Metin Feyzioğlu'ndan Erdoğan'ın 'çömez devlet' sözlerine sert tepki

Çorum Barosu'nun kuruluş yıl dönümüne katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı, ne Cumhuriyet'in çömez devleti, ne 1970'lerin, 1990'ların güçsüz ülkesi var" sözlerini eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Metin Feyzioğlu, "Kendisine önerim; çömez Cumhuriyet dediği Mustafa Kemal Atatürk'ün yönettiği Cumhuriyet'in başardıklarını öğrensin" dedi.

Metin Feyzioğlu'ndan Erdoğan'ın 'çömez devlet' sözlerine sert tepki

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Çorum Barosu'nun kuruluşun 66'ncı yıl dönümü nedeniyle kente geldi. Çorum Barosu ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 43'üncü Muhtarlar Toplantısı'nda söylediği, "Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı, ne Cumhuriyet'in çömez devleti, ne 1970'lerin, 1990'ların güçsüz ülkesi var" sözlerini eleştiren Başkan Metin Feyzioğlu, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Cumhurbaşkanı evvel ki gün döndü, 'Ey' diye başlayan cümlesinde 'Biz, çömez Cumhuriyet değiliz' dedi. Kendisine önerim; çömez Cumhuriyet dediği Mustafa Kemal Atatürk'ün yönettiği Cumhuriyet'in başardıklarını öğrensin ve kurban olsun. Çünkü henüz 10'uncu yılını doldurmamışken Türkiye Cumhuriyeti; Irak'ın, Suriye'nin, Suudi Arabistan'ın ve aynı zamanda Kuzey Afrika'nın kanaat önderiydi. Almanya, Fransa, ABD ve İngiltere; Türkiye'yi Avrupa’nın bir parçası ama Ortadoğu'da da sözü en çok dinlenen devlet olarak görmüşlerdi. O sebeple Cumhuriyet'in ilk yıllarında Cumhuriyet bir çömez değil, dev ideallerin üstünde yükselen, gururlu, başarılı, üreten, ilkeli bir Cumhuriyet'ti."

'SURİYE'NİN KUZEYİNDE KURULMAK İSTENEN BİR PKK DEVLETİDİR'

Türkiye'nin Suriye'deki askeri müdahale politikası ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Feyizoğlu, bölgede iki devletin kurulmak istendiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin güney sınırlarının hemen ötesinde emperyal güçlerin desteğiyle oluşan Suriye ve Irak'tan bölünmüş parçalarla oluşturulmak istenen iki adet devletimsiyle uğraşıyor. Bunlardan en günceli Suriye'nin kuzeyindeki PKK'nın YPG'si eliyle kurdurulmak istenen devletimsi. Sözde kantonların birleştirilmesi girişimine karşı da Türkiye gerçekten çok önemli. Stratejik değeri çok yüksek bir müdahalede bulunuyor. Kama gibi o bölgelerin birbiriyle birleşmesini önlüyor. Türkiye'nin şu anda dünyanın emperyal güçleriyle sürtüşmesinin arkasında da işte bu var. Hiç kimse bizim aklımızla alay etmesin. PKK da, Suriye'deki PYD de 'Kongra-Gel' adlı yapının alt birimleridir. Kendi tüzüklerine baktığınızda görürsünüz. Buna ABD'liler, 'O PYD, sizinki PKK' demesinler. Kendilerinin de çok iyi bildikleri belgeleri bilmediğimizi sanmasınlar. Biz de biliyoruz. PYD bugünkü yapısıyla PKK'nın yan bir örgütüdür ve bugünkü yapısıyla devam ettiği sürece de Suriye'nin kuzeyinde aslında kurulmak istenen bir PKK devletidir."

'OHAL, TERÖR ÖRGÜTLERİ TARAFINDAN MEMNUNİYETLE KARŞILANIYOR'

Olağanüstü halin (OHAL) uzatılması konusuna da değinen Feyizoğlu, başta FETÖ ve PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin OHAL'in uzatılmasını istediklerini ileri sürdü. Feyizoğlu, "OHAL'in verdiği yetkilerin terörle mücadele açısında faydası olmadığını görüyoruz. 3 ay, 5 ay, 6 ay, kabulümüzdür. Türkiye çok ağır bir saldırıyla karşı karşıya kalmıştır. OHAL'in uzatılması başta FETÖ ve PKK olmak üzere, terör örgütleri tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. İstedikleri OHAL'in sürekli uzatılmasıdır. Çünkü OHAL uzatıldıkça Meclis devre dışı bırakılmaktadır. Meclis'ten geçmesi gereken kanunlar OHAL KHK'ları ile yapılmaktadır" diye konuştu.

Türkiye'nin toprak bütünlüğünün tehlikeye girmesi sonucunda Avrupa'nın da tehlikeye gireceğini söyleyen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, şöyle dedi:

"ABD'ye ve Rusya'ya, ‘Siz burada PKK'yı silahlandırarak belki kısa vadede bir şey yapmaya çalışıyorsunuz ama çok daha uzun sürecek iç savaşların temellerini atıyorsunuz. Türkiye'nin üstün menfaatlerini görmezden gelerek, Türkiye'yi karşınıza alarak Türkiye'nin bölünmesine çanak tutacak bir oluşumu gerçekleştirmeniz sizin menfaatinize değil, bizim menfaatimiz değil, biz de yaptırtmayız' diyeceğiz. ABD ve Rusya, Türkiye'nin toprak bütünlüğüne yönelik tehditlerin, kendi menfaatlerine olmadığını anlamak zorundalar. Ama bugün ne ABD bunu anlamış durumdadır ne de Rusya. Rusya, eğer Türkiye'nin toprak bütünlüğünü gerçekten önemsiyor olsaydı PYD'ye Moskova'da ofis açtırtmazdı. ABD, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü önemsiyor olsaydı YPG'ye PYD'ye silah yardımı yapmazdı. Türkiye'nin toprak bütünlüğünün tehlikeye girmesi, Avrupa'nın tehlikeye girmesidir."

'MİLLİ BİRLİĞİN KORUNMASI GEREKİYOR'

Türkiye'nin milli birliğinin korunması gerektiğini belirten Feyizoğlu, "Şu anda buradan uyarıyorum: İran ile İsrail ve İran ile Suudi Arabistan birbirlerine füze atacak noktaya gelmişken, Türkiye gibi istikrarlı bir ülkeyi kaosun içine sokacak tüm senaryoları ABD'nin ve Rusya'nın çöpe atması gerekmektedir. 2003'lerde, 2006'larda kendi yayın organlarında yayınladıkları ve Türkiye'nin de bir bölümünün alınarak yeni bir devletin yapılmasını öngören o senaryoları derhal çöpe atmaları gereklidir. Çünkü Türkiye'nin milli birliğinin korunması sadece Türkiye'nin ve Türk milletinin menfaatine değil, ABD'nin, Avrupa'nın ve tüm dünyanın menfaatinedir. Bunu anlamaları lazım. Orada masa başında oturan birtakım hayatın gerçeklerinden kopuk, bölgenin kültüründen, tarihinden kopuk birtakım adamlar oturuyorlar ve fantezi gibi senaryo yazıyorlar. O fantezi gibi senaryoları biz başlarına geçiririz" dişe konuştu.

TBB Başkanı Metin Feyizoğlu, açıklamasının ardından Çorum Barosu'nun 66. yılı nedeniyle düzenlenen resepsiyona katıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
Erdoğan dan yediği fırçadan beri sesi çıkmıyordu. Hayret...
Aslında Erdoğan'ın sözlerini ciddiye almamak gerekir.Boş boş konuşuyor.
Senin Çömez dediğin Cumhuriyet değil.Cumhuriyet içinde 15yıllık bir çöez AKP kabine hükümetleri arasını yaşıyor.Cumhuiyetle bu devlet ne badireler atlattıki 15yıllık kabine çömezliğide aşa merak etme sayın RTE.
Adalet yürüyüşüne destek vermeyenlerin barolor başkanı olmayı, ve Atatürk'ten bahsetmeyi bıraksın. 70 yaşında Sayın Kılıçdaroğlu yollarda adalet ararken siz akpye ve sayın Cumhurbaşkanına yaranma peşindeydiniz. Sayın Feyzioğlu bu saatten sonra sizin hiçbir hükmünüz kalmamıştır...
adamsın fevzioğlu, geçmişini abuk sabuk bilen birileri ağzı olan konuşur mantığıdır. onun boş ama bazılarına hoş konuşması zırvalarla dolu.
Reisin sözlerini anlamak için onun çapında olman lazım kepçe
Fevzioğlu efendi! beni şaşırtmaya devam ediyorsun..İnönü ve sonrasını kastettiğini bal gibi biliyorsun ama işine geldiği gibi anlıyorsun ve komik oluyorsun..
reisin Atatürk e bir sözü yok ama onun sadece adını telaffuz edip hainlik yapan çok çapsız var Atatürk yaşasa hepsinin yüzüne tükürürdü en başta senin ve keMAL in
FEVZİOĞLU DEDENİN TORUNUSUN SÜZMESİN SÜZMENİN DİBİSİN
çömez demekle yeni kurulduğundan bahsetti. cumhuriyet yeni kurulduğunda türkiye savaştan çıkmış,sanayileşme de geri kalmış,yeni alfabe gelmiş halk yeniye ayak uydurana kadar avrupa dan geri olan bi devletti.barolar birliği başkanı her şeyi bu kadar hassas algılıyo fakat bu halk zamanında münevver karabulutu parçalayan cem gariboğlunu savunan adamın,şimdi kimlere çalıştığını da iyi biliyor.
Kimse ne Cumhuriyetin ilk yıllarını nede Atatürk kücümsüyor aklı olanlar biliyorki artık türkiye o ilk yıllardaki gibi gücsüz aciz olmadığını ve karşılarına cıkacakları artık silindir gibi ezeceğimizi biliyor bunu idrak dahi etmeye düşünmeye gücünüz yok artık türkiye yoluna kim cıkacak büyük adam bunu anlatmaya calıştı ama hala beyniniz calışmıyor okumuslar ama beyni calışmayanlar hala aciz halede konuşulanları anlmıyor ..
reis, burası eski Türkiye değil diyor. arkadaş kendine paç y çıkarmış.
yahu adamın işi gücü saçmalamak. yok pkk ve fetö ohalin uzatılmasına sevinyormuşta mışmışta mışmış.biz onların gerildiğini biliyoruz da. sen niye o kadar geriliyon? hele bir de bana.
Biri cumhuriyeti beğenmez,diğeri pkk der,başka biri fetöden ülkeyi talan eder diğeri pkk der,yolsuzluk hırsızlık almış başını gider laf dönüp dolaşıp yine pkk'ya gelir,okullarda öğretmenler çocuklara atlar,vakıflarda çocuklara kayarlar söz yine dolanıp pkk'ya gelir.Bırakın artık bu soytarı ayaklarını bitirecekseniz bitirin pkk'yı sonrasındada kendi içinizdeki soysuzları temizleyin.Her türlü alçaklığı yapın deşifre oluncada bizden değil pkk'den fetöden demenizden bıktık ve artık bu kredinizde bitti milletin karnı doydu bu dalaverelere.
Gördünüz değil mi Fevzioğlu'nun milliyetçiliğini. Ben de Chp seçmeni olarak Suriye'nin kuzeyinde bir devlet veya kanton oluşturulmasına izin vermeyeceğiz diyorum.
AKP'ye oy veren kadınlar, Atatürk'ü en çok sizin sevmeniz, saymanız ve savunmanız gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde kadınlara çoğu hak tanınmazken Atatürk çıktı ve Türk kadınlarına erkeğin sahip olduğu bütün hakları verdi. O'nun sayesinde özgürce yaşayıp, oy kullanabiliyorsunuz. Babalarınızın, abilerinizin, kocalarınızın sizlere şimdi bile vermediği hakları O yüz yıl önce sizlere verdi. Başka bir ülkenin lideri olsaydı Atatürk'ü dünyanın gelmiş geçmiş en büyük insanı sayar ve saydırırlardı. Lütfen cehaletten kurtulunuz Cahil çocuklar yetiştirmeyiniz ki gelecekte cahil yöneticilerimiz olmasın.
SİZ BU ÜLKEYE TÜRK MİLLETİNE DOSMUSUNUZ DÜŞMANMISINIZ ÖNCE BUNU BU MİLLETE AÇIKLAYIN
Her konuda olduğu gibi bu konuyuda o aptal kafalarıyla anlalamazlıktan gelip kendilerince akıllı manevralarla nasılda Atatürke getirip dayandırıyorlar. Kimsenin Atatürkün kurduğu devlete ve cumhuriyete bir şey dediği yok. Atatürk sonrası yeni kurulan Cumhuriyeti ve devleti yönetme kabiliyeti olmayanların teslimiyetçi zihniyetlerinden bahsediliyor. Yani bu laf bu güne kadar sen ve senin gibilere şalvar ağızlı feyzi. Haberi komşumun orta okula giden oğlu okudu. Bu yorumu yaptı. Sense kendini okumuş ve yeterli sanıyorsun.
helal olsun metin fevzioğlu hukuk dili ile konuş ki anlamayan anlamaya çalışsın. ülke bataklıkta milket açlıktan perişan olmuş malaklar hala bönbön gidiyorlar birilerinin peşinden
ERDOĞAN ve FEYZİOĞLU aynı şeyleri söylüyorlar... Ama anlaşamıyorlar.. Nasıl bir yanılsamadır bu..
Türkiyenin o Kötümser yokluk günerinde Ne zarraf gibilerinin önüne yatıp Rüşvet alana, yolsuzluk yapan şerefsizler vardı ne de hiçbirinin MAN adasına kaçıracak paraları vardı. Ünkenin itibarı kalmadı. ABD NİN ORTADOĞU PROJELERİNİN ayakçıları olduk. Hele hiçbir dönem Yunan lılarda adalarımıza çıkıp MANGAL yakacak Göt olmadı.
Devlet Gücünü Halktan;halk da Devletten alıyorsa ki Atalarımız geçmişi anlattı,bugünü bizler yaşıyoruz,bilinmeyen geleceğe evlatlarımızı nasıl taşıyacağız bu önümüzde bşr yol haritasınolsun!Güçlü unsur;oraya buraya atlamaz!zamanı gelince gereğini yapar!benim kanımda da bu var ama %51 ne yapar %49 ne diye bir komedinin içine girilmemeli...malzeme ortada...
Feyzioğlu..sen,, saraya "" tıpış tıpış " gitmekle hata ettin prestijini yıktın inandırıcılığın kalmadı....
Sayın Feyzioğlu;Bırakınız efendim kim neyi düşünüyorsa,söylüyorsa desin.Bunu söyleyen benim Reis-i Cumhurum ise,madem bu kadar Kızıyorsak,üzülüyorsak ki bende üzülüyorum;bu insan bu makarna gelene kadar,biz %51lik halk neredeydik!!?? öncelikle birbirimizi eleştirebilmeliyiz,ama iktidar gücünü kullanarak ve Kuvvetler birliği ile ayrılığı da statüsü ile bir yaptırım ve baskı uyguluyorsa olan hepimize ve halka olacaktır!o nedenle iç bünyede kol kırılır yen içinde kalır unsuru ile karşılıklı konuşursunuz!Anlaşamazsınız o ayrıdır fakat şu unutulmamalı ki:
Önce hata yapıp, sonrada düzettikten sonra, kendisini kahraman gibi gösteren mikrofon hatibine iyi ders verki, tarihini öğrensin.
FEVZİ OGLU SEN NE KUŞ BEYİNLİ ANLAYIŞI NOKSAN BİR İNSANSIN REİS SENİN GİBİLERE DİYOR OOO LAFI ATATÜRK KE DEGİLLLLLLLL
@kasirga_mc38 ZATEN ANCAK SENİN GİBİLER BÖYLE DÜŞÜNÜR.CAHİL HERİF.SANA BİR ATA SÖZÜ.BİR BİLDİĞİN VARSA KONUŞ DERS VE İBRET ALSINLAR,BİLİMİYORSAN SUS SENİ ADAM SANSINLAR.SENİN REİSİN FEYZİOĞLU'NUN TIRNAĞI OLAMAZ.MADEM ÇOK MERAK LISINIZ REİS DEMEYE SÖYLEYİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY OLSUN.BENİM BİLDİĞİM ÜÇ TÜRLÜ REİS VAR.BİRİ BELEDİYE REİSİ DİĞERİ ÇETE REİSİ,ÜÇÜNCÜSÜDEDE REİS -İ CUMHUR.BELEDİYE NEDE ÇETE REİSİ OLMADIĞINA GÖRE BUNA TEK BİR SIFAT KALIR.OD A CUMHURBAŞKANI..BEN EMİNİM ODA SİZDE NE DEMEK İSTEDİĞİNİZ BİLMİYOR VE ANLA YAMIYORSUNUZ.
Ülkesinin tarihine, kültürüne ve bu kadar uzak, bilgisiz ve diplomasız Cumhurbaşkanına gerektikçe ağzının payını verdiğin, siyasetten uzak ve tarafsız çıkışların için ağzına sağlık diyorum. Konuşması gerekenler korkudan sustukça, kendini alim sanıyor çünkü.
Atatürkçülüğü çıkar amaçlı kullananlardan fazlasıyla sıkıldık artık. Atanın bütün özelliklerini saymaya gerek yok tek bir özelliğini söylemek yeterli sanırım... Atatürk her durum, her ortam ve her yerde milliyetçi bir liderdi. Osmanlı'nın çöküşü yıllarında ''Bunlar ülkeyi yönetemiyor'' diyerek avrupaya yaptırım veya darbe türü şeyler için yalvarmadı. Ülkesini gezdi kendi milletinden yardım istedi kendi milletiyle milli mücadele verdi. Şimdi Atatürkçülüğü kullananlara ve yaptıklarına bakın Atatürkçülük ile bir alakası var mı Allah aşkına? Bu kavramı menfaat için kullanıyorlar çok açık değil mi?
akp başkanında cahil cesareti var, bu kadar eğitimsiz olupta her konuda konuşması çok komik.
Siyasetle yatıp siyasetle kalkan gerginbir toplum olduk.Üretimi unuttuk,insan gibi çalışıp,ona göre ücret alabilmeyi,gençlerimizin mezun olup işbulabilmelerini unuttuk.Komşu devletlerle komşu olmayı unuttuk.Cemaatlere teslim ettik insanlarımızı Yaradan'ımızı unuttuk.Siyaset dava oldu,kutlu yürüyüş oldu sözde ama gerçekte çakalların rant kapısından başka birşey olmadı.Bu söylemlere artık bir son verilip vatanın ve milletin gerçek sorunları ele alınma zamanı gelmiştir.
Metin Fevzioğlunun daha cesaretli çıkışlar yapması gerek, bu konuda çok kibar olmaya gerek yok. tayyip Erdoğan her fırsatta Atatürk ve Cumhuriyete saldırıyor yıpratmaya çalışıyor. BuAtatürk düşmanlığına karşı çok sert tepki verilmesi gerekir.
bu siyasette bire geleceksen ATATÜRKÜ başörtüsünü kullan trak ordasın...aziz nesin ruhun şaadmı bilmem amma görüşlerin süperdi.
RTE beyefendinin yine canını sıkmışlar anlaşılan kimbilir hangi ülkeden yine bir olumsuz cevap aldıysa aklı sıra kendini rahatlatıyor.
ülkenin siyasetcisimisin baro başkanımısın ulkeyı yöneten kişimisiny oldun bellisiz metin kendine guvenyıorsan aç kur partini meydan oku boş boş konuşmaktasn başka bir şey yaptığın yok....
avukat olswan ne yazar hakim olsan ne yazar...meşhur beyin okumalar başlamış yine. çömez devletten atatürke nasıl geldin bir anlayabilir miyiz...yeni kurulan bir devletin dünyanın en güçlü devleti olmasını mı bekliyordun yoksa...burası kendini atatürk üzerinden gösterebileceğin bir alan değil...başka kapıya...
Bi de şu beka, bölünme ve yıkılma sorunu olmasa, yollar ve elbiselerimiz İYİ. İYİ OLACAK
yaavvv hee heeeee
Diğer Haberler