HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dama nasıl oynanır? Dama dizilişi ve kuralları

Birden fazla kişi ile oynanan, belli stratejiler gerektiren birçok oyun bulunur. Bunlardan biri de tarihteki en eski oyunlardan biri olduğu bilinen dama oyunudur. On ikinci yüzyıldan bugüne ulaşan ve hala oynanan dama oyunu rakip oyuncunun taşlarını kırarak olabilecek en hızlı şekilde ilerlemek ve dama yapmaktır. Belli bir mantığı bulunan oyunlardan biri olan dama oynayabilmek için bazı püf noktalarını ve oyun kurallarını bilmek gerekir.

Dama nasıl oynanır? Dama dizilişi ve kuralları

Tarihi bilinenden çok daha eski zamanlara dayanan bazı oyunlar vardır. On ikinci yüzyılda icat edildiği bilinen dama da bu oyunlar arasında yer alır. Dama ilk kez Antik Mısır’da firavunlar tarafından oynanmış bir oyundur. Bu durumun bir kanıtı olarak Mısır hiyeroglifleri gösterilir. Mısır hiyerogliflerinde dama oyununda kullanılan dama tahtasına benzer bazı motiflere rastlanmıştır. Bulunan bu kanıtlara göre dama bilinenden çok daha eski tarihlere dayanan bir oyundur.

Dama nasıl oynanır?

Kolay oynanması ve genel olarak eğlenceli tanımlanması gibi özellikleri ile dama en sık oynanan oyunlar arasında yer alır. Oyunda asıl amaç dama taşlarının rakibe ait olan kısma geçirilmesi ve eldeki taşları ilerletirken karşı tarafın taşlarını kırmaktır. Dama oynamak için öncelikle taşlar dizilir. Tahta kurulduktan sonra oyuna kimin önce başlayacağı belirlenir. İlk oyun hamlesini kimin yapacağını bulmak genelde yazı tura atarak belirlenir. Tercih edilen yönteme göre hangi oyuncunun oyuna önce başlayacağı belirlendikten sonra oyuna ilk başlayacak kişi siyah olan taşları alır.

Siyah ve beyaz taşların kim tarafından oynanacağı belirlendikten sonra dama taşları kurallara göre dizilir. Dama dizilişi sekiz satır ve sekiz sütun olarak görünen altmış dört arka arkaya gelen açık renkte ve koyu renkte karelere göre yapılmalıdır. Dama oyun kuralları gereğince her bir oyuncu kendine en yakın olan ilk üç sırada yer alan on iki adet koyu renkli kareye taşlarını yerleştirmelidir. Bu üç sıranın her bir tanesinde toplam olarak dört adet taş olmalıdır. Koyu renkte olan karelerdeki taşlar yalnızca çapraz hareket edebilir.

Damada taş nasıl yenir?

Oyun başladığı zaman siyah renkte olan taşlara sahip olan ve ilk olarak hamle yapma hakkı bulunan oyuncu hamlesini yapar. Oyuncu oyunun başında yalnızca ileri doğru bir adet kare olacak şekilde ve çapraz yönde hareket edebilme hakkına sahiptir.

Rakip oyuncunun taşını yemek de dama oyununda önemli bir noktadır. Eğer oyuncunun taşı rakip oyuncunun taşının yakınındaki çapraz yönde olan bir karede ise taş zıplatılarak öndeki taş yenebilir. Bir taşı yiyebilmek ya da kırabilmek için rakip oyuncunun taşı üzerinden çapraz yönde iki kare ilerlenmelidir. Diğer oyuncunun taşı üzerinden hareket edilerek rakibin taşı kırıldıktan sonra o taş tahtadan çıkartılabilir.

Damada sektirilmez nedir?

Oyunda eğer rakip oyuncunun taşının devre dışı bırakılma durumu ve olasılığı olursa taşı kırmak mecburidir. Bir dama taşının sektirilme ihtimali yoktur. İki oyuncunun da bu konuda kendi tercihleri söz konusu değildir. Oyuncu birden fazla rakip oyuncu taşını devre dışı bırakma şansı bulursa o hamlenin daima önceliği vardır.

Online olarak ya da gerçek bir dama tahtasında oynanan dama taktikleri de bulunan bir oyundur. Belirlenen taktiklere ve stratejilere uyulması oyundaki kazanma şansını arttırabilir. Örnek bir taktik olarak; rakibin taşını yemek için strateji yapılması yerine hangi taşın rakip oyuncuya yedirilmesi konusunda doğru tercihi yapmaktan bahsedilebilir. Taş yemenin mecburi olduğu dama oyununda odaklanılması gereken nokta rakibin taşını yemek değil tahtada ilerlemek olmalıdır. Bunun için de bazı taşların rakibe bilinçli olarak yedirilmesi taktiği uygulanabilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler