HABER

Reza Zarrab Dubai'ye yerleşmeyi planlamış

Reza Zarrab’ın yanında çalışan ve ABD’deki mahkemeye evrak yollamaya çalışmakla suçlanan Sinem A.'nın üzerinden Reza Zarrab'ın el yazısıyla not çıktı. Zarrab notta, “ABD’li savcılarla anlaşırsam Dubai’ye yerleşebilir miyim avukata sor” diyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Reza Zarrab hakkında başlatılan soruşturma kapsamında önemli bir gelişme yaşandı.

Sabah gazetesinden Nazif Karaman'ın haberine göre; Reza Zarrab'ın talimatıyla ABD'deki mahkemeye evrak kaçırdığı iddia edilen 3 şüpheli tespit edildi. Gözaltına alınan şüphelilerden Sinem A.'nın telefonunda, Zarrab'ın kendi el yazısıyla yazdığı bir not bulundu. Notta Zarrab, savcılarla iş birliği yapması durumunda, ABD'den sonra Dubai'de ikamet edebilme ihtimalinin Dubaili bir avukata sorulmasını istiyor.

OTURUM İZNİ ALABİLİR MİYİM?
Notta şu ifadeler bulunuyor: "“Sinem, Burada mailden çok açık yazamadım. Dubai’deki avukat Abdurrahman Al Sharif ile görüşüp ileride Dubai’de yaşayabilmem için Dubai’de oturum alıp alamayacağımı. Avukata de ki, Amerika’da savcılarla işbirliği yapıp uzlaşmaya giderse, cezası bittikten sonra Dubai’ye yerleşebilir mi? Amerika’dan direk Dubai’ye deport ettirse oturumumu halledebilir mi? Bütün bunları görüşmek için avukattan randevu iste gidip yüz yüze görüş.”

Zarrab'ın el yazısıyla gönderdiği notun ne anlama geldiği sorulan Sinem A. ise ifadesinde, "Reza Bey'in avukatı Şems Hanım, Zarrab'la görüşmesi sırasında WhatsApp üzerinden bana Reza Bey'in el yazısı olduğu tahmin ettiğim fotoğrafı gönderdi. Reza Bey'in İran asıllı çalışanı olan Kamelya'ya sordum ve cevabını avukat Şems Hanım'a ilettim" ifadelerini kullandı.

"ABD'YE EVRAK KAÇIRMAYA ÇALIŞTILAR" İDDİASI
ABD'deki yargılamaya evrak kaçırmaya çalıştığı iddia edilen Sinem A., Regaip A. ve Mustafa H. İstanbul Emniyeti'ne götürüldü. Şüphelilere, 'Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları kısmen veya tamamen yok eden, tahsis olundukları yerden başka bir yerde kullanmak, hileyle almak veya çalmak' suçlaması yöneltiliyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler