MAGAZİN

"Yaşımız 50 yolun yarısı eder"

Dünyada da Türkiye'de de 50 yaş artık yeni 35 kabul ediliyor. 50 yaşını kutlayan ünlü isimlere neler hissettiklerini sorduk

"Yaşımız 50 yolun yarısı eder"

Elli yaşına girmek ne anlama gelir? Öncelikle insanın artık 20, 30 ya da 40'lı yaşlardan epey uzaklaştığı anlamına... Belki beton bir duvara çakılmak kadar kötü değildir ama camdan bir duvara, fark etmeden çarpmanın yarattığı etkiyi yaşatır 50 yaş. Bir anda kolay kabullenemediğiniz bir dönüm noktasında bulursunuz kendinizi. Ancak, her şey gibi insanların yaş algısı da giderek değişiyor. Kültürel ve ekonomik olarak gelişmiş toplumlarda insanlar artık yaşlarıyla değerlendirilmiyor. İnsan ömrünün uzaması da bunlara eklenince artık 50 yaş, yeni 35 olarak kabul ediliyor. Madonna, Demi Moore, Sharon Stone, Johnny Depp, Brad Pitt gibi kimi 50'ye merdiven dayamış, kimi ise 50'yi aşmış ünlü isimler, bu yeni kuşağın en iyi temsilcileri. Biz de 1960 ve 1961 doğumlularla 50 yaşına girmenin ve bu yaşı sürmenin neler hissettirdiğini konuştuk. İşte ünlü isimlerin 50 yaşı...

NURSELİ İDİZ (FOTO GALERİ)

Nurseli İdiz (1961) - Oyuncu

Geleceğe dair umutlarım var
"35 yaş yolun yarısı eder derler ya. Ben 50 yaş yolun yarısı eder diyorum. Birçok kişi yaşıma inanmıyor. Enerjimde 35 yaşa göre eksilme hissetmiyorum. Projelerim aynı şekilde devam ediyor. Geleceğe dair umutlarım var. 50 yaşın tek olumsuz yanı, başkalarının bu konudaki gereksiz önyargıları. 50 yaşına gelenlerin köşeye çekileceği varsayılıyor. Ama bu çok saçma. Çünkü her insan kendini farklı hisseder ve görünür. Ben iyi hissediyorum."

Metin Uca (1961) - Televizyoncu

Az zamanım kaldı gibi bir telaşım yok
"Kendimi kandırıyor muyum?' diye sorduğumda, öyle olmadığını görüyorum. Aklım, kalbim, enerjim 30 gibi. Hiçbir şeyden vazgeçmedim. 50 gibi hissetmiyorum. Sadece yaptığım sporlara biraz daha özen gösteriyorum. Hayatın daha fazla farkındayım ve sağlık kontrollerim belki biraz detaylandı. Nedir fark' derseniz... Değerlendirmelerim biraz daha serinkanlı oldu. Bunu da büyümek olarak adlandırıyorum. Hayatı hâlâ aynı biçimde seviyorum. Pek çok hayalim var. Az zamanım kaldı, gibi bir telaşım yok. 50 yaşında da, bir kadını 20 yaşındaki gibi seviyorsunuz. Bu değişmiyor. Beni daha da zenginleştiren bir kadınla beraberim. Onun yaşı 30'larda. Ama bu tamamen tesadüf. Daha büyük de olabilirdi çünkü sevdiğiniz sizinle aynı şeyleri paylaşabiliyorsa yaşın önemi kalmıyor. Birinden hoşlanırsanız yaşına daha sonra bakarsınız. Öte yandan kariyer açısından kendimi iyi bir noktada görüyorum. Türkiye'nin iyi sunucularından biri olmaya çalışıyorum hâlâ. En büyük avantajım çok fazla plan yapmamam, kendimi akışa bırakmam. Emekli olup bir yerlere sığınma hayali kurmadım hiç ama istediğimde anında kaçabileceğim bir yaşam düşünüyorum."

[

MAGAZİN 'BİRBAK'I FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN](http://www.facebook.com/pages/Magazin-Birbak/162650420431413)

Emel Müftüoğlu (1961) - Şarkıcı

Kendimi 20-30 gibi hissediyorum
"Bence de kesinlikle artık 50 yaş 35. Ben zaten ne görüntü, ne de davranış olarak kimseye belirli bir yaşı yakıştıramıyorum. Bu konuda sanatçılar çok avantajlı çünkü hakikaten büyümeyen bir ruh taşıyorlar. Ayrıca güncel olanı takip etmek zorundalar. Ben ruhsal olarak kendimi 50 gibi hissetmiyorum. Neredeyse 20-30'lu yaşlarda gibiyim. Bir türlü yaş almıyorum. Tabii ki, belirli konularda olgunlaşıyorum, sabrım artıyor. Ama annemin benim yaşımdaki halini düşünüyorum da her şeyden elini ayağını çekmişti. Benim karşımdaki örnek ise Madonna ve Ajda Pekkan. Bu örneklerin çoğalması lazım."

Habertürk

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön