HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Uğur Mumcu'nun 26 yıl önce yaptığı bir açıklama tekrar gündeme geldi

Evinin önünde uğradığı bombalı suikastle hayatını kaybeden değerli gazeteci Uğur Mumcu'nun 1990 senesinde yaptığı laiklik konuşması yeniden gündeme geldi.

Uğur Mumcu'nun 26 yıl önce yaptığı bir açıklama tekrar gündeme geldi

Uğur Mumcu'nun yıllar önce katıldığı Nazlı Ilıcak ve Taha Akyol'un da olduğu televizyon programında yaptığı konuşma sosyal medyada tekrar gündeme geldi.

Bu konuşmada devlet içerisine yerleşen "İslamcı kadrolar" uyarısı yapan Mumcu, Vatikan'daki Opus Dei tarikatını, Türkiye'deki İslamcı siyasal yapıya örnek gösterdi. Uğur Mumcu, siyaset-ticaret-din üçgeninde gelişen yapıyı bu örnek üzerinden anlatarak bugünlere de ışık tutuyor.

"İslamcı bankerler" ve "Arap kapitülasyonları" olduğunu vurgulayan Mumcu bu yolla sağlanan şeriatçı düzenin imam hatip okullarıyla sürdürüldüğünü belirtiyor. İmam hatip okullarının iyi bir din eğitimi verilmesi için gerekli olduğunu aktaran Mumcu, ancak bu okullardan mezun olan isimlerin o dönemde yalnızca

10'da 1'inin Diyanet bünyesinde çalıştığını kaydediyor.

"İslamcı kadrolar" vurgusunu yapan Uğur Mumcu, üst düzey yargı üyelerinin ve devlet içerisindeki kadroların da imam hatip mezunu olmasına dikkat çekiyor. Mumcu laiklikle ilgili sözlerini ise "Bu nedenle laiklik son 10 yılda devlet eliyle yok edildi. Bunun içerisinde askeri rejim de vardır"diyerek bitiriyor.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler