Red Bull BC One Cypher jürisi Hong 10 ile müzik ve “breaking” üzerine…

Dünyanın en prestijli breakdans yarışması Red Bull BC One’ın Türkiye ayağı 15-16 Mart tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek. 15 Mart Cuma günü Divan Çukurhan’da ön elemeler ve atölyelerle başlayacak olan yarışma; 16 Mart Cumartesi günü Milyon Performance Hall’da yapılacak final karşılaşmaları ile devam edecek.

Red Bull BC One Cypher jürisi Hong 10 ile  müzik ve “breaking” üzerine…

Red Bull BC One Dünya finalini 2006 ve 2013 yıllarında kazanarak rekor kıran Kim Hong Yeol, namıdiğer Hong 10, Ankara’daki jüride yerini alacak. Hong 10 yarışma öncesi breakdansın en iyisi olmaya aday olan halefleri için en sevdiği şarkıları paylaştı.

Her yıl dünyanın en iyi breakdansçısını belirlemek için düzenlenen ve global arenada da en prestijli breakdans yarışması olarak anılan Red Bull BC One Cypher’ın Türkiye ayağı bu yıl Ankara’da gerçekleşecek. Bu yıl itibariyle b-boyların yanı sıra kadın break dansçıların yani b-girllerin de dahil olduğu yarışma 15-16 Mart 2019 tarihlerinde düzenlenecek.

hong 10 (1)

Türkiye’deki en iyi b-boy ve b-girl’ü ise, daha önce Red Bull BC One dünya finallerinde yarışmış olan b-boylar; Hong-10, Wing ve Tuff Kid belirleyecek. Red Bull BC One dünya finalini iki kez kazanarak yarışma tarihine adını altın harflerle yazdıran Güney Koreli B-boy Kim Hong-Yeol, namıdiğer Hong 10, 7 Commandoz adıyla kurduğu grupla dünya sahnesindeki performanslarıyla dikkat çekiyor. Hong 10, breakdans’a başlangıç öyküsünü ve en sevdiği şarkıları Redbull.com’a verdiği röportajda anlattı.

Breakdans yapmaya başladığınız ilk şarkı neydi?

Dans etmeye 90’ların başında The Prodigy, Fatboy Slim’in şarkıları ile the Chemical Brothers’ın “Block Rockin Beats” isimli şarkısının klipleriyle başladım. 13-15 yaşlarındaydım şarkıları kasete kaydederek dans ediyordum.

Size Red Bull BC One finalinde en büyük başarıyı hangi şarkı getirdi?

2013 yılındaki final için üç-dört ay sadece Lean Rock’s mikslerine çalıştım. Sonra Güney Kore’deki finalde de Lean Rock’ın DJ kabininde olacağını öğrendim. Her ne kadar o gün daha önce performe etmediği şarkıları çalsa da onun tarzına göre çalışmak bana pek çok şey kazandırdı.

hong 10 (2)

İmza hareketiniz ‘Hong 10 Freeze’. Bu figürü gerçekleştirmek için en çok hangi tarz müzikler doğru olur?

Farklı müzikler çeşitli ifadeleri, figürleri getirir. Ben bunu ‘kendi tarzım’ olarak nitelendirmesem de War’un “Me And Baby Brother” isimli şarkısında dans ederken çokça tezahürat almıştım.

Birçok ekiple birlikte çalışıyorsunuz. Gruplarla birleşmenizde müzik ne derece etkili?

Benzer müzik zevkleri daha iyi bir takım performansını sağlıyor. Ne kadar çok ortak ilgi alanı, o kadar çok birliktelik, bu kadar basit. Ama tabii benzerlik oldukça ortaya sıkıcı performanslar da çıkabiliyor. Farklılık da ilham getiriyor ve ortaya mükemmel işler çıkabiliyor. Bu yüzden Drifterz ve 7 Commandoz ile çalışmayı seviyorum.

7 Commandoz uluslararası bir ekip ve ilginç bir kültür alışverişini sağlıyor olmalı. Bu sayede hiç yeni bir müzik tarzıyla tanıştınız mı?

Aynı dili konuşmak, bizim sohbetlerimizde anahtar oldu, o yüzden Differ’dan (o da Güney Koreli) fazlaca ilham aldım. Dans ederken resmen birlikte büyüdük. İlginç bir şekilde o bana nazaran daha yavaş bir tempoda dans ediyordu ve ne zaman birlikte dans etsek ben yeni bir şey keşfettim.

hong 10 (3)

B-boy camiasında 7 Commandoz’u özgünlüğü, stili, karakteri ve bireyselliği bir arada temsil eden bir yere koymayı başardınız. Sizce bu niteliklere sahip olan grup veya sanatçılar kimler?

Kendimi hiçbir zaman böyle nitelendirmemiştim, çok sevindim böyle düşünmenize. 7 Commandoz üyeleri, Ronnie, Differ, Skim, Wing ve Dyzee’nin bu alanda itibarı yüksek isimler. Hepimiz birbirimizden etkileniyoruz. Başka bir grup önerecek olursam da Wu-Tang Clan derdim.

Dans etmek istemediğiniz oldu mu hiç, müziğin size çağırmadığı bir an?

Bazen vücudumu kontrol edemediğim bir zaman olabiliyor. Bazen özgüvenimi kaybediyorum. Bu teke tek mücadelelerimde de olabiliyor, jürilik görevi yaptığımda da.

hong 10 (6)

Sevdiğiniz ama dans edemediğiniz, ayak uyduramadığınız şarkılar var mı?

O kadar çok ki! Ama ben en sevdiğim DJ’lerle pratik yapıyorum: Lean Rock, Renegade BlesOne, hayatını kaybetse de Leacy, Skeme Richards, Fleg, Spray gibi. Her biri orijinal bir tarza sahip ve hiç kimseye benzemiyorlar.

Peki son olarak, müzik size ne ifade ediyor?

Esin kaynağı…

Kasım ayında Hindistan’da gerçekleşecek olan Red Bull BC One dünya finalinde Türkiye’yi temsil etmek isteyen b-boylar ve bu yıl ilk kez yarışmaya dahil olan b-girl’lerin mücadelesi nefes kesecek. Etkinliği yerinde izlemek için www.redbull.com.tr/bcone adresinden form doldurmak yeterli. Anıl Piyancı, Xir, Baneva ve DJ Big Poppa’nın yer aldığı afterparty biletleri ise biletix’te satışta.

yonlendirme

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler