Hakan Atilla davasının sonucu ne? İşte verilen ceza!

ABD Mahkemesi Hakan Atilla hakkında 32 ay hapis cezası verdi. Atilla’nın hapiste geçirdiği 14 ay da 32 aylık cezadan düşülecek.

Reza Zarrab davasında ABD'de yargılanan ve jüri heyetinin kendisine isnat edilen altı suçlamanın beşinden suçlu bulduğu eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın alacağı cezayla ilgili son duruşma başladı.

Hakan Atilla ilgili yapılan duruşmada Hakim Richard Berman kararını verdi. New York'ta mahkeme Hakan Atilla'ya 32 ay hapis cezası verdi.

Amerika’nın New York şehrinde devam eden Mehmet Hakan Atilla davası bugün karara bağlandı. Mahkemede İran’a karşı uygulanan ambargoyu delmekle ilgili olarak jüri tarafından suçlu bulunan Hakan Atilla, daha önce hapiste geçirdiği süre göz önünde bulundurularak Hakim Richard M. Berman tarafından 32 ay hapse mahkum edildi. Kararın açıklanması sırasında Berman, Atilla’nın suçsuz olmadığını olaylar da savcılığın bahsettiği gibi “mimar” statüsünde de olmadığını belirterek Atilla’nın “isteksiz bir iştirakçi” ve “emirleri takip eden kişi” olduğunu belirtti.
Savcılık makamının Atilla’yı Halk Bankası’nı kullanarak İran’a ait milyarlarca ABD dolarını aklama konusunda planlayıcı olarak gösterme çabasına karşın, dava boyunca Atilla’nın avukatları da özellikle tanık olarak davada bulunan Rezza Zarrab’ın ve davada yer alan diğer 7 ismin suçlarına göre Atilla’nın sadece görevini yapan biri olarak, bahsi geçen suçlamalarda çok küçük bir katkısı olduğunu belirtmişti. Savcılık Atilla’nın 15 yıldan az olmamak kaydıyla 20 yıla mahkum edilmesini talep etmişti.

hakan atillaa

RAPORDA 105 YIL DENİLDİ, AVUKATLAR KARŞI ÇIKTI

Ceza Gözetim Memuru Rebekah Dawson hakime sunduğu raporda, Atilla’nın 105 yıl maksimum hapisle cezalandırılmasını istedi. Atilla’nın avukatlarıysa, Atilla’nın 105 yıl hapis cezası almasını öneren Rebekah Dawson’ın sunduğu gerekçelere teker teker cevap verip, müvekkillerinin tüm suçlardan azami hapisle cezalandırılamayacağını savundu. Avukatlar ayrıca 46 ile 56 ay arasındaki hapis cezasının normal olacağını belirtti ve hakimden kararında merhametli olmasını talep etti.

SAVCI KARAR DEĞİŞTİRDİ

Savcı ise Atilla için önce 188 ay (15 yıl) hapis ve 50 ile 500 bin dolar para cezası verilmesini talep etti. Ancak savcılık dün mahkemeye verdiği dilekçede hata yaptıklarını belirtip Atilla'nın 168 ile 210 ay (14 ile 17,5 yıl) arasında bir hapis ceza verilmesini talep etti.

HAKİM TAKIM ELBİSE GİYMESİNİ İSTEDİ

Hakim Berman, yayınladığı yazılı emrinde, bugün yapılacak karar duruşmasında karşısına çıkacak Atilla’ya, cezaevi yönetiminin takım elbise sağlamasını istedi. Berman, MCC Cezaevi yönetimine gönderdiği yazılı emrinde, Çarşamba günü sabah 10.00’da (TSİ:17:00) karar duruşması yapıldı. Hakan Atilla’ya, bir takım elbise, bir gömlek, bir kravat, bir çift çorap, bir çift ayakkabı ve deri bir kemer sağlanmasını istedi.

Hakim Berman, beş hafta süren duruşmaların ve jürinin kararından ardından Atilla’nın karar duruşmasının 11 Nisan’da yapılacağını açıklamıştı. Ancak bu tarihten iki gün önce sürpriz bir kararla duruşmanın 7 Mayıs’a ertelendiği açıklandı. Berman, bir süre sonra bu tarihi de ertelemiş ve karar duruşmasının 16 Mayıs’ta yapılacağı açıklanmıştı.

ATİLLA'NIN AİLESİNDEN İLK AÇIKLAMA

Hakan Atilla'nın ailesi karar sonrası yaptıkları açıklamada, "Kararı olumlu bulduk. Yine de ceza aldığı için temyize gideceğiz" dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'DAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hakan Atilla'nın masum olduğu halde cezalandırıldığı söylendi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

New York Güney Mahkemesi bugün (16 Mayıs), adil yargılama ilkesiyle bağdaşmayan ve tamamen kurgudan ibaret bir sürecin sonucunda Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yı suçsuz olduğu halde 32 ay hapis cezasına mahkum etmiştir.

Böylece, anılan Mahkeme yabancı bir devletin kamu bankası temsilcisini mahkûm ederek ABD yaptırımlarına ilişkin mevzuatın uygulanmasında emsali olmayan bir karara imza atmıştır.

Dava sürecinde FETÖ mensuplarınca hazırlanan sahte delillere ve yalan ifadelere itibar edilmesi yargılamanın meşruiyetini ortadan kaldırmış, dava sürecinin güvenilirliğini ve inandırıcılığını yok etmiştir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
adamlar yinde ne kadar adaletli değilmi isteseler 32 yıl verebilirlerdi bizim hapishanedekilerib 32 aydır hala savunmaları yok
Rıza Zarrap ne oldu ... Bilgisi olan var mı...?? Atilla ya da yazık oldu kurbanlık koyun gibi kendini yaktı...
demek ki neymiş bu işler eyy çekmekle olmuyormuş elin gavuru bir devlet memurunu hapse atıp ceza veriyormus
çok şükür adalet tecelli etti
pisi pisine gitti adam. ne ise dolar cıkar simdi
Yaptırım gelirse şaşmayın sakın...Ah Zarrrab ah yaktın ülkeyi hayırserver iş adamıydın öyle biliyorduk seni kandırdın bizi hain kostok:)
GÖZÜ AYDIN KULAĞI ANKARA OLANLAR SAYIN RIZA ZERRAP İÇİN T.C. DEVLETİ TARİHİNDE İLK DEFA YABANCI UYRUKLU BİRİ İÇİN 2 DEFA STRATEJİK BOB ORTAĞI ABD YE hem de 2 defa MÜZİK NOTA'SI VERENLER T.C.DEVLETİ ASKERİNİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRİLİRKEN SESİ ÇIKMAYAN NE DİYONUZ MÜZİK NOTASI MI DİYEN ÖZ MİLLİ YERLİ İDARECİLERİMİZ MUTLU OLABİLİRLER
türkiyedeki hırsız siyasiler yüzünden başı yanacaktı.şükür kurtuldu.
tüm suçu ülkesinin manfaatını kollamak olan atilla ne yazıkki ,içimizdeki bazı soysuzlar tarafından suçlu gösterildi yeterki ak parti zarar görsün diye ülke manfaatı hiç dikkate alınmadı çok şükür mahkeme kılığındaki haydut bile bekledikleri ağır cezayı vermedi.
vay be bu kadar yargılama bu kadar gürültünün sonunda çocuk kandırır gibi 32 ay ceza...savcılar 1o yıl istiyor ama ne hikmetse hakim 32 ay yeter diyor..hakimin rüşvet aldığı etki altında kaldığı apaçık belli...
Hakan atilla suçsuzdur . Paran varsa amerika da bile hapis yatmıyor zarrab gibileri.
ambarko krizi patladığında : oh be. teşekkürler amerika. umarız türkiyeye büyük bir ceza yolda. türkiyeye ceza verilecek diye sevinçten göklere uçanları hatırlayan? türkiye teröre destek veriyor diye bizi yabancı basına şikayet edenleri? o sözlerini unuttunuz degil mi? seçim akşamı hatırlayacaksınız.
halkbank kımse tutamaz artık
Abd istese rahat bir şekilde 15 20 milyar ceza yazabilir miydi? Yazardı ve çatır çatır alırdı. Dolar 1 gece de 5 lira olurdu. Ekonomi darbe alırdı. Ama yapmadı. Neden acaba??
@body_building79 kraliçe sağolsun
Aileye bak herife 16 yıl kilitlemişler kararı olumlu bulduk diyor
Gerçek mimarlar ve dosyada adı geçenler ne ceza alacak bunlar parsadan ama az ama çok götüren bunlara zemin hazırlayanlar nerede sayın Erdoğan Amerika ya gittiğinde benim yurtdaşım ceza evinde arayıp sormayayımmı demişti sanki yurtdaş sadece Amerikada vardı diğerülklerde ceza evinde yatanlar yurtdaş değilmiydi
Bu ceza hiç bir şey karşılığında bir inisiyatif tanındı mı abd ye bu kadar emek harcayıp içeri aldılar sadece bunun içinmiydi ??
türkler kadar başınıza daş düşsün insallah
Atilla için iyi Halkbank için kötü .Az ceza da verebiliriz çok ceza da verebiliriz diyorlar.Pazarlık masasında umarım Kıbrıs yoktur.
aklı ve parası olan halkbank alsın para kazansın
Beyler Bu Sadece Emsal Bir Karar Dosyada Adi Gecen Butun HIRSIZ ve DOLANDIRICI larin Disyalarina Emsal Teskil Etmesi Icin SEMBOLIK Bir Karar Verilmis Benziyor Siz Asil KARARLARI Dosyada Ismi Gecen Oteki HIRSIZLAR Hakkinda Kararlar Verilince Gorecen
Ucuz kurtuldu, dua etsin.
Arkadaşlar daha Amerikan hazine davası da var. Bu sadece bu adamın davasıydı. Yani halkbank davası daha devam ediyor. Ceza yazılabilir hala davaları karıştırmayın
döndüğünde hemen görevinin başına genel müdürün de öyle olmuştu hatta daha iyi yerlere geldi süleyman arslan dan bahsediyorum
Diğer Haberler