HABER

Barzani: Kürdistan'ın bağımsızlığı için doğdum

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bölgede 25 Eylül'de yapılması kararlaştırılan bağımsızlık referandumu için "zamanın uygun olduğunu ve daha fazla ertelenmeyeceğini" söyledi. Barzani "Ben Kürdistan'ın bağımsızlığı için doğdum" ifadelerini de kullandı. Barzani, "Irak Başbakanına referandumun Kürdistan Bölgesi halkının yasal hakkı olduğunu söyledim. Referandumdan sonra da sonuç üzerine barışçıl görüşmelerde bulunmak istiyoruz" dedi.

Barzani: Kürdistan'ın bağımsızlığı için doğdum

Foreign Policy dergisiyle bir mülakat yapan Mesut Barzani, "Irak Başbakanına referandumun Kürdistan Bölgesi halkının yasal hakkı olduğunu söyledim. Referandumdan sonra da sonuç üzerine barışçıl görüşmelerde bulunmak istiyoruz" dedi.

Rudaw'a göre, Barzani, mülakat sırasında referandumun tarihine ilişkin olarak, "Daha önce birçok kez referandumu yapmak istedik fakat durum elverişli değildi. Ancak bu konuyu daha fazla ertelememiz Kürdistan Bölgesi halkının çıkarına değildir. Üstelik halkın geleceği üzerinde kötü sonuçları olacaktır. Bu yüzden referandum için en uygun zaman şimdidir" şeklinde konuştu.

"Kürtlerin bağımsızlığı sizin mirasınız için ne kadar önemli?" sorusuna, "Ben Kürdistan'ın bağımsızlığı için doğdum" karşılığını veren Barzani şöyle devam etti:

"Bütün hayatım Kürdistan'ın bağımsızlığı için geçti. Kürt tarihindeki ilk Kürt cumhuriyeti, Mahabad'daydı. Kürt bayrağını göndere çektiklerinde, ben o bayrağın gölgesine doğdum. Bağımsız bir Kürdistan'ın bayrağının gölgesinde ölmek istiyorum."

ANKA


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler