Halep ve Azez'den kaçan binlerce Suriyeli, sınırda bekletiliyor

Binlerce Suriyeli, geceyi ihtiyaçları Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının karşıladığı 60 bin sığınmacının barındığı Suriye'nin İğde ile Sucu köylerinde kurulan kampta geçirdi.

Halep ve Azez'den kaçan binlerce Suriyeli, sınırda bekletiliyor

Suriye Ordusu'nun, Rus savaş jetlerinin desteğiyle sınır hattındaki Azez'e doğru başlattığı saldırının ardından, aralarında Türkmenlerin de bulunduğu binlerce Suriyeli, geceyi ihtiyaçları Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının karşıladığı 60 bin sığınmacının barındığı Suriye'nin İğde ile Sucu köylerinde kurulan kampta geçirdi.

Sınıra herhangi bir yığılma yaşanmazken, sığınmacıların en erken pazartesi günü Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan toplu halde Türkiye'ye alınabileceği öğrenildi.

Suriye'de Esad rejiminin Rusya desteğiyle Halep kırsal kesiminde başlattığı operasyonun ardından aralarında Türkmenlerin de bulunduğu binlerce kişi, Türkiye'ye sığınmak üzere evlerini terk ederek sınır hattına akın etti. Dünden itibaren evlerini terk ederek saldırılardan kaçan 10 bin civarında Suriyeli, tüm ihtiyaçları Türkiye tarafından karşılanan Suriye'nin Sucu ve İğde köylerine kurulan 60 bin civarında sığınmacının barındığı kamplara yerleştirilerek geceyi burada geçirdi.

İç kesimlerden Türkiye sınırına doğru kaçışlar sürerken, sınır hattında herhangi bir akın yaşanmadı, ancak buna rağmen sınır hattında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yeni gelen Suriyeliler kamplarda bekletilirken, bazıları Türkiye'ye alınacağı umuduyla Öncüpınar'ın karşısındaki Esselame Sınır Kapısı'nın yanındaki kampta bekliyor. Yetkililer resmi açıklama yapmazken, Suriyelilerin gelişlerinin tamamlanmasının ardından toplu halde Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye alınabileceklerini söyledi. Bunun da en erken Pazartesi olabileceği kaydedildi.

Adana 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, Gaziantep 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal ile birlikte yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı sınır hattına gelerek incelemelerde bulundu. Tümgeneral Erbaş ile Tuğgeneral Soysal, Öncüpınar Sınır Kapısı ile İnanlı Piyade Hudut Karakolu'nu gezerek alınan güvenlik önlemleriyle ilgili bir süre bilgi aldı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler