HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

22 Nisan Dünya Günü tarihçesi | 22 Nisan Dünya Günü nedir? Dünya Günü mesajları ve sözleri

Dünya Günü, evrensel olarak her sene 22 Nisan gününde kutlanır. Google’ın da unutmadığı ve Doodle yaptığı Dünya Günü, 22 Nisan’da ABD’de “Temiz Hava Yasası” ve “Temiz Su Yasaları” ile kutlanmaya başlanmıştır. Dünya Günü, ilk olarak 1969 yılında ortaya çıksa da, 1970 yılında ilk defa kutlanmıştır. Google’ın hazırladığı Dünya Günü Doodle’ına, bir de müzikli kısa bir hikaye eklenmiştir. Google Doodle görseline tıkladığınızda Dünya Günü ile ilgili hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz.

22 Nisan Dünya Günü tarihçesi | 22 Nisan Dünya Günü nedir? Dünya Günü mesajları ve sözleri

Dünya Günü, 1969 yılından beri dünyanın güzelliğini kutlayarak, maruz kaldığı çevre kirliliği ve tehditlere dikkat çekmek amacıyla her yıl 22 Nisan gününde kutlanır. İlk olarak Ulusal UNESCO Dünya Konferansı’nda John McConnel tarafından ortaya atılmıştır. Ve bu tarihten bir yıl sonra evrensel olarak kabul edilmiş ve tüm dünyada kutlanmaya başlanmıştır. Dünya Günü aracılığı ile dünyayı güzelleştirmek ve dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmek için önerilerde bulunuluyor.

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.

dünya1

22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ MESAJLARI

 • Yegane yuvamız olan gezegenimiz için sesinizi duyurun. Gelin Dünyamıza özen gösterelim, O da bize binlerce yıldır yaptığı gibi desteğini esirgemesin" (Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Ban Ki-moon)
 • Dünyamızı korumak adına, bir gün için de olsa gideceğiniz yere yürüyün ya da bisikletle veya toplu taşımayla gidin. Veya arkadaşlarınızla aynı aracı paylaşın.
 • Siyahı beyazı ile, kuzeylisi güneylisi ile, doğulu ve batılısı ile hep birlikte Dünyamıza, evimize, yuvamıza sahip çıkıp koruyalım. Bu Dünya hepimizin.
 • Gidecek başka yerimiz yok. Evimizi koruyalım.
 • Yaşanabilir bir dünyada nice yaşlara güzel ve yaşlı dünya!
 • Dünyanın doğum gününde; bu karamsar tablonun dışında ve bu tabloyu değiştirmek için, dünyanın dört bir yanındaki "ötekilerle" birlikte dünyamıza, ülkemize, yaşama ve geleceğimize sahip çıkmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.
 • Gezegenimizi daha mutlu bir yer haline getirelim
 • Güzel bir dünya, mutlu insanlar için çevremizi korumada tüm insanlar ile birlikte bir dayanışma örneği sergileyip el birliği yapalım. Doğaya, çevreye dolayısı ile dünyamıza zarar verecek olan tüm uygulamalara karşı çıkalım. Bu dünya hepimizin ve başka bir dünya da yok.

dünya2

 • Bugün Dünya Günü. Yaşlı ve yorgun dünyamızın doğum günü. Bir anne şefkati ile bizi bağrında koruyan mavi yuvamızın daha nice seneler doğum gününü kutlama istiyorsak O'nu koruyalım. Doğal dengesini hırslarımızla bozmayalım.
 • Toprağın dostlara ihtiyacı vardır; ona dostça davranalım!
 • Yeryüzü basitçe insanoğlu için bir erzak deposu ve çöp kutusu değildir. Yeryüzünün felaketimiz pahasına gözardi ettiğimiz kendi gereksinimleri ve dinamiği vardır.
 • Doğaya hoyratça davranan toplumlara da insanlar arasındaki ilişkiler de hoyratça oluyorlar.
 • Doğa! En küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farklı şeyler yaratıyor; hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor. Yarattığı her bir parçanın kendine has özellikleri, her bir durumun ayrı açıklaması var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü oluşturuyorlar.
 • Çevreye duyarlı herkesi, yaşlı dünyamızın doğum gününde, ülkemizin eşi benzeri olmayan yeşilini, doğal güzelliklerini, sadece ülkemize özgü yüzlerce çeşit bitki ve hayvandan oluşan biyolojik zenginliğini, verimli topraklarını ve su kaynaklarını korumaya davet ediyoruz. (TEMA Vakfı)
  Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler