Mynet Trend

Tarihteki en acımasız Viking! ‘Kemiksiz’ lakabıyla anılan Ivar’ın hikayesi filmlere konu oldu

Vikingler, tarih sahnesinin en korkulan halklarından biri olarak kabul ediliyordu. Onların tarihine dair pek çok kitap yazıldı, dizi ve film çekildi. Tarihi kaynakların azlığına rağmen Vikingler, oldukça acımasız savaşçılar olarak tasvir edildi. Vikinglerin en acımasızı ise “Kemiksiz Ivar” lakabıyla tanınan savaşçıydı.

Tarihteki en acımasız Viking! ‘Kemiksiz’ lakabıyla anılan Ivar’ın hikayesi filmlere konu oldu

Vikingler, tarihteki en güçlü halklardan biridir. 8. ve 11. yüzyıllar arasında kuzeybatı Avrupa’da birçok yeri fetheden Vikingler, hayatlarının büyük bir bölümü denizlerde geçirdi. Tarih sahnesinde Vikingler, İskandinavyalı korsanlar olarak anıldı. Vikinglerin altın çağı M.S. 700 yılında başladı. Özellikle 8. ve 9. yüzyıllarda Avrupa’da büyük seferler düzenleyerek başarılara imza attılar.

‘Kemiksiz Ivar’ olarak bilinen savaşçı ise Viking tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Viking komutanlarından biri olan Ivar’ın 9. yüzyılda İngiliz kıyılarında karaya çıkan Vikingler arasında olduğu iddia ediliyor. Ivar, İngiltere tarafından cehenneme gönderilmesi gereken bir düşman, Vikingler açısından ise insanüstü güçlere sahip bir yaşayan tanrı olarak tanımlandı.

Kemiksiz Ivar’ın lakabı aslında onun tek başına ayakta duramamasından kaynaklanıyordu. Ivar birinin desteği olmadan yürüyemiyordu. Ancak buna rağmen herkese kök söktüren bir savaşçıydı. Ivar’ın doğumu da aslında bir efsaneye konu oldu. Efsaneye göre, Ivar’ın annesi bir Şaman olan Aslaug ve babası ise meşhur Viking Kralı Ragnar Lodbrok. Aslaug, çocuk sahibi olmak için evliliklerinin üzerinden 3 gün geçmesi konusunda eşini uyardı. Ancak Ragnar bu uyarıya kulak asmadı ve Aslaug ile zorla birlikte oldu. Sonuç olarak Kemiksiz Ivar dünyaya geldi. Viking geleneklerine göre Ivar gibi doğan birinin öldürülmesi gerekiyordu. Ancak Ivar, Ragnar Lodbrok’un oğlu olduğu için öldürülmedi.

viking 2

Ivar hastalığına rağmen savaş meydanında oldukça yetenekliydi. Askeri açıdan son derece keskin bir zekaya sahipti ve oldukça esnekti. Savaşırken, bedenini destekleyen bir kalkan kullanıyordu. Bir Viking olarak hayatı boyunca savaşa hazırlanan Ivar, babasının ölümünün ardından ise Vikingler’in başına geçti ve söz konusu acımasız eylemlerini tam bu dönemde gerçekleştirdi. Babasının ölümünden sonra intikam almak isteyen Ivar, İngilizlerin “Büyük Barbar Ordusu” ya da “kemiksiz ıvar Büyük Kafir Ordusu” dediği ordusunu toplamaya başladı. İngiliz Krallığı olan Northumbria ile savaşa girmeye hazırlanıyordu. Ivar ordusunu topladı ve İskandinav işgalcilerinden oluşan devasa bir Viking kuvveti kurdu. M.S. 865’te Britanya Adaları’na çıktı. Northumbria ile yapılan savaşta Kral Ella’yı yendi. Northumbria’nın ele geçirilmesinden ve Ella’nın öldürülmesinden sonra durmadı. Bu kez İngiltere’yi ele geçirmeye karar verdi. Ivar, Dublin’den Wssex’e kadar İngiltere’yi feth etti. Ivar, Vikinglerin İngiltere üzerindeki baskı dönemini başlatan komutandı ve onun ölümünden sonra bile bu baskı uzun süre devam etti. Ancak Ivar, MS 873’te nedeni bilinmeyen bir şekilde hayatını kaybetti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön