HABER

Başkent'te Greenpeace eylemi

ANKARA (İHA) - Sinop ve Samsun'un köylerinde depolanmakta olan İtalyan atıkları konusunda uluslarası 10 Greenpeace Çevre Örgütü eylemcisi ile Samsun ve Sinop'tan gelen 13 köylü, İtalyan Büyükelçiliği önünde bir eylem gerçekleştiriyor.

İtalyan Büyükelçiliği önüne sabah saatlerinde gelen Greenpeace üyeleri, elçiliğin kapısına 'İtalya atıklarını geri al' yazılı bir pankart astılar. Ayrıca, elçiliğin önüne üzerinde 'italyan zehirli atıkları' yazılı zincirli variller yerleştiren eylemciler, büyükelçiyle görüşmek istediler. Köylüler adına bir açıklama yapan Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Özen, "İtalyan Hükümeti'nden 15 yıldır evimizin yanında duran bu atıkları geri alacaklarını halkın karşısında duyurmasını istiyoruz. Daha önce de bu atıklarla ilgili sorumluluğu kabul etmişlerdi. Ancak, atıkların geri döndürülmesi konusunda hiçbir eylemde bulunulmadı. Evimiz onların atık çöplüğü değildir" dedi. Özen, 14 su kaynağının atık deposu yakınında bulunduğunu belirterek, 5 bin tane köknar ağacının atıktan devrildiğini söyledi. Greenpeace Akdeniz Toksit Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı ise İtalya'nın sorunun çözümek için ilk söz verişi olmadığını belirterek, "Ancak hala hiçbir girişimde bulunulmamıştır. Ayrıca bahsedilen çözümün atıkların geri alınması olmasından emin olmak istiyoruz. Bu zehirli atıkların Türkiye'de bertarafı kesinlikle kabul edilemez" dedi.

Dökmecibaşı, diplomatik sürecin hızlandırılması isteyerek, Türk Hükümeti'nin girişimlerinde yetersiz bulduklarını söyledi. Eyleme destek veren Soğuksu ve Alaçam köylüleri Karadeniz'de depolanmış olan atıkların insan sağlığı üzerindeki zararlarını temsilen atık varillerin önünde içi kuru kafa dolu bir çuval açtılar. Diğer köylüler ise depoların içlerindeki atıkların durumunu gösteren ve atıkların içindeki kimyasal maddelerin isimlerinin yazılı olduğu posterler taşıdı. Eylem nedeniyle polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. İtalyan Büyükelçiliği yetkilileri ile eylemcilerin görüşmeleri sürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön