Beş saniye kuralı nedir? Yere düşen bir şeyi 5 saniye içinde yerseniz...

Beş saniye kuralı halk arasında sıklıkla konuşulan bir konudur. Hepimiz daha önce kazayla yiyecekleri yere düşürebiliyoruz. Peki siz söz konusu yiyeceği yiyor musunuz, yoksa hemen çöpe mi atıyorsunuz? Halk arasında inanılan beş saniye kuralına göre kimileri yere düşen yiyeceği 5 saniye içinde yerden alarak sorunsuz bir şekilde tüketir. Peki, bilim bu konuda ne diyor?

Beş saniye kuralı nedir? Yere düşen bir şeyi 5 saniye içinde yerseniz...

Beş saniye kuralı nedir? Halk arasında 5 saniye kuralı olarak bilinen teori, yere düşen yiyeceklerin ilk birkaç saniyede yerden alınması durumunda yenebileceğini ifade eder. İnanışa göre yere düşen yiyeceğe bakterilerin yerleşmesi için gereken sürenin 5 saniyeden uzun olması.

2007 yılında Clemson Üniversitesi'nde konuyla ilgili bir çalışma yapıldı. Çalışmanın sonucu ise; yiyeceğin 5 saniye ya da bir dakika yerde kalması yiyeceğe geçen bakteri miktarını etkilemiyor. Durumu etkileyen şey ise yiyeceğin düştüğü yerdeki toplam bakteri miktarının düşen yiyeceğin yenilebilir olup olmamasını belirlediği gözlemlendi. Yani önemli olan yerde ne kadar kaldığı değil, yerdeki bakteri oranı olduğu ortaya kondu.

iStock-1006811562

Bilim insanları, bu duruma ek olarak yiyeceğin düştüğü zeminin yapısının da önemli olduğunu açıkladı. Tahta ya da kalebodura düşen yiyecek, halıya düşen yiyeceğe göre daha çok bakteri toplar. Araştırma kapsamında aynı miktarda bakteri bırakılan halı, tahta ve kalebodur yüzeyler arasında, halıdan yiyeceğe geçen bakteri miktarı yüzde 1 iken, diğer iki zeminde bu oran yüzde 48 ile 71 oldu.

Uygulamalı ve Çevresel Mikrobiyoloji Dergisi'nde yayınlanan farklı bir çalışmada ise, zamanın bir rol oynadığı belirtilmektedir. Yiyecekleriniz yerde ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar fazla bakteri kendilerini buna bağlar. Biz yapılan bilimsel araştırmaları sizlerle paylaştık, artık karar size kalmış sevgili okur :)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Biz de yere düşen şeyleri zaten bakteriler bulaşmıştır diye yemiyoduk, onun haricinde kirlenmesi. pislenmesi hiç umurumuzda değil
insanların sürekli yürüyüp gittiyi yada pazarda veya magazada veya AVM lerde bir elma bir büskivi düşse yere hemen alır hızlıca alır siler yada hüfler yerim.yemedede hiç tereddüt etmem.eger yemezsem beynim aynı orandan aynı mesafe ve nesneli orantılı mesafeden yaşamdan vücüdumu mikroba bir sıfır yenik başlatacak dirençsiz komut alacak.(bilir kişileeiniz ve sizdeki kanaatıda okumafım okumadan yazdım fikrimi.
çocukken salçalı ekmeğimizi yere bırakır top oynardık sonra gelir yerdik, ölmedik :))
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler