ
yiyin birbirinizi,,,
ahanda buraya yazıyorum.. Eğer bu adam çok sıkıntı çıkartırsa Onu ABD değil, ya Çin ya Rusya indirecek. ABD uğraşıpta başına bela almaz. Şimdilik Rusya ve Çin onu bi joker gibi kullanıyor ve ayakta tutuyor. Yoksa öyle NÜKLEER silah kullanmak gibi bi girişimi olursa Anında indirecekler Çünkü öyle bi savaş sadece ABD ve Kore yi yıkmaz
amerika kafa tutabilen nadir ulkelerden olan kuzey koreyi tebrik eder, kim jong-un’u gorevinde basarilar dilerim...
Hayret reise sormadan açıklama yapmış.Eyy amerika sen kimsin yav
İki manyak dünyayı başımıza yıkacak.
ikinizde de savaş yapacak yürek yok boşuna gündem oluşturmayın
trump öl artik
Kim, açıklama yaptı. Güney Kore'ye bir nevi zeytin dalı uzattı. ABD tehdit eder ya da saldıracak olursa masamda bekleyen kırmızı düğmeye basarım dedi. 2017 de gerginlik çok daha ileri seviyedeydi. Tehditler en üst perdedeydi. Gene dalaşırlar ama savaş boyutuna varmaz.
ulan sizde savasacaksaniz savasin her gün ayni haber alti ustu bi bomba atacaksiniz uzatdiniz olayı
Kuzey kore çılgınlık yapsa da abd yi vursa, iran da kurtulur, ortadoğu da.
2018-2020 savaş yılları olacaktır
iki deli çıktı meydana, ikiside bir birinden merdane diyecemde, demiyorum. ikiside bir birinden adi, hatta birisi daha çok adi, aşağılık ve haysiyetsiz. yani Trump, aslında ötekisi çokda adi değil, dokunmayan yılana ses çıkarmıyor. sadece abd yılanı nı tehdit ediyor. bana da; hadi kim daha nekliyorsun demek düşüyor. zaten mazlumlara dünya zindan, kim emperyalistlerin korkulu rüyası.
tamamen danışıklı dövüş sahnesi mümkün değil savaşmaz bunlar dünyanın gözünü boyama
ikiside aptal ve gerizekalı.
Nerde o günlerrr...
EĞER DÜNYA EMPERYALİZMDEN VE ONUN KURUCUSU YAHUDİDEN KURTULMAK İSTİYORSA KİMYONA DESTEK OLMALI ! ASYANIN GURURU SON EMPERYALİST BÜKÜCÜ KİMYON DÜNYA SENİNLE !
ABD G. KORE VE JAPONYA ya silah satacak..hepsi oyun..Kim ede komisyon verecek..
Kuzey korenin nükler silahlanmasına göz yumamazlarmış. ohhhh ne güzel dünya sen istediğin silahı yapıcaksın, isteğin yere girip istediğini vuracaksın. Hatta girmeden imza atıp isteğin yeri istediğin ülkenin başkenti yapacaksın. Başkaları hiç bişey yapmadan oturup seni izlicek. Ey ABD İsrail Atom bombası yapıyor neden ses çıkarmıyorsun. Kuzey koreyi Teröre destek veren ülke ilan etmişsin. pkk nın uzantısı olan ypg terör örgütüne destek veren sen değilmisin. Bu Abd den müttefik falan olmaz bizim topraklarımızda gözü olan leşkargaları. siyasetçiler neden göremiyor bunları anlamıyorum.
Trump ateşle oynuyor bu sefer.
en büyük terörist abd ta kendisidir. başkalarını araştırmasına gerek yok.
bunlardan bi halt olmaz bunlar savaşmasını da bilmezler öyle atarlar kim inanırsa
Dinsizin hakkından imansız gelir..
Birbirine sürekli diş gösteren, sözle dalaşıp artizlik yapan bu iki ülke bize mesafe olarak çok uzaklar. Uzak olsunlar.
bir birinizi yerseniz iyi edersiniz...
siz bi halt edemezsiniz korkaklar her ikiside dikleniyor sonuç Yok
kim ABD ye füze atarsa efsane olur.
iki deli çıktı meydana, ikiside bir birinden merdane diyecemde, demiyorum. ikiside bir birinden adi, hatta birisi daha çok adi, aşağılık ve haysiyetsiz. yani Trump, aslında ötekisi çokda adi değil, dokunmayan yılana ses çıkarmıyor. sadece abd yılanı nı tehdit ediyor. bana da; hadi kim daha nekliyorsun demek düşüyor. zaten mazlumlara dünya zindan, kim emperyalistlerin korkulu rüyası.
amerika kore ile yalan gündem oluşturup , su anda iran ve diger musluman ülkeleri içten yıkmakla mesgul !!! kore hikaye !
dünyayı kimler idare ediyor
Diğer Haberler