HABER

Son dakika: AK Parti'den Canan Kaftancıoğlu açıklaması

Son dakika haberi: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onamasına ilişkin konuştu. AK Parti Sözcüsü Çelik, "Yargı kararını herkes kendi zaviyesinden değerlendiriyor ancak dosyaya bakarak konuşmak lazım" ifadelerini kullandı.

Son dakika: AK Parti'den Canan Kaftancıoğlu açıklaması

Son dakika haberine göre, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yargıtay'ın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili hapis cezası kararına değinen Ömer Çelik önemli mesajlar verdi.

CANAN KAFTANCIOĞLU AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun mahkumiyetinin Yargıtay tarafından onanmasıyla ilgili değerlendirmelerinin sorulması üzerine ise "Bu dosyanın içini ne ben bilirim ne Cumhuriyet Halk Partisi'nin siyasetçileri bilir. Daha karar yayınlanır yayınlanmaz sosyal medyadan tuttular Cumhurbaşkanımızı, hükümetimizi, partimizi suçlamaya çalıştılar. Bu mesele dosyanın içini ben bilmediğim gibi kendilerinin de bilmediği bir mesele, dolayısıyla sadece siyasi tarafgirlikle konuşulup ele alınan bir mesele." diye konuştu.

Bazılarının yargı kararını beğendiğini, bazılarının ise beğenmediğini dile getiren Çelik, "Ama şöyle bir adete döndü bu iş, nerede bir yargı kararı çıksa hemen bunu Cumhurbaşkanımızı, AK Parti'yi, Cumhur İttifakı'nı, hükümetimizi, kabinemizi hedef gösterecek şekle sokuyorlar. Bu mantıksız bir şey." dedi.

p1

"HERKES DOSYAYA BAKARAK KONUŞSUN"

Çelik, bazı davalarla ilgili verilen kararın Yargıtay tarafından bozulduğunu ve diğerlerinin onandığını anımsatarak, "Her konuda bizi, Cumhurbaşkanımızı yargının verdiği kararın arkasındaki irade olarak etiketliyorlar, ondan sonra da bizden kendimizi yargının yerine koyarak bir tutum almamızı bekliyorlar. Dolayısıyla o yargı kararını herkes kendi zaviyesinden değerlendirecektir ama herkes dosyaya bakarak konuşsun." ifadelerini kullandı.

SİYASETTE SIĞINMACI TARTIŞMASI

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın, Suriyeli sığınmacılara ilişkin çıkışları hatırlatılarak, konuya ilişkin AK Parti'nin ne tür çalışma yapacağının sorulması üzerine Çelik, sığınmacılara dönük nefret söyleminin sadece belli bir yerden kaynaklanmadığını ifade etti.

p2

Bazılarının ırkçılık noktasından, bazılarının ise "sosyal demokratım" dediği halde nefret söylemi ürettiğini söyleyen Çelik, "Bunun arkasındaki siyasal motivasyona baktığınızda, birincisi demokratik ortamı zehirleyen bir kışkırtıcılık söz konusu oluyor. İkincisi, bir toplumun kendi içerisinde birtakım nefrete dayanan fay hatları oluşturmaya dönük olarak son derece kırılgan bir zemin oluşturmak şeklinde oluyor." dedi.

Avrupa'da Türk, Müslüman, göçmen ve yabancı düşmanlığının aynı kesimler tarafından yürütüldüğünü ve propagandasının yapıldığını söyleyen Çelik, bu düşmanlıklar üzerinden provokatif birtakım siyasetlere zemin oluşturmaya çalışıldığını anlattı.

Çelik, "Bunların kes-kopyala-yapıştır şeklinde Türk siyasetine tercüme edilmeye çalışıldığını ve burada da aynı sonuçları doğuracak şekilde yürürlüğe koyulduğunu görüyoruz. Yani söylenen, bu vatandaşlarımızın haklı talepleri, haklı eleştirileri bunları tabii ki biz takip ediyoruz." diye konuştu.

"MİLLİ BÜNYEMİZE ÇOK BÜYÜK BİR ZARARI OLUR"

"Ülkemde sorun çıkaran, çeşitli sorunların arkasında olan sığınmacı istemiyorum." şeklindeki ifadelere kimsenin "ırkçılık" demediğini vurgulayan Çelik, şunları söyledi:

"Bugün Türkiye'nin demokrasisini zehirlemek için bu şekilde bir söylemin kullanıldığını görüyoruz. Yoksa hiç kimse çıkıp da 'benim göç politikasıyla ilgili şu eleştirilerim var, benim sığınmacıların şu şekilde yaşamasıyla ilgili şu eleştirilerim var' ya da 'sığınmacılara dönük olarak üretilen hükümet politikalarıyla ilgili şu eleştirilerim var' dediği zaman onunla ilgili olarak kimsenin 'ırkçı' dediği yok ki. Ama siz belli insanları hedef göstermeye başladığınızda, her ortaya çıkan toplumsal hadiseyi bir şekilde yabancı düşmanlığı şekline sokmaya başladığınızda, Avrupa'da Türklere, Müslümanlara karşı yapılan kışkırtıcılığın aynısının buraya tercüme edilerek, Türk siyasetinde bir fay hattı oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz. Bunun toplumumuza, ülkemize, milli bünyemize çok büyük bir zararı olur."

p3

İnsanları rahatsız eden bir sığınmacı görüntüsü olduğunda güvenlik güçlerinin gereğini yapacağını söyleyen Çelik, "İnsanları herhangi bir şekilde bir yerde bir asayiş problemi olduğu zaman ister bizim vatandaşımız olsun ister sığınmacı olsun buna kendi kendinize müdahale edin noktasına getirecek şekilde kışkırtıcılık yapmanın bu ülkeye bir faydası olmaz ki. Vatandaşlarımıza tekrar arz ediyorum; hiç kimse bir olumsuzluk gördüğü zaman kendi kendine müdahale etmemelidir, hemen güvenlik görevlilerine haber vermelidir. Emniyet, jandarma, bekçi hemen gereğini yapacaktır, bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın." değerlendirmesini yaptı. (AA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler