HABER

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu tahliye edildi

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararının ardından Sincan Kapalı Cezaevinden tahliye edildi.

Anayasa Mahkemesinin "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" ve "ifade özgürlüğü" haklarının ihlal edildiği kararının ardından Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinin Gergerlioğlu'nun tahliyesine hükmetmesi üzerine, yakınları ve avukatları Sincan Kapalı Cezaevi önüne geldi.

Tahliye edilen Gergerlioğlu ile ailesi ve yakınları, bir süre görüştükten sonra kendilerini bekleyen araçlara binerek cezaevi önünden ayrıldı.

MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Gergerlioğlu, milletvekili seçilmeden önce yargılandığı Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2018'de "PKK/KCK propagandası yapmak" suçundan hapse mahkum edilmişti.

Mahkeme kararının, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesince hukuka uygun bulunmasının ardından temyiz üzerine dosya Yargıtaya gelmişti. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Gergerlioğlu'na verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onamıştı.

TBMM Genel Kurulunda, HDP'li Gergerlioğlu hakkında mahkemece verilen ve kesinleşmiş cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunmuş, anayasa gereğince, Genel Kurulda okunan tezkerenin ardından Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşmüştü. Daha sonra tutuklanan Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu. (AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
bu AYM nedense Türkiye düşmanı kim varsa, onun aleyhine karar veriyor. bu AYM 82 darbesi sonrası kalmış ve artık gerek olmayan bir kurumdur. belli ki Türkiye düşmanı odakların etkisi altına girmiş. en kısa zamanda vasfını yitirmiş bu kurum kapatılmalı.
@tozgen_1977 senin bu zihniyetin türkiyrnin en azılı düşmanı. bu memleket senin bu ırkçı zihniyetinden arınmadığı müddetçe bi yere de varamaz...
Yoo hdp den AKP anlaşabiliriz lafları basına yazdı neden şaşırdın
@tozgen_1977 TABİİ GEÇ BİLE KALINDI ASMALI ÜYELERİ DEGİLMİ...... 980 darbesi yuzde 92 oy almıştır baskısız yüzde 51 degil bilginize.
Serbest kalacaktı !Neden salıverdiniz?Sanki içeride olanlar tek tek tahliye ediliyor...İnsanları beklentisi var sizden bunlara yüz vermeyin bunları sınıflandırıp birşey zannetmesinler.EN GÜZELİ MÜEBET...
Gün gelecek dönecek zalimler hesap verecek...
Geri Dön