Mynet Trend

Güzelliğiyle görenleri kendisine hayran bırakan bir mumya: Lolan Güzeli

Çin’in Doğu Türkistan eyaletindeki tarım havzasında bulunan mumyalardan biri olan Lolan Güzeli (Xiaohe), Kafkasyalı insanlara benzemesi ve güzelliğiyle binlerce yıl sonra dahi konuşulmaya devam ediyor. Kökenine dair hala araştırmalar yapılan mumyanın bozulmamış yapısı görenleri şaşkına çeviriyor.

Güzelliğiyle görenleri kendisine hayran bırakan bir mumya: Lolan Güzeli

Çin’in kurak Sincan Eyaleti’ndeki Tarim Havzası’nda bulunan mumya, tarihi kazılar sonucunda ortaya çıkmıştı. Lolan Güzeli adı verilen bu mumyanın Mısır ve diğer medeniyetlere ait olan mumyalardan en büyük farkı ise, mumyalama işlemi sırasında kullanılan yöntemdi. Mumyalama işlemi sırasında iç organlar çıkartılmaması ve vücudunda at kılından elde edilen dikiş ipiyle kapatılan ameliyat izlerinin olması onu diğerlerinden ayırıyordu.

ASYALILARA BENZEMEMESİ TARTIŞMA YARATTI

1

Bulunduğu bölgede Çin halkından çok önceki dönemde yaşadığı tespit edilen Lolan Güzeli, boy, çehre ve vücut hatlarıyla Asya ırkına benzemiyordu. Çinlilerin yapısına göre, daha uzun boylu, beyaz tenli, upuzun kirpikli, ince düz burunlu olan mumya daha çok Avrupalı bir görüntü sergiliyordu.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
YA HE HEE TÜRK
he he türk dediğin milletin tarihini akıllıca araştır sonra tiye al. Dünyanın en kadim uluslarından biri olduğunu görürsün alaycı kuş seni
Mısır'lılar mumya yapmayı Türklerden öğrenmiştir.. teknikleri incelendiğinde bu açıkça görülmektedir...
aynen türk tür varmı ötesi
Geri Dön