HABER

Dünyanın en büyük üçüncü elması bulundu

Afrika ülkelerinden Botsvana’da, Debswana şirketi tarafından bin 98 karatlık dünyanın en büyük üçüncü elması bulundu. Elmas, Debswana tarafından Botsvana’nın başkenti Gaboron’da Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi’ye gösterildi.

Dünyanın en büyük üçüncü elması bulundu

Afrika ülkelerinden Botsvana’da, dünyanın en büyük üçüncü elması bulundu. Yer aldığı Botsvana’nın hükümeti ile İngiltere merkezli bir elmas madenciliği ve işleme şirketi De Beers arasındaki ortak girişim olan madencilik şirketi Debswana tarafından yapılan açıklamada, şirketin 1 Haziran tarihinde Botsvana’da bin 98 karat boyutunda bir elmas keşfettiği ve elmasın bugün dünyanın en büyük 3. elması olarak tanımlandığı kaydedildi.

Debswana’nın CEO’su Lynette Armstrong yaptığı açıklamada, "Bu, 50 yılı aşkın operasyon tarihinde Debswana tarafından keşfedilen en büyük elmastır. Ön analizimize göre, dünyanın 3. en büyük mücevher kalitesindeki taş olabilir. Elması, De Beers kanalıyla mı yoksa devlete ait Okavango Diamond Company aracılığıyla mı satılacağına henüz karar vermedik" ifadelerini kullandı.

DEVLET BAŞKANINA GÖSTERİLDİ

Ayrıca Armstrong, Debswana tarafından Botsvana’nın başkenti Gaboron’da Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi’ye gösterilen bu elmasın Botsvana için çok şey ifade ettiğini ve mücadele içinde olan bir ülkeye umut getirdiğini belirtti.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ELMASI

Öte yandan şu ana kadar keşfedilen dünyanın en büyük elması, 1905 yılında Güney Afrika’da keşfedilen 3 bin 106 karatlık Cullinan olurken, dünyanın 2. en büyük elması ise 2015’te Botsvana’da keşfedilen bin 109 karatlık Lesedi La Rona olarak biliniyor. (İHA)

61b8afa5-744e-429e-902e-3fba0f1fa596

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön