SPOR

CANLI

Volkan Demirel, Taka Gazetesi’ne açtığı davayı kazandı

Volkan Demirel, Trabzon'da yayınlanan yerel gazete Taka'ya yönelik açtığı hakaret davasında haklı bulundu.

Volkan Demirel, Taka Gazetesi’ne açtığı davayı kazandı

Fenerbahçeli kaleci Volkan Demirel'in, 2014'te çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Trabzonspor – Fenerbahçe maçı sonrası fotoğrafını kullanarak, “Bu pislik bırakmadan Türk futboluna rahat yok” manşeti atan gazeteye açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, “pislik” manşetinin eleştiri sınırlarını aştığına karar vererek, gazete sorumlusunu adli para cezasına çarptırdı.

Hüseyin Avni Aker Stadı'nda 10 Mart 2014 tarihinde oynanan Trabzonspor – Fenerbahçe karşılaşması 1-0 Fenerbahçe lehine devam ederken, taraftarların çıkardığı olaylar nedeniyle müsabaka 45+9. dakikada hakem tarafından tatil edilmiş, Trabzonspor’un (3-0) hükmen yenik sayılmasına karar verilmişti.

Olaylı karşılaşmadan 3 gün sonra Trabzon'da faaliyet gösteren yerel gazete “Taka” maçtaki olayların başlangıç nedeni olarak Fenerbahçeli kaleci Volkan Demirel'i göstermiş ve Demirel'in fotoğrafını kullanarak, “Bu pislik bırakmadan Türk futboluna rahat yok” şeklinde manşet atmıştı. Spor camiasında büyük yankı uyandıran manşete Volkan Demirel de tepkisiz kalmayarak, avukatı aracılığıyla Taka Gazetesi yetkilisi hakkında savcılığa şikayette bulundu. Bunun üzerine savcılık, Taka Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Erol S. hakkında “alenen hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açtı.

SANIK: "VOLKAN SEYİRCİYİ TAHRİK ETTİ"

Beykoz Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Erol S., ifadesinde, olaylı maçın oynandığı dönem halk arasında Volkan Demirel ile ilgili rahatsızlık olduğunu belirti. Trabzonspor – Fenerbahçe maçından sonra Demirel'in seyircileri tahrik ettiğini ve hakaret içeren kol hareketleri yaptığı kaydeden Erol S., “Bu nedenle toplumda büyük infial meydana gelmişti. Buradaki pislik ifadesinden maksadımız bir spor adamı futbolcunun yakışmayacağı davranışları ifade etme anlamındadır. Trabzonspor ile Fenerbahçe Kulübü birbirine düşman değil ezeli rakiptir. Söz konusu davada ‘pislik' ifadesi kabullenilmeyen davranışlar anlamında kullanılmıştır. Kaba bir ifade olabilir ancak hakaret anlamında kullanılmamıştır” dedi.

Şikayetçi Volkan Demirel ise olay nedeniyle tarafına basın yolu ile hakaret eden kişiden şikayetçi olduğunu söyleyerek, “Bu suç nedeniyle zarar gördüm. Davaya katılmak istiyorum” şeklinde ifade verdi.

MAHKEME 'PİSLİK' MANŞETİNİ SUÇ SAYDI

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanığın sarf ettiği “Bu pislik bırakmadan Türk futboluna rahat yok” cümlesinin eleştiri sınırlarını aşıp Demirel'in onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek mahiyette olduğunu belirtti. Mahkeme, bu nedenlerle sanığı bin 740 TL adli para cezası ile cezalandırdı. Sanık 5 yıl içinde suç işlediği takdirde bu para cezasını ödemek zorunda kalacak.

İşte Taka Gazetesi’nde yayınlanan o manşet:


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 56 yorum
Hepimiz taka'yız.
@ali_desideroo_1981 hepinize teker teker takarız hamsi beyinliler
@ali_desideroo_1981 Yok yok ! Siz taka değilsiniz. Olamazsınız da. Hani efsane TRABZONSPOR var dı ya! İşte futbolun güzellikleriyle birlikte TAKA onlardı. Size ne söylesek boş.
@ali_desideroo_1981 biz de size takıyoruz zaten ahahahaha
@ali_desideroo_1981 Demekki senin gibi tüm provakatör sapıkların içeri atılması lazım.
@ali_desideroo_1981 o zaman bu hepinize gelsin
Esas pislik taka gazetesi.
trabzonda futbol terörü volkan daha dogmadan vardı..volkan bıraksa degil adı unutulsa olmaya devam edecek..bu bir kültür sorunu..spor kültürü..tabela taraftarlıgı sorunu..
@xyz1858 super yorum bende aynisini yazacaktim bunu gorunce geri sildim
Takım
O
Av
P
Geri Dön