Adalet Yürüyüşü'nde 19'uncu gün! Kılıçdaroğlu'na HDP'liler de katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan başlattığı Adalet Yürüyüşü'nün 19'uncu gününe HDP'li vekiller de katıldı. Kılıçdaroğlu'na HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, milletvekilleri Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca, Mithat Sancar ve eski vekil Ahmet Türk eşlik etti. Kılıçdaroğlu, İstanbul’a yaklaşırken provokasyon duyumları geldiğini belirterek, "Provokasyon olayıyla karşılaştığınızda lütfen ama lütfen sadece alkışlayın" dedi.

Adalet Yürüyüşü'nün 19'uncu gününde Kocaeli'nin Kartepe İlçesi Eşme Mahallesi'nden İzmit'e doğru yürünürken, yürüyüşe katılan yaklaşık 10 bin kişi nedeniyle D-100 karayolunun sağ şeridin de insan seli oluştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüş sırasında çevrede bulunanları selamlarken, sık sık su ve portakal suyu içti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve bazı CHP milletvekilleri, adaleti simgeleyen 'Themis' heykelinde olduğu gibi gözlerini bantla kapatarak yürüdü. Polis geniş güvenlik önlemleri alırken, yürüyüşe katılanların yanında tek sıra halinde yürüdü.

TEKİN BİNGÖL GECEYİ HASTANEDE GEÇİRDİ

Dün, Adalet Yürüyüşü sırasında düşen CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ise geceyi İzmit'teki özel hastanede geçirdi. Kalbine stent takıldığı, iki kere operasyon geçirdiği belirlenen Tekin Bingöl'ün yürüyüş nedeniyle bitkin düştüğü belirlenerek, serum bağlandı. Doktorlar, Tekin Bingöl'ün dinlenmesi gerektiği, yürüyüşe devam etmemesi gerektiğini belirterek, kontrol amacıyla geceyi hastanede geçirmesini istedi. Tekin Bingöl tedavisinin ardından bu sabah taburcu edilirken, istirahata çekildi.

DEPREMZEDELERLE BİRLİKTE YÜRÜDÜ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'nden İzmit'e doğru yürürken kendisine depremzedeler de eşlik etti. Marmara Depremi'nde yakınlarını kaybedenler için yapılan İzmit'te Arızlı Irak Konutları'nda oturanlar dünden itibaren yürüyüşe katılırken, 'Biz de adalet istiyoruz. Arızlı depremzedeleri' yazılı dövizler taşıdı. Depremzedeler, Irak tarafından depremzedeler için hibe edilen konutların kendilerinden alınmak istendiğini belirterek, Kocaeli Valiliği'nin konutları boşaltmaları için tebligatta bulunduğunu, konutları terk etmeyeceklerini söyledi.

Yürüyüşe Ülkü Ocakları eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Taşdelen de Fenerbahçe forması giyerek oğlu Göktürk ile birlikte katıldı. Kemal Kılıçdaroğlu yanında yürüyen Mehmet Taşdelen'in oğlu Göktürk'ün elinden tutarak bir süre yürüdü. Kartepe Uzunçiftlik mevkiine gelindiğinde ise mola verildi.

GAZETECİLER VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ADALET YÜRÜYÜŞÜ'NDE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü', İstanbul'a 100 kilometre mesafeye varırken, yazarlarla çeşitli sivil toplum örgütlerinden destek yürüyüşleri bugün de sürdü. Yürüyüşün Kartepe mevkisine varılan 19'uncu gününde; Hürriyet Gazetesi Yazarı Ayşe Arman, Gazeteci Levent Gültekin ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan da yer aldı.

HDP'DEN YÜRÜYÜŞE DESTEK

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekilleri Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca ve Mithat Sancar, Eş Genel Başkan Yardımcıları Saruhan Oruç ve Sezai Temelli, MYK üyeleri Beyza Üstün, Murat Mıhçı ile Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk, Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ'ı ziyaret etmelerine izin verilmemesinin ardından (Adalet Yürüyüşü'ne katıldı. HDP'li heyet ellerinde 'Herkes için adalet' yazılı döviz ve çiçeklerle Kartepe Dumlupınar Mahallesi mevkiinde bekledi. HDP'liler Kemal Kılıçdaroğlu'na çiçek verirken, birlikte kısa süre yürüdü. Kemal Kılıçdaroğlu sıcak hava nedeniyle ter içerisinde kaldı. Kılıçdaroğlu'nun üzerindeki beyaz gömleği sırılsıklam oldu. Kılıçdaroğlu su içerek ferahlamaya çalıştı. Kılıçdaroğlu yürüyüş sırasında yol kenarında bulunan bazı kişilerin Bozkurt işareti yapması üzerine aynı şekilde karşılık verdi. Polis helikopterinin yürüyüşün yapıldığı güzergahta uçtuğu görülürken, polisin önlemleri dikkat çekti.

KILIÇDAROĞLU'NA GÜLLER ATILDI

Adalet Yürüyüşü'nde İzmit'e ulaşılırken, üst geçidin üzerinde bulunanlar "Hayır'ın başkenti İzmit'e hoşgeldiniz. Adaletin elçisi" yazılı pankart açarak çiçekler attı. Yürüyüşe Balyoz davasında yargılanan emekli Koramiral Can Erenoğlu da elindeki Türk Bayrağı ile birlikte katılırken, bir süre Kılıçdaroğlu'nun yanında yürüdü. Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüş sırasında dev Türk Bayrağı'nın taşınmasına yardımcı oldu. Bu akşam mola verilecek Yahya Kaptan Mahallesi'ne girildiğinde ise Kılıçdaroğlu'nun üzerine güller atıldı.

KILIÇDAROĞLU: ZULMÜN KARŞISINDAYIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Adalet Yürüyüşü'nün 19'uncu gününde Kocaeli'nin Kartepe İlçesi Eşme Mahallesi'ndeki kamp alanında açıklamada bulundu.

Mazlumun yanında olmanın kendilerinin temel felsefesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "19'uncu günümüz hayırlı olsun diyorum. Bir ideal için yürüyoruz, Türkiye'de herkesin huzur içinde yaşaması için yürüyoruz, teröre karşı yürüyoruz, terörü lanetlemek için yürüyoruz, terörden mağdur olan aileler için yürüyoruz, 15 Temmuz şehitlerimiz ve gazilerimiz için yürüyoruz, bütün şehit yakınları için yürüyoruz. Dün ifade etmiştim, bugün yeniden ifade edeyim Van'da ve Diyarbakır'da Ak Parti'nin 2 yöneticisi terör saldırısı sonucu hayatını kaybetti. 2 yöneticinin ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz, Allah'tan rahmet diliyoruz. Zulüm ile abat olunmaz, zulmün karşısındayız. Zulmün yanında değil, mazlumun yanında olmak bizim temel felsefemiz, temel görüşümüzdür. Mazlumun yanında olmak, haksıza karşı durmak haklıyı savunmak bizim temel görevimizdir. Bu yürüyüşümüzü yapmamızın da temel nedeni, haksızlıkların artık Türkiye'de çuvala sığmayacak boyutlara ulaşmasıdır" dedi.

"PROVOKASYONLAR OLACAKTIR DİYE DUYUMLAR GELİYOR"

Kılıçdaroğlu provokasyonlara karşı uyararak, tepkilere karşı sadece alkışla cevap verilmesini isteyerek, şöyle konuştu:

"Bir düzen düşünün, suçlayan kişi kendileri, yargılayan kişi yine kendileri, mahkum eden kişi yine kendileri. Yani suçlamayı yapan, yargılayan ve mahkum eden kişi yine aynı kişi ve buna adalet deniyor. Bu adalet değildir. Böyle bir adalet olmaz. Eğer yargıcın önünde giydiği cübbede ilik ve düğme yoksa her türlü baskıya direndiği içindir. Adalet konusunda söz verdiği içindir, adaletli davranacağı içindir. Bu nedenle biz adalet yürüyüşümüze aynı kararlılıkla devam ediyoruz. Bu süre içinde özellikle İstanbul'a yaklaşırken provokasyonlardan dolayı bazı duyumlar geliyor. Provokasyonlar olacaktır diye bazı duyumlar geliyor, arkadaşlarımdan özellikle istirham ediyorum, zaten söylüyoruz otobüslerden duyuruyoruz, hangi görüşten olursa olsun, hangi yaştan olursa olsun, provokasyon olayıyla karşılaştığınızda lütfen ama lütfen sadece alkışlayın. Küfürler edildi, taşlar atıldı, gübreler döküldü ne yaparlarsa yapsınlar, çünkü biz bir ideal için yürüyoruz, biz bir dava için yürüyoruz, biz bir huzur için yürüyoruz, biz adalet için yürüyoruz. Dolayısıyla bize taş da atılsa, onu gül olarak kabul edin, bize küfür de edilse onu iyi bir şey kabul edin. Ne söylenirse söylensin idealimiz için, çocuklarımız için geleceğimiz için ve tabii ki adalet için yürüyeceğiz."

Havanın sabah saatlerinde serin olması yürüyüşe katılanları sevindirdi. CHP Kocaeli il ve ilçe örgütleri yürüyüşe büyük destek verdi. Sabah saatlerinde yürüyüşün başlamasıyla birlikte D-100 Karayolu durma noktasına geldi. Polis yürüyenleri yönlendirirken, trafikte uzun kuyruklar oluştu.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 111 yorum
Körler sağırlar birbirini ağırlar.Bakalım bu yürüyüşe daha kimler katılacak.
@teacherasker Bu hükümet degilmiydi fetönün bu denli yapılanmasına 15 temmuz gecesi yaşattıklarına sebebiyet veren şimdi bu hükümet degilmi pkk ile imralıda senelerce görüşme yapıp halkı kandıran oy uğruna. Millet olarak biz kalkıp bu hükümet fetöcüdür veya bu hükümet akp = pkk felan gibi boş boş yorumlar yaptıkmı yok. Hata yapmak insana mahsustur ama tarihe geçiceksiniz bu millete bu kadar acıyı yaşatıp bu milleti suçlayarak tarihinde görülmemiş pişkinlik ve koltuk savaşı içinde olduğunuz için tarihe geçeceksiniz. Kafanıza göre algı oluşturmaya çalışın biz kimin ne olduğunu iyi biliyoruz.
@teacherasker Bu yürüyüş adalet yürüyüşüydü. Hdp'i yanlarına alması iyi olmadı. Yanlış yaptilar.. Terore destek verenlerin adalet araması ironik olmustur. Bu yürüyüşü hep desteklemiştim ama bugün Benim icin bu yürüyüş artık Yok.
Herkes için adalet...
@teacherasker sadece akp kaldı. o da yöneticileri.. halk destekliyor.,kenardanda olsa.
@teacherasker tüm türkiye katılacak. merak etmeyin.
birzamanlar da akpliler hdplileri domabahçe sarayında ağırlıyorlardı. koyun milleti çok balık hafıza...
@feerganiiiiiii_2017 gardaş teröristde olsa onlarada hukuk lazım demi?
@mehmet_sudere_1989 Ezbercisin.Feto yapılanması 40 yıllık bir mazi,pkk yapılanması ynın yaklaşık 35 yıllık bır mazisi var,Devle elden çıkmıi bur 2 terörö örgütünce bölünmüş,şeklen var olarak kalmış,Ve o dahi aadam REİS iktidar olduğu günden bu güne TC tarihinde görülmemmiş bir oyalama politıkası ile hem bu 2 örgütün kirli yüzlerini açığa çıkartmı,hemde TC nin kalkınmasını ve özellikle dışa bağımlı ASKERİ donanımlarını kendisi yapar hale getirmiş,o taviz dediğin oyala politikası uygulanamsaıdı bu gün G.Doğu anadolu diye bır bölge yoıktu,ve devlet bakanın FETO idi ,Tek taraflı sadece kendını kan
tencere kapak birbirini bulmuş
Hak hukuk adalet herkese lazım.. Bir gün, bugünün muktedirlerine de lazım olacak..
@r.etkar terör sevinci PKK fetö hamileri tek söz etmeyin bölücüsünüz bu kadar terörist in olduğu ortamda bu kadar adalet hak hukuk bile çok çok fazla
KORKMAYIN....CHP GELİYOR
@kodybaba_2017 ne dedin BREMEN mızıkacılarımı geliyor dedin
işte şimdi evet verdiğim için gururluyum
Chdp olmuşlar ne fark eder ikiside hukuksus iş yapıp Adalet istiyor
heh hdp de geldi şimdi olay şekillenmeye başladı.
İŞTE ŞİMDİ 1 ÇUVAL İNCİR'İ BERBAT ETTİN KILIÇDAROĞLU.....MİLYONLARCA İNSANIN SEMPATİK BULDUĞU BU YÜRÜYÜŞÜ BERBAT ETTİN.CHP OLARAK YÜRÜSEYDİNİZ ÇOK DAHA İYİ OLACAKTI,ANLAŞILAN O Kİ SENİN İKTİDAR OLMAK GİBİ BİR DERDİN YOK DEMEK Kİ.YAZIKLAR OLSUN SANA. AKILSIZ ADAM.
barbarlik etme adalet herkes için birdir
@bboy_1981 senin gerçek ismin, yoksa adilmi.
@bboy_1981 zalime merhamet mazluma zulümdür
Kabul edin artık. 30 Mayıs seçimlerinde de, referandumda da ve kapalı kapılar ardında da HDP ile birlik oldunuz. Bu HDP, PKK'ya terörist diyemeyen, teröristleri devletin aracı ile gizleyen ve hastanelere götüren PKK'nın siyasi bir sözcüsüdür. Eğer bu yürüyüşe HDP de destek verip, katılıyorsa anlayın bu yürüyüşün ne yürüyüş olduğunu. Uyanın ey CHP'li vatandaşlar !!!
@34karaelmas34 ulan it hdp terörist değil türkiyenin bir partisi terörist sizsiniz yükselişi hazmedemediniz aydın türk ve kürt halkı size gereken dersi verecek
@34karaelmas34 Kılıçtaroğlu .gizlice kuytularda hdp ile yakalanmadıki, onları çağırmadıda, gizlice buluşanlar kimdi hatırladınmı.. Pkk hdpye bile açıkça destek veriyoruz demezken. Chp nin her etkinliğinde hayır veya Adalet dediğinde hemen atlıyor bizde destek veriyoruz diye. Bu işte bir gariplik yokmu.
@genc.a nasıl salladık ama sözü brezilya arjantin maçında söylendi
bu adaletcilarin eline kazma kürek cezası verip oradaki tarlaları eksinler bicsinler temizlik yapsınlar adelet yerini bulduğu için akp başta sizde başta degilsiniz
ve hadp de katılır... hdp içinde adalet isteyin... size yakışanı yapın 2 kardeş parti... chdp
Adelete herkes destek vermeli,adalet bütün insanlar lazımdır.Bir ülkede ırk ve kinci dincilik varsa ve bu devlet eliyle destek görüyorsa o ülkenin geleceği karanlıktır.Onun için bir toplum geleceğinibirine yadabirilerine bırakmamalı,gelecek adaletle demokrasiyle olur,kimse vaz geçilmez değilir.Bütün halkların birlikteliğle barışçıl bir ortam bizi güzel günlere götürür.
CHP : PKK
sonun kemal efendi rengini belli etti düşmanımin dusmani dostumdur diyip ayni yataga girdi hayirli olsun bugunden sonra apo icinde yuruyus basladi
sonunda kardeslerini buldular artik kol kola yürürler
Chp hdp elele yürimeyedevam bence yakisiyorlar birbirlerine tabi yaninda Feto
Şimdi hdp adalet istiyorsa biz istemiyoruz diyen kişiler gelir buraya.Adalet herkes içindir.Sevmediğim bir parti.Asıl adalete herkesten önce biz TÜRKLERİN sahip çıkması gerek.Türk töresinde adaletin yeri büyüktür.Araplaşmayalım!!
buraya gelipte chp yi destekleyenler nerde acaba bi görelim şu vatan sevdalılarını
@yagmuryureklim96 malesef her haberi açanın niyeti farklı kardeşim tam bu konuyla ilgili 4 yorum yaptım hiç biri yayınlanmadı belli yayınlanan yorumlar konuyu açan yetkilide rengini belli etti ama mynet her türden görüşe saygı duyup yayınlardı gün geçtikçe yönetimlerinde degişimler görüyoruz malesef.
Hadi kolkola Turkiye yi karıştırmaya kaos ortamı yaratmaya insanları kutuplastirmaya fetoye ve PKK ya destek yürüyüşüne hadi Turkiye karissinki siz mutlu huzurlu olun siz böyle yaptıkça amerikanin ve Avrupanın ağzının suyu akıyor onların ekmeğine yağ sürüyorsunuz sonrada Turkiye deki her siddetti Tayyip in ak partinin üzerine atiyorsunuz bari batsinda bu ülke onun bunun çocuğu olalım da siz rahat uyuyun
Hah işte şimdi tam oldu. Beraber kondisyon tutup Türkiye'yi kurtarırsınız.
allah yolunuzu açık etsin
pkk nın siyasi kolu hdp adlet için kardeş partisi chp ile el el verdi hadi hayırlısı yine ne fitne peşindeler görücex
Zaten biliyorduk chpkk olduğunu ama anlamayan aptallar hala anlamamışlar
Bende diyorum ne eksik
sayin kilictaroglu adalet için yürüyorum diyosun ama bu hdp yani pkk lilarin ne isi var bu saatten sonra kimse artik buna adalet yürüyüşü demesin . ATAMIN partisini mahvettin.
bugüne kadar hep muhalefetdim hükümet e hiç oy vermedim hatamı bana gösterdiniz bundan sonra AKP gerisi yalan
@ramazan_tutku_1979 sen ömründe chp.ye oy vermemişsindir, aktroll. Muhalefetmiş, yalanını yesinler. İşiniz gücünüz yalan.
CHP=PKK
kervan yolda düzülürmüş... imralıyada uğrayın.. işte eleştirdiğimiz chp zihniyeti !!
HDP=CHP kol kola. Yok birbirlerinden farkı. Bari birleşsinler. Millet görsün.
akp, pkk ve fetö elele dolaşırken niye bu kadar tepki vermediniz?
ADALET YÜRÜYÜŞÜ OLMUŞ BÖLÜCÜ YÜRÜYÜŞÜ.
Apo yada adalet istediler ama özgür olsun diye ! Bunun adı adalet yürüyüşü:)) PKK CHP el ele hadi kolay gelsin bunu sorgulamayan chp lilere...
zaten herzaman beraberler şaşırdık mı
Chp bu milletin hassasiyetlerini hiç dikkate almaz oldu.bu yüzden halkımız tarafından ibretle izleniyor.doğruyu söylemek gerekirse bundan yine zarar görecek chp.ikidara sanki jest yapıyorlar.
yazık bu ülkeye ki bu tür provakatörleri barındırıyor. bunların bu ülkeye ne faydaları var, amaç gezideki gibi ortalığı karıştırmak. baksanıza chp nin ortakları thkp-c, hdp, pkk v.s
Daha iki gün önce kol kola FETÖ ile yürüyodunuz AKPKKlılar ne oldu çıkarlara aykırı olunca hemen hoca efendinizi Terörist ettiniz
Chp herkes için adalet diyor, ayrımcılık yok, hdp kürt toplumunu temsil ediyor ki coğrafyamızda Kürt gerçeği var bunu kabul edelim. Alp kiler haburda davul zurnayı, Dolmabahçe metnini ne çabuk unuttu, asıl acayip gelen ise bizler nasıl bu kadar ayrımcı millet olduk. Yakınca akp-chp savaşı çıkacakmış gibi birbirimize düşman olduk. Bunu irdelemek lazım. Bu ayrımcılığı kim yaptı? Neden?
Mustafa Kemalin Çanakkale'de İngilizleri yendiği güne kadar biz İngilizleri bir Tanrı olarak tanıyorduk diyen Hindistan'ın ünlü liderinin büyük yürüyüşünden sonraki tarihe geçen en büyük anlamlı tüm dünya kamuoyunun saygı duyduğu ADALET yürüyüşüne saygı gösteremiyorsak eğer bizler İNSAN DEĞİLİZ. Önce adalet...
Eýyyyyyyy chp liler kilictar oglu yanliş yapti halk destehini cekicek pkk lilarla bu ış yümez akp nin bekledihi de biydu müdahale yakin dir toplumda bundan sunra destehini ceker
hayatiniz provakasyon. cumhuriyet gazetesinide kendileri bombalamisti. hainlik yapanlara adalet istiyorlar kecke adaleti kendileri icin deyilde halk icin isteselerdi. bu gun feto icin yuruyenler yarin bakalim kim icin yuruyecekler
Ahada şimdi oldu işte hdp de geldi chp tamam oldu.)))
chp den bu kafayla bi cacık olmaz. yanına alıcaksın pkk nın siyasi kanadını sonra ben adalet istiyorum ben vatan sevdalısıyım ben atatürkçüyüm diyeceksin eee bunu yiyeye afiyet olsun
Diğer Haberler