Volkswagen, Türkiye’de 323.000 aracı geri çağırıyor!

Alman otombil devi Volkswagen’in emisyon skandalının Türkiye’yi ne kadar etkilediği ortaya çıktı.

Volkswagen, Türkiye’de 323.000 aracı geri çağırıyor!

Fikri Işık, Türkiye’den geri çağırılacak Volkswagen araçlarının sayısını açıkladı. EA 189 tipi motora sahip Türkiye’deki kaç aracın emisyon krizinden etkilendiğini merak ediyorsanız haberimize bekliyoruz.

Geçtiğimiz ay ABD tarafından ortaya çıkarılan Volkswagen emisyon skandalı ile ilgili yeni gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Skandal, dizel motora sahip Volkswagen araçlarının, yasal sınırlar dışında çevreyi kirleten gazla salmasıyla ilgiliydi. Konuyla ilgili dünya genelinde 11 milyon aracın geri çağırılması söz konusu. Bu rakamın ne kadarının Türkiye’yi ilgilendirdiği ise ortaya çıktı.

Hileli bir yazılım kullanarak, test ve günlük kullanımda farklı gaz salınım değerleri veren Volkswagen araçlarının yaklaşık 323.977 tanesi Türkiye’de satılmış. EA 189 motor tipini ilgilendiren bu skandal ile ilgili Ocak 2016’da geri çağırma işlemi başlayacak. Araçlarda teknik bir güncelleme yapılarak gaz salınım değerleri normal aralığa getirilecek. Ocak 2016 tarihinde Volkswagen diğer ülkelerde de geri çağırma işlemine başlayacak.

Geri çağırma işleminde Volkswagen çalışanları tarafından araçların motor kontrol yazılımı güncellenecek. Uygun yakıt-hava karışımı değerleri sağlanacak. Ancak bu işlem sonrasında araçlarında nasıl bir verim ve performans kaybı yaşanacağı bilinmiyor. Yani 120 beygir olarak satın aldığınız araç, işlem sonrasında 100 beygire düşebilir. Bu noktada ise Volkswagen marka araç sahiplerinin firmaya dava açma hakkı gündeme gelecek. Diğer yandan Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri Işık, bu konuyla ilgili Volkswagen’e bir ceza verilmediğini dile getirdi. Işık, Volkswagen’in “gönüllü geri çağırma yapacağını” söyledi.

EA 189 tipi Volkswagen Grubu motoru

EA 189 tipi motor seçeneği tüm Volkswagen Grubu’nda kullanılıyor. Audi, Seat, Skoda ve Volkswagen marka araçlarda kullanılan bu motor seçeneği 2008-2014 yıllarında yoğun olarak satıldı. 2015 yılı modelleriyle ilgili henüz bir bilgi yok. Söz konusu emisyon skandalı sadece dizel araçları ilgilendiriyor. Benzinli araçlarda böyle bir sorun yok.

1.2 lt TDI
1.6 lt TDI
2.0 lt TDI

hacimlere sahip TDI yani dizel araçlar EA 189 motor tipinin kapsamına giriyor. Volkswagen’in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv, bu skandaldan etkilenen araçları sorgulamak için resmi internet sitesinde bir bölüm hazırladı. Aracınızın şasi numarasını girerek sorgulama yapabiliyorsunuz. Doğuş Otomotiv, etkilenen araçlarının sahiplerine ulaşacaklarına da internet sitelerinde dile getirmiş.

Samsung’tan 3 yeni Exynos işlemci geliyor!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
bizler neden bukadar pasifiz. madem bu kriz sadece vergi anlamında ilgilendiriyor neden ekzoz muayenesine araçlarımızı götürüyoruz. ürün AYIPLI ÜRÜN. GİZLİ AYIPLI ÜRÜNÜN ZAMAN AŞIMIDA OLMAZ. neden gereği yapılmıyorda bakan tarafından örtbas edilmeye çalışılıyor. ayıptır günahtır. HERKEZİ DAHA HASSAS VE DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUM. ACİLEN "GERİ ÇAĞIRMA DEĞİL TÜM HAKLARIMIZIN TANZİMİ GEREKMEKTEDİR....
@hknhkn_2015 haklısınmadem böylebirşeyvardı ticari araçlarda emisyon ölçümü yapılıyor her yıl ozaman neden ortaya çıkmadı bu iş madem gaz salınımı fazla emisyon ölçüm işi ülkemizde ozaman hikaye yani para tuzağı boşa ölçtürüyoruz.birde eger söyledikleri gibi ise 140 bg araç yeniyazılımla 120 bg inecekse neden 140 bg araca ödenen fiat farkı ne olacak bukonular açığa kavuşmalı,vatandaş servise çağrılan aracın bg testini nerede yaptıracak emin olmak için
Bugün yolda emisyonsuz araç yakalatmanın cezası 1200 tl vatandaştan tahsil edilir 323 bin araca kes cezayı parasını al şirketten affedilmesini anlamak mümkün değil.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler