HABER

Son dakika! ABD Büyükelçisi Dışişleri'ne çağırıldı

ABD'ye protesto notası... ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı, Büyükelçi'ye Dışişleri'nde nota verildi. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği ABD ziyareti esnasında, Washington Büyükelçiliği önünde yaşanan protestolar ve arbedeye değinilerek, "ABD makamlarının bu olayı soruşturması ve gerekli açıklamanın tarafımıza yapılması resmen talep edilmiştir" denildi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. ABD'de Türk korumalara yönelik davranış protesto edilirken, sözlü ve yazılı nota verildi.

Dışişleri Bakanlığı, "Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta Washington'u ziyareti sırasında, Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik personelinin Sayın Bakanımızın yakın koruma ekibine karşı yerleşik diplomatik kural ve teamüller hilafına sergilemiş oldukları profesyonelliğe aykırı saldırgan davranışlar bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi nezdinde sözlü ve yazılı olarak protesto edilmiş, ABD makamlarının bu olayı soruşturması ve gerekli açıklamanın tarafımıza yapılması resmen talep edilmiştir" açıklamasını yaptı.

DIŞİŞLERİ ABD MAKAMLARINI İŞARET ETTİ

Dışişleri, Washington'daki olaylara ABD makamları yol açtığını belirtti.

ABD Büyükelçisi ile yapılan görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımızın Washington'da bulunduğu süre zarfında karşılaşılan ve ABD makamlarının gerekli önlemleri programın her aşamasında alamamasından kaynaklanan güvenlik zaaflarının, diğer her açıdan başarılı geçen bu önemli ziyareti gölgeleyemeyeceği vurgulanmıştır." ifadelerinde bulunulurken, ABD Büyükelçisi'ne nota verildiğini açıkladı.

TILLERSON: TÜRK ŞİDDETİ

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında kendisini protesto etmek için Türkiye’nin Washington büyükelçiliği grupla Erdoğan’ın korumalarının da olduğu grup arasında çıkan kavga hakkında konuştu. Tillerson, ‘Türk şiddeti’ olarak tanımladığı olay için “Basit şekilde kabul edilemez” ifadelerini kullanmıştı.

MCCAIN WASHINGTON BÜYÜKELÇİSİ’NİN SINIRDIŞI EDİLMESİNİ İSTEMİŞTİ

Amerikan dış politikasının saygın isimlerinden ve eski başkan adaylarından Cumhuriyetçi Senatör John McCain Türkiye’nin Washington Büyükelçisi’nin, Salı günü Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan olaylar nedeniyle sınırdışı edilmesini istemişti.

Erdoğan'ın geçen hafta gerçekleştirdiği ABD ziyaretinde, Erdoğan'ın korumaları ile ziyareti protesto edenler arasında yaşanan arbedeye dair bazı görüntüler medyada yer almıştı.

Geri Dön