Mynet Trend

Yapılan cinsiyet değiştirme deneyi yüzünden hayatı kabusa dönen bir kobay: David Reimer Deneyi

Tarih sahnesi pek çok bilim çalışma ve deneye ev sahipliği yapmıştır. Özellikle insan psikolojisi ve bedeninin anlamlandırmak bilim insanlarının en aktif çalışma prensipleri arasında yerini almıştır. Öyle ki bu korkunç deneylerden birini kobayı olduğundan habersiz bir şekilde hayatını sürdüren David Reimer, kısacık ömründe iki kişi olarak yaşamak zorunda kaldı.

Yapılan cinsiyet değiştirme deneyi yüzünden hayatı kabusa dönen bir kobay: David Reimer Deneyi

David Reimer ve iki Brain, 22 Ağustos 1965 tarihinde Kanada’da hayata gözlerini açtı. Henüz altı aylıkken ikizler idrar yapmama sorunu yaşadı ve bebeklere fimoz adı verilen bir hastalığın teşhisi konuldu. Hastalığın tedavisi için çeşitli doktorlara başvuran aileye aslında o dönemde nadir uygulanan bir sünnet yöntemi önerdi. Yakarak yapılan bu yöntemin uygulanması sırasında işler yolunda gitmedi ve David’in cinsel organı tamamen yandı. Bu durum aslında David’in bütün hayatını değiştiren olayların başlangıcı oldu.

David’in ameliyatı doktorların beklediği gibi gitmeyince aile oluşan hatadan dolayı ne yapacağı bilemedi. Çocuklarının gelecekteki cinsel sağlığından ve güveninden endişe duyan aile, onu dünyanın bir numaralı tıp okulu olan Johns Hopkins Hastanesi'ne götürdüler. Burada cinsel gelişim ve cinsiyet kimliği alanında yaptığı çalışmalarla tanınan ünlü bir doktor olan Dr. John Money’le görüşen aile, Dr. Money’nin tavsiyesi üzerine Bruce’u cinsel organı olmayan bir erkek olarak büyütmek yerine gerçek cinsiyetinden bihaber bir kız çocuğu olarak yetiştirmeye karar verdiler. Dr. Monet günümüzde pek de kabul görmeyen bir teori olan Nötral Cinsiyet Teorisi’nin en büyük savucunusuydu. Ona göre, cinsiyet olarak değil de yetiştirilme tarzına bağlı olarak oluşuyordu. Dr. Money David vakasında aslında yıllardır aradığı şansın ayağına geldiğini düşündü.

david

Dr. Money ve ekibi aileyi de ikna ederek David’i 22 aylıkken cinsiyet değiştirme ameliyatına aldı. Artık hayatına Bruce Reimer olarak devam edecekti. Ameliyatın ardından Dr. Money, Brenda’yı gözlem altına almış ve onun kendisini bir kız çocuğu olarak görmesi için bütün gereklilikleri yerine getirmişti. Bu deney oldukça önem teşkil ediyordu. Çünkü ilk kez bu kadar erken yaşta gerçekleştirilmiş ve psikolojik etkileri uzun süre gözlemlenebilecek bir deneğin varlığı söz konusuydu. Bu deneyin yerine getirilmesi için gerekli olan çok riskli adımlarda vardı. Brenda çok küçük yaşlarda kadın ve erkeğin seks pozisyonlarını öğrenmek durumunda kalmış ve ikizler zaman zaman çıplak bırakılarak cinsel organlarını keşfetmeleri sağlanmıştı.

Ancak işler Dr. Money ve ekibinin istediği gibi gitmedi. Brenda henüz iki yaşındayken kendisine giydirilen süslü elbiseleri yırtmaya başladı. Hatta oyuncak bebeklerle oynamayı dahi reddediyordu. Brenda, ikizi Brian’ın elinden zorla onun oyuncaklarını almaya başlamış ve agresif tavırlar sergiler olmuştu. Okulda zorluk çıkarıyor ve çevresindeki insanları rahatsız ediyordu. Dr. Money ise aileye gerçeği asla Brenda’ya açıklamamalarını söylemişti. Ona göre bu yalnızca bir geçiş süreciydi ve zorluklar yaşanması normaldi, ilerleyen zamanlarda her şey kesinlikle yoluna girecekti. Dr. Money’nin olayların bu şekilde sonuçlanacağına dair inancı öyle tamdı ki, araştırma notlarına bile Brenda’nın ikiz kardeşi Brian’ın aksine küçük bir kız gibi olduğunu yazmıştı.

David’in ailesi belirlenen aralıklarla düzenli olarak çocuklarını Dr. Money’e götürüyordu. Ancak işler içinden çıkılmaz bir noktaya ulaşmıştı. Dr. Money, sonraki seferlerde aileye David'e bir vajina inşa edebileceğini söyledi. Bu, aileyi korkuttu ve artık deneyi sürdürmekten vazgeçtiler. Bu sebeple David, 22 aylık olduğu zamandan ergenlik yaşlarına kadar karın bölgesine açılan bir delikten idrarını yapmak zorunda kaldı. Ergenliği boyunca dışarıdan östrojen verilerek göğüs gelişimi uyarıldı.

Dr. Money’in deneyi zaman içerisinde ikizlerin psikolojilerini tamamen bozdu. Doktorun çocukları üzerinde daha fazla baskı kurmasını ve gelişimini etkilemek istemeyen aile çareyi ikizlerini yerel bir psikoloğa götürmekte buldu. Dr. Money ise aileleyle bağlarının tamamen kopması nedeniyle makalelerine ara vermek zorunda kaldı. Ancak deneyinin başarısız olduğunu bir türlü kabul etmek istemiyordu. Aile cinsel kimliği ile ilgili sıkıntılar yaşayan Brenda’da tüm gerçeği anlatmak zorunda kaldı. David, dişi olmaya zorlanan kimliğini reddetti ve kendini Brenda olarak değil, David olarak tanımlamaya başladı.

Asıl cinsel kimliğine geri dönmek isteyen Brenda, bir dizi ameliyat geçirdi. Östrojenle büyütülen göğüslerini aldırmış, plastik protezlerle yaratılan yapay bir cinsel organ sahibi olmuştu. Bu ameliyatlar işin sadece başlangıç kısmıydı, bunların yanında hormon tedavisi de görmek zorunda kalmıştı. Ancak bu olumlu gelişmeler beraberinde psikolojik bir yıkımı da getiriyordu, çünkü bu zorlu süreç yüzünden ağır bir depresyon geçiriyordu. Tam o sırada 22 Eylül 1990 yılında Jane Fontaine ile evlenerek 3 çocuğunun üvey babası oldı.

Yaşanan olumlu gelişmeler ikizlerin psikolojisinin düzelmesine ve normal bir insan olmalarına yetmedi. İkiz kardeşi Brian, başlarından geçen travmatik deneylerin de etkisi olduğu düşünülen bir şekilde öncelikle şizofren oldu, sonrasında ise aşırı dozda antidepresan kullanımı sonucu 2002 senesinde intihar ederek öldü. David ise uzun süre işsiz olarak yaşadı ve ikizinin ölümüyle sarsıldı. Hormonal dengesinin sağlanamamasından ötürü yıllar boyunca psikolojik sorunlar yaşadı. Sonunda, 5 Mayıs 2004 sabahı bir manavda 38 yaşındayken intihar etti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
ASIL NEDENİ ADAMI SÜNNET ETMEYE KALKMIŞLAR... SONRA BUNLAR GELMİŞ BAŞINA
tüylerim üyperdi resmen ...!
Görerek LGBT olunamayacağını gösteren güzel bir örnek. Dizilerden izleyerek öğreniyor çocuklarımız diyen trollere duyurulur. Eşcinsellik görerek , izleyerek öğrenilmez. Bu bir hormonal durumdur. Kişinin kendini nasıl hissettiğiyle alakalıdır. Zorla olmaz.
Geri Dön