HABER

Açlık grevindeki eğitimciler Gülmen ve Özakça gözaltına alındı

OHAL kapsamında KHK ile görevlerinden ihraç edildikten sonra işlerine dönmek amacıyla yaklaşık 75 gündür açlık grevi yapan araştırma görevlisi Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça gözaltına alındı. Edebiyat alanında akademisyenlik yapan Gülmen ve ilkokul öğretmeni olan Özakça, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından işten çıkarılmalarından bu yana açlık grevindeler. Doktorlar sıvı bir diyetle hayatta kalmaya çalışan Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumlarının ciddi şekilde kötü olduğunu söylüyor.

CNNTürk'ün haberine göre Gülmen ve Özakça, Ankara Cumhuriyet başsavcılığı tarafından yakalama kararı ardından evde arama yapıldıktan sonra gözaltına alındı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından aralarında akademisyen ve güvenlik personelinin de olduğu yaklaşık 145,000 kamu çalışanı işten çıkarıldı.

POLİS GEÇ SAATLERDE BASKIN YAPTI

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın evine polis, gece geç saatlerde baskın yaptı.

Gülmen ve Özakça, baskını Twitter hesaplarından paylaştıkları mesajla duyurdu. Semih Özakça'nın eşi Esra Özakça, Twitter hesabından baskını canlı yayında paylaştı.

Baskından sonra eğitimcilerin evine giden Avukat Selçuk Kozağaçlı, sabaha karşı Twitter hesabından Gülmen ve Özakça'nın gözaltına alındığını duyurdu.

Kozağaçlı, "Nuriye Gülmen ve Semih Özakça zorla gözaltına alındılar. Üçüncü kez aynı şube tarafından. 'Asla vazgeçmeyeceğiz' mesajın iletmemi istediler" mesajını paylaştı.

Mart ayında gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Gülmen ve Özakça'nın dün sabah saatlerinde de karakola gidip imza attıkları bildirildi.

Esra Özakça, eve girmeye çalışan polislere "Gündüz ne zaman çağırdınız da gelmediler? Bu insanlar bugün adli kontrol imzalarını atmaya gittiler" diye tepki gösterdi.

Nuriye Gülmen Twitter hesabından şu mesajı attı:

"Siyasi şube polisleri eve girmeye çalışıyor. Şu an kapıyı kırılıyorlar. Kahrolsun Faşizm! Yaşasın Açlık Grevi Direnişimiz! İşimizi Geri İstiyoruz! Teslim Olmadık, Olmayacağız!"

Semih Özakça ve eşi Esra Özakça da Twitter hesaplarından baskının canlı yayını öncesi "Evimiz basılıyor" mesajını paylaştı.

Baskından sonra Gülmen ve Özakça'nın bulunduğu evin sokağında bir grup eğitimcilere destek için toplandı.

Gülmen ve Özakça'nın, işlerini geri alma talebiyle eylemleri Ankara'da İnsan Hakları Anıtı önünde 195 gün önce başladı.

AÇLIK GREVLERİ DE BUGÜN 75'İNCİ GÜNÜNE GİRDİ

Açlık greviyle ilgili geçen hafta BBC Türkçe'ye konuşan TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi AKP milletvekili Nurattin Yaşar, "Komisyonda gündeme geldiğinde görüşeceğiz, fakat bu konuyla ilgili alınmış kolektif bir karar yok" demişti.

Komisyon üyesi AKP milletvekili Said Yüce de, açlık grevinin, İçişleri Bakanlığı, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu'nun gündeminde olduğunu kaydetti.


Geri Dön