Mynet Trend

Trajik bir aşk hikayesini sembolize eden Ali ve Nino heykelinin hüzünlü dansı!

Batum’daki “Man and Woman” isimli heykel, Azeri yazar Kurban Said’in 1937’de kaleme aldığı ünlü romanının baş karakterleri Ali ve Nino’nun trajik aşk hikayelerinden esinlenmiştir. Ali isimli Azeri bir genç ve Gürcü prensesi Nino’nun aşkını anlatan bu heykeller görenleri adeta büyülüyor.

Trajik bir aşk hikayesini sembolize eden Ali ve Nino heykelinin hüzünlü dansı!

Bakü’de 1918-1920 yıllarında Bolşevik işgalinin arifesinde Müslüman bir Azeri genci olan Ali Han Şirvanşir ile Hristiyan Gürcü kızı Nino Kipiani arasında yaşanan imkansız aşkı konu edinen bu anıt Tamara Kvesitadze tarafından dizayn edilmiş ve tüyler ürperten bir özelliği var. Azeri yazar Kurban Said'in yazdığı '' Ali and Nino: A Love Story '' isimli bir kitaptan uyarlanarak sanata dönüştürülen bu aşk her akşam saat 19:00’da heraket etmeye başlıyor.

NİNO VE ALİ

Azeri bir genç olan Ali ve Gürcü prenses Nino’yu temsil eden, bir kadın ve bir erkek figüründen oluşan 8 metre yüksekliğindeki 7 tonluk çelik heykel Gürcü sanatçı Tamar Kvesitadze’nin imzasını taşıyor. Heykel, özel aydınlatmasıyla her akşam saat 19:00’da hareketleniyor ve iki figür yavaşça birbirlerine yaklaşıyor. Ancak kavuşma kısa sürüyor, Ali’nin Sovyet işgali sırasında hayatını kaybetmesi ve iki aşığın ayrı düşmesini temsilen, kadın ve adam figürleri birbirlerinin içinden geçerek tekrar ayrılıyor ve birbirlerini arkalarında bırakıyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Hey gidi Ali ile Nino yu biz öğreneli çok yıllar oldu.
Derinden sarsıldık.
Filmi de çekildi Ali & Nino nun. Bu heykel Batum'da göründüğünden yaklaşık on kat daha küçük. Resimde Photoshop var galiba.
Geri Dön