HABER

Filipinler'de IŞİD'e karşı zafer: Neredeyse yüzde 70'i alındı

IŞİD Orta Doğu ‘daki işgallerinin ve Avrupa’da bir çok ülkede düzenlediği kanlı saldırılarının ardından Güney Asya’ya uzandı. IŞİD’in dün bayrak diktiği Filipinler’in Marawi kentinde Filipin askerleri kentin yüzde 70’inin kontrolünü ele geçirmeyi başardı. Ordudan yapılan açıklamada şehrin IŞİD’in bir kolu olan Maute örgütünden kurtarılmasına az kaldığı açıklandı.

Bir hafta önce ülkede sıkı yönetim ilan edildi. Filipin askerleri ile IŞİD’e bağlı Maute örgütü üyeleri hatta IŞİD’liler arasında sıcak çatışmalar hız kesmeden sürüyor. Son gelen bilgilere göre Filipin askerleri Marawi kentinin yüzde 70’ini geri almayı başardı. Ordudan yapılana açıklamada zaferin yakın olduğu belirtiliyor.

200 bin kişinin yaşadığı Marawi kentinin yüzde 90’ı boşaltıldı. Kente halen binden fazla kişi bulunuyor. Halk çatışmalar yüzünden kaçmaya kentten çıkmaya çalışıyor. Ordu ise kentte sivillerin kaçışına yardım ediyor.

MAUTE ÖRGÜTÜ IŞİD'E BAĞLILIK YEMİNİ ETMİŞTİ

IŞİD’e bağlılık yemini eden Maute örgütü geçtiğimiz hafta Salı günü Marawi kentini kuşatmıştı. Örgüt üyeleri 11 kişiyi rehin almış, iki okulu ve bir katedrali yakmıştı.

Dün örgütün elinde bulunan rehinelerden bazılarının cesetleri üst süre atılmış bir halde ormanlık bir alanda Filipin güvenlik güçleri tarafından bulunmuştu.


Geri Dön