HABER

Dışişleri'nden İsrail'e sert yanıt

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'le yaşanan diplomatik krize ilişkin sert bir açıklama yaptı.

Dışişleri'nden İsrail'e sert yanıt
İsrail'in "şiddetle kınandığı" açıklamada, "Türkiye’de Yahudi aleyhtarlığının tahrik edildiği iddiaları her türlü temelden yoksundur" denildi.
[** **](http://haber.mynet.com/detay/dunya/israil-buyukelcisi-disislerine-cagrildi/489652)
**
[****](http://video.mynet.com/habervideo/Israil-den-diplomatik-skandal/440131/)
[** **](http://haber.mynet.com/detay/dunya/israilden-kustah-cevap/489568)

**

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden yayımlanan yazıl açıklamada, "İsrail’in Filistin’e yönelik uygulamaları hakkında tarafımızca dile getirilen eleştiri ve uyarılara cevaben İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları esefle karşılıyoruz" denildi.
**Açıklamada şu ifadeler yer aldı:**
"Türkiye’nin bölgeye yönelik dış politikası lafzı ve ruhuyla tüm ülkelerin ve halkların barış, güvenlik ve istikrarının sağlanmasını, bu amaçla, orantısız güç kullanımı ve izolasyon uygulamaları yerine diyalogun, angajmanın ve barışçıl yöntemlerin öne çıkarılmasını amaçlamaktadır. Sayın Başbakanımızın bu doğrultudaki barışçıl girişimleri bölgede ve ötesinde takdir toplamaktadır ve münhasıran İsrail’in Gazze’deki kabulü mümkün olmayan uygulamaları ile politikalarına yöneliktir.
"Türkler ve Yahudiler arasında İsrail Devleti’nin kurulmasından çok daha öncelere kadar uzanan köklü ilişkiler ve bizzat İsrail ile ilişkilerimizin genel dokusu, ülkemize bu uyarı ve eleştirilerde bulunma sorumluluğunu yüklemektedir.
"Tarih boyunca Yahudiler her dara düştüklerinde Türkler kendilerine ellerini uzatmışlardır. Türkler ve Yahudilerin uzun birlikte yaşama tarihi karşılıklı saygı ve hoşgörü tarihidir. Dolayısıyla, “Türkiye’nin İsrail’e ahlak dersi verecek son ülke” olduğu yönündeki bizzat Yahudi halkının hafızasıyla bağdaşmayacak bu iddiayı reddediyoruz. Gerçekleri tahrif eden bu ifade tarihe karşı bir haksızlıktır.
"Diğer taraftan, Türkiye’de Yahudi aleyhtarlığının tahrik edildiği iddiaları her türlü temelden yoksundur. Tarihi sicilimiz ve anti-Semitizmin bir insanlık suçu teşkil ettiği yönünde bizzat Sayın Başbakanımız tarafından yapılan açıklamalar bu iddianın mesnetsizliğinin en bariz kanıtıdır.
"İsrail Dışişleri Bakanlığı açıklamasında yer alan Türkiye’ye yönelik ifadelerin iç siyasi mülahazalarla yapılan ve amacını aşan sözler olduğuna inanıyor, açıklamadaki ifadeleri şiddetle kınıyoruz."
**'Muz Cumhuriyeti değiliz'**
Türkiye’ye “Ahlak dersi verecek en son ülke” diyen ve Türk Büyükelçisi’ni alçak koltukta oturtan İsrail’e hükümet ve muhalefetten tepki geldi. Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan “Türkiye Muz Cumhuriyeti değil” dedi.
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un, Türkiye’nin Ankara Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’a tokalaşmayıp, alçak koltuğa oturmasına tepki gösterildi.
Sanayi Bakanı Nihat Ergün, “İsrail hükümetinin kendi uygulamalarını gözden geçirmesinde fayda var” dedi.
Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan da “kem sözün sahibine ait olduğunu" söyleyerek, “Türkiye, Muz Cumhuriyeti değildir” diye konuştu.
**ÖYMEN: SKANDAL HAFİF KAÇAR**
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, şöyle konuştu: “Başbakan'ın yanlış tavrı, İsrail'e hiçbir zaman oradaki devletimizin temsilcisine saygıyla bağdaşmayan bir tavır sergileme hakkını vermez. Bunu son derece üzüntü verici bir tavır olarak görüyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir temsilcisi, dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir devletin yetkilisinin karşısında, ikinci sınıf bir insan muamelesine tabi tutulamaz, daha aşağıda bir muameleye tabi tutulamaz.Mutlaka gerekli cevap verilmelidir. Bu konu için skandal hafif bir kelimedir.”
**VURAL: HESABI DİPLOMASİYLE SORULMALI**
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ''Herkes haddini bilmeli. İsrail'in tavrı, kabul edilebilir bir tavır değil. O tavır için nereden cesaret aldılar. Derhal özür dilemelidirler. Hükümet, bu kasıtlı davranışın hesabını, diplomatik yollardan sormalıdır'' dedi.


Geri Dön