Kadınlar eşlerinin kendilerini boşadığını SMS ile öğrenecek!

Suudi Arabistan'da, Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından başlatılan reformlar kapsamında, kocaları tarafından boşanan kadınlara cep telefonu mesajı gönderilecek.

Kadınlar eşlerinin kendilerini boşadığını SMS ile öğrenecek!

Dün yürürlüğe giren uygulamayla, erkeklerin tek taraflı olarak evliliği sonlandırabildiği ülkede kadınlar boşandıklarını mahkemeden karar çıkar çıkmaz öğrenebilecek.

Daha önce eşleri tarafından boşanan kadınlara herhangi bir bilgilendirme yapılmıyordu.

Yeni uygulama, kadınların nafaka haklarının korunmasını ve banka hesaplarının eski kocaları tarafından kullanılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Ülkede birçok kadının kocasının kendilerini boşadığını sonradan öğrendiği belirtiliyor.

SUUDİ ARABİSTAN'DA KADINLAR NELERİ YAPAMIYOR?

Suudi Arabistan'da geçen yıl, kadınların araba kullanma yasağı kaldırılmıştı. Ülkede kadınlar artık futbol maçlarına da gidebiliyor ve daha önce sadece erkeklerin çalıştığı bazı işlerde de çalışabiliyor.

Ancak Suudi kadınlar, refakatçileri (genellikle koca, baba, erkek kardeş ya da oğul) olmadan hala pasaport başvurusu yapamıyor, yurt dışına gidemiyor, banka hesabı açamıyor, belli işleri kuramıyor ve hapishaneden çıkamıyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
basını kapatıp makyaj yapıp altına tayt giyip, seriatı isterük diyen müslüman gecinen ablalarımızA suudi arabistan modeli istiyoruz.
ERKEKLERİN KÖLESİ YANİ. kimse de çıkıp akıl veremiyor yazıklar olsun arapcılara da bu kadar düşük seviyede nasıl yaşıyorlar 21. yy da.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler