Son dakika! ABD Başkanı Trump'tan yeni açıklamalar

ABD Başkanı Donald Trump, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Trump, "Türkiye'ye yaptırım uygulamak, bölgede savaşmaktan daha iyi." ifadelerini kullandı. Trump son açıklamasında ise "PKK, IŞİD'den daha kötü" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Trump, "ABD olarak Suriye'de müzakere sürecine yardım edeceğiz. Türkiye'ye yaptırım uygulamak bölgede savaşmaktan daha iyi. Bu Türkiye ile Suriye arasındadır, benim sorunum değildir. ABD olarak, Suriye'de müzakere sürecine yardım edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Trump, Suriye'deki YPG/PKK unsurlarına atıf yaparak "Melek değiller" yorumunda bulundu.

YPG/PKK'nın IŞİD ile mücadelede ABD'nin yanında savaştığını anımsatan Trump, "Onlara bizimle savaşmaları için çok para ödedik. Bizim yanımızda savaştıkları zaman iyi iş çıkardılar, bizimle savaşmadıklarında o kadar iyi değildiler." ifadelerini kullandı.

"İNCİRLİK'TE BULUNAN NÜKLEER SİLAHLARIMIZIN GÜVENLİĞİNDEN EMİNİM"

Trump, ABD medyasında çıkan Pentagon’un İncirlik Üssü’ndeki nükleer silahları geri çekmeyi gözden geçirdiğine dair haberler hakkında ise, “İncirlik’te bulunan ABD nükleer silahlarının güvenliğinden eminim” sözlerini kullandı.

"RUSYA, SURİYE'YE MÜDAHİL OLMAK İSTİYORSA, BU ONLARA KALMIŞ"

Trump, Türkiye sınırında YPG/PKK'nın çıktığı alana Suriye'nin girdiğini belirterek "Belki de Suriye, Rusya ile ya da başkalarıyla ortaklık kurar. Onlara iyi şanslar diliyorum. Eğer Rusya, Suriye'ye müdahil olmak istiyorsa, bu onlara kalmış. Onların (YPG/PKK) Türkiye ile sınırda bir problemleri var. Bu bizim sınırımız değil. Burada can kaybı yaşayamayız." değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'deki durumu yakından izlediklerine dikkati çeken Trump, "Türkiye'nin doğru şeyi yapması için çalışıyoruz. Çünkü Amerika içinde bulunsun ya da bulunmasın tüm savaşları durdurmak istiyoruz." diye konuştu.

"NATO ÜYELERİYLE İYİ GEÇİNMELİYİZ VE TÜRKİYE NATO ÜYESİ"

Trump, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinden askerlerini çekme kararını ise "stratejik olarak muhteşem" bir karar şeklinde nitelendirdi.

ABD'nin İncirlik Üssü'ndeki nükleer silahlarının da güvende olduğuna inandığını belirten Trump, "Burası büyük güçteki bir hava üssü. Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu hatırlayın. Biz NATO üyeleriyle iyi geçinmeliyiz ve Türkiye NATO üyesi." ifadelerini kullandı.

TRUMP'TAN SON AÇIKLAMA: PKK IŞİD'DEN DAHA KÖTÜ

ABD Başkanı Trump, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yaptığı ikili görüşmenin ardından Beyaz Saray'da ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Barış Pınarı Harekatı'nın başlatılmasının kendini şaşırtıp şaşırtmadığı sorusuna Trump, "Erdoğan'ın kararı beni şaşırtmadı. Uzun süredir bunu yapmak istiyordu, uzun süredir Suriye sınırına asker yığıyordu." yanıtını verdi.

Trump, ABD'nin IŞİD ile de mücadele ettiğine değinerek, "Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen IŞİD'den daha kötü." değerlendirmesinde bulundu.


Okuyucu Yorumları 113 yorum
Bizimde sınırımızı korumak, yaptırımlardan daha önemli.
NOKTA
O kadar zamandır PKK yüzünden ne paralar harcandı. Bu önlemler alınmazsa bir o kadar daha harcanacak. En azından gider yapan bu kansızlardan kurtulup bir defa da yaptırımdan doğacak para kaybına katlanmak daha mantıklı. O yüzden bu böcekleri ezmeye devam..
Konu kapandı zaten.
ÜLKEMİZİ ASKERİMİZİ  SEN KORU YARABBİM !!! İNŞALLAH AMERİKANIN OYUNLARINA GELMEYİZ !!!!!OYUNA GELME TÜRKİYE !!!!!!! AMERİKA DOST GÖZÜKÜR EN SİNSİ DÜŞMAN ÜLKEDİR !!!!!!!!!!!!BİZ VARYA SADECE VE SADECE İTHALATIN ÖNÜNE GEÇSEK KAZANIRIZ !!!!! SADECE YERLİ VE MİLLİ NE VARSA ELİMİZDE ONU KULLANALIM TÜKETELİM YETER !!!!!!
@ayildiz_g9 bu adam gel git akıllı yada içerde baronlara söz geçiremiyor ..
fönlü ne yapacaksan yap artık
TURP HARBIDEN ALEMSIN SEN ELBETTE SAVASMAK BEDEL ODEMEK YAPTIRJM YAPMAK ISE PARA KAZANMAK SENIN ICIN HAKSIZ PARA YANI CUNKI SIZLER ESKIYASINIZ SIZE NORMAL
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler