HABER

Son dakika: Tahıl koridoru için gözler yarına çevrildi! Kritik zirvenin adresi İstanbul

Son dakika haberi: Karadeniz'de oluşturulması planlanan tahıl koridoru için taraflar görüşmelerini sürdürürken önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye, Rusya, BM ve Ukrayna arasında gerçekleşecek görüşmenin yarın İstanbul'da yapılacağı bildirildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da konuyla ilgili yaptığı açıklamada görüşmelerin olumlu seyrettiğini vurgulayarak sürece ilişkin bilgi paylaştı.

Son dakika: Tahıl koridoru için gözler yarına çevrildi! Kritik zirvenin adresi İstanbul

Dünyanın gözü yarın İstanbul'daki 'tahıl koridoru' zirvesine çevrildi! Reuters'ın geçtiği son dakika haberine göre Türk ve Rus heyetlerinin öncülüğündeki görüşmelerde BM ve Ukrayna temsilcileri de olacağı belirtildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da gelişmeyle ilgili değerlendirmede bulundu.

"GÖRÜŞMELER OLUMLU"

Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "gıda krizinin" çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

Çalışmalar dahilinde kendisinin de Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile görüşmeler gerçekleştirdiğini anımsatan Akar, bunun ardından kamuoyunda "kırmızı hat" nitelendirilen Türkiye ile Ukrayna ve Rusya arasında doğrudan temasın hayata geçirildiğini hatırlattı.

Gıda krizinin çözümüne yönelik Milli Savunma Bakanlığı heyetinin Moskova’ya giderek Rus askeri heyeti ile görüştüğünü daha sonra Ukrayna askeri heyetinin Milli Savunma Bakanlığına geldiğini anımsatan Akar, "Tüm bu görüşmelerin ardından yarın İstanbul’da Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın uluslararası piyasalara deniz yoluyla emniyetle sevkine yönelik Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ve Birleşmiş Milletler heyeti görüşmeler icra edecek" diye konuştu.

Bakan Akar, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada tahıl koridoru görüşmelerindeki sürece ilişkin son durumu paylaşmış, "Yakın bir zamanda olumlu sonuç almak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Karadeniz'de tahıl koridoru konusunda "Bir hafta 10 gün içerisinde görüşmelerimizi yoğunlaştırıp neticeye ulaşmaya çalışacağız." açıklamasında bulunmuştu.

(AA-İHA)


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler