HABER

SON DAKİKA | Çavuşoğlu'ndan Suriye'ye yeni operasyon mesajı: Gereğini yapmamız lazım

Son dakika: Türkiye'den İsrail'e 15 yılın ardından ilk resmi ziyaret gerçekleşti. İsrail'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye dönüşünde uçakta Suriye'nin kuzeyine yönelik olası operasyonla ilgili olarak sorulan soruya yanıt verdi. Bakan Çavuşoğlu, "Son zamanlarda terör saldırıları artıyor, Türkiye olarak da elimiz kolumuz bağlı kalamaz ne zaman bize saldıracaklar diye bekleyemeyiz, gereğini yapmamız lazım" diye konuştu. İşte son dakika haberinin detayları...

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Suriye'nin kuzeyinde yer alan terör örgütü YPG/PKK hedeflerine yönelik yeni bir operasyon sinyalini vermişti. Konunun bugün yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısında görüşülmesi beklenirken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Son zamanlarda terör saldırıları artıyor, Türkiye olarak da elimiz kolumuz bağlı kalamaz ne zaman bize saldıracaklar diye bekleyemeyiz, gereğini yapmamız lazım" açıklamasını yaptı.

15 YIL SONRA BİR İLK!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail'e bir ziyaret gerçekleştirdi. 15 yılın ardından gerçekleşen resmi ziyaretle ilgili Türkiye dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

SURİYE'YE OLASI OPERASYON! "GEREĞİNİ YAPMAMIZ LAZIM"

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik olası yeni bir operasyonuyla ilgili olarak şunları ifade etti:

"Barış Pınarı harekatı bölgesi olsun diğer bölgeler olsun oradan Türkiye'ye yönelik tehdit artmaya başladı biz bunları niye yaptık tehdidi ortadan kaldırmak için yaptık. Tehdit artıyorsa görevimiz de buna yönelik tedbir almak, bu klasikleşti . ABD'liler 'endişeleri anlıyoruz' diyor. Anlıyoruz ne demek endişe gerçek demek. Sadece anlamayın gereğini de yapın... ABD bize saldıran Türkiye'ye saldıran bu terör örgütlerine destek veriyor mu veriyor , eğitim desteği veriyor, silah veriyor. Öncelikle bu yardımı kesmeli. İkincisi Barış Pınarı başladıktan sonra o zamanki başkan yardımcısı Pence, Pompeo, Obrien hepsi geldi oturduk konuştuk müzakere ettik, bir belge üzerinde anlaştık ortak açıklama yaptık. Sonuçta ABD ortak açıklama ile birlikte bu bölgelerdeki terör örgütlerini 30 km indirme sözü verdi. Madem endişeyi anlıyorsun, madem operasyon yapmamı istemiyorsun -ona da bağlı değil gerçi ama- temizleme sözü verdin tutmadın, o zaman temizle. Rusya da aynı şekilde onlarla da mutabakata vardık her iki ülkenin de sorumluluğu var. Sonuçta bu olmadı ve son zamanlarda terör saldırıları artıyor, Türkiye olarak da elimiz kolumuz bağlı kalamaz ne zaman bize saldıracaklar diye bekleyemeyiz, gereğini yapmamız lazım."

YUNANİSTAN'A MESAJ: SON DERECE CİDDİYİZ

Bakan Çavuşoğlu açıklamasının devamında şunları aktardı:

"ABD'ye açıkça söyledik, ABD'nin gerek Kıbrıs konusunda gerekse Türkiye Yunanistan egeler dahil bir denge politikası var. Bu dengeden bir sapma görüyoruz bunu Blinken'a da söyledik uyarıyı da yaptık. ABD'liler her ne kadar bir NATO üyesi ülkedeki üslerin başka bir NATO ülkesine tehdit olmadığını söylese de elbette bu artış dikkatimizden kaçmadı. Diğer taraftan Yunanistan'ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış anlaşması çerçevesinde şartlı olarak kendisine verilen adaların statüsünü bozması uluslararası hukuka aykırı. Yunanistan ne gerekçe bulursa bulsun gerekçesi geçerli değil. Şartlar nedir bu adaları silahlandırmayacağı, Yunanistan 1960dan beri silahlandırdı biz de vazgeçmezse egemenlik tartışması başlar dedik, gayet açık. Son derece ciddiyiz blöf yapmıyoruz çünkü şartlı verilen adalardır, her konuşmasında uluslararası hukuk anlaşma diyen Yunanistan buna uymazsa biz bu işi daha ileri noktaya götüreceğiz. Yunanistan'ın attığı adımlar Türkiye'ye tehdit oluşturma amacı güdüyor.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

Endişelerimizi ve beklentileri içeren bir belge vardı bunu arkadaşlarımız yazılı olarak verdi karşı taraf da aldı medeni bir ortamda Sedat bey başkanlığında ilgili arkadaşlar ve kalın beyin katılımıyla önce her iki heyetle de ayrı ayrı görüşüldü öğle yemeğinde de üçlü şekilde bir araya gelindi, Onlar da belgeyi aldıklarını ülkelerine götüreceklerini söylediler. biz de beklentimiz budur dedik. yok efendim terörle mücadele yok efendim kendi mevzuatımız ab mevzuatı şudur budur mazeret istemiyoruz belge bilgi kanıtladık mevzuat değişecekse de değişir beklentiler bunların karşılanmadı

Belge de hepsini söyledik gerek terörle ilgili destek gerek farklı terör örgütlerinin mevcudiyeti DHKPC PKK PYD FETÖ bu konuda atması gereken adımlar verilen silahlar yaptırım kararları bir kağıdı karşı tarafa verdik bunun üzerinde daha çalışacağız. Bizim endişe ve beklentileri açık net somut madde madde kapsayan belgeyi verdik.

Belgeyi verdik onlar bize dönecekler. karşılama konusunda bir irade koyarlarsa aynı mekanizma çerçevesinde çalışmayı yaparız, bir toplantıda şimdi bizim bu bu kadar beklentimizi gelen heyetin yapacağız demesi mümkün değil hükümetlerine götürecekler ve istişare edecekler bir seferde atılacak adımlar olmadığını biliyoruz ama sonuçta bir an önce üye olmak isteyen onlar istiyorlarsa bu adımları atacaklar."


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler