Hamile çocuk skandalını ortaya çıkaran İclal Nergiz: Bunlar buz dağının görünen kısmı

İstanbul'daki Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde yaşanan ve üzeri örtülmeye çalışılan 115 hamile çocuk skandalını ortaya çıkaran sosyal hizmet uzmanı İclal Nergiz, "Ortaya çıkanlar buz dağının sadece görünen kısmı, ülkenin her yerinde durum aynı" dedi.

Hamile çocuk skandalını ortaya çıkaran İclal Nergiz: Bunlar buz dağının görünen kısmı

BirGün gazetesinden Meltem Yılmaz'a konuşan Nergiz'in açıklamalarından bir kısım şöyle:

Ne yaşadınız skandalı ortaya çıkardıktan sonra? Nasıl hissediyorsunuz kendinizi?

Skandal ortaya çıktığından bu yana, yönetim tarafından çok ciddi bir baskı var üzerimde. Mesela yıllık izin istiyorum ama verilmiyor, her sabah ve her akşam işe giriş çıkış yaptım mı, geldim mi diye sıkı kontroller var. Sürekli amirime hakkımda soru soruluyor. Öte yandan, terapi görüyorum çünkü depresyondayım. Çok yoruldum çok yıprandım. Evime gidemiyorum, ne olur bilmiyorum, işyerimde zaten baskı ortada. Rapor aldım çünkü kafamı dinlemek istiyorum ama raporuma inanmadılar, yarın gidip başka bir hastanede kurula gireceğim bu yüzden. Bu süreç beni çok yıprattı. Oysa soruşturma benim soruşturmam değil, soruşturulması gereken kişi ben değilim ama sürekli benim üzerimden dönüyor olay.

Yani soruşturulması gereken kişiler soruşturulmuyor ama siz cezalandırılıyorsunuz?

Kesinlikle öyle. Bu konuda o kadar sinirliyim ki. Bu ihmali yapan sosyal hizmet uzmanı olan kişi, mayıs ayından beri, benim projemle kurulmuş olan çocuk izleme merkezinde, cinsel istismar mağduru çocukların ifadesini alıyor, kanaat raporunu yazıyor ve mahkemelere gönderiliyor. Halen orda en aktif biçimde çalışıyor. Bu olayın ortaya çıkması benim cezalandırılmam dışında hiçbir şeyi değiştirmedi. Ben ise o merkeze giremiyorum şu anda, girmeme izin verilmiyor.
Ortaya çıkardığınız gerçek, bu hastanenin gerçeği mi Türkiye’nin mi?

Yılda 450-500 hamile çocuk geliyor

Türkiye’nin her yerinde durum aynı ve hatta bu hastanede ortaya çıkanlar buz dağının sadece görünen kısmı. Ben bu projeyi ilk yazdığımda, hastanenin kadın doğum klinik şefi “3- 5 tane adolesan gebe için neden merkez açılıyor demişti. Hayır, 3- 5 tane değil, 0 115 sayısı da buz dağının görünen kısmı. Ben bu sorunun o kadar farkındaydım ki, çocukların diğer kadınlarla aynı muameleyi görmesi ne demek! Geçen günlerde, Sağlık Bakanlığı tüm hastanelere 18 yaş altı çocukların yasal olarak bildirilmesi hususunda yazı gönderdiğini duydum. Göreceksiniz asıl sayı o zaman ortaya çıkacak. Öyle vahim bir durumdayız ki. Daha devam etsinler “9 yaşındaki çocukla evlenilebilir” diye fetva vermeye…

Asıl sayı ortaya çıkacak mı acaba? Zira işini hakkıyla yapanların, çok büyük vicdan azabı çekmelerine karşın, susmak durumunda hissettikleri günlerden geçiyoruz. Siz bu anlamda sarsıcı bire etki yarattınız.

Bir gün bile pişman olmadım. Bugüne kadar hiçbir amirime ya da altımda çalışan insana saygısızlık yapmadım, işimi hep düzgün yapmaya çalıştım, muhakkak eksikliklerim vardır ama onları da, başkalarının eksikliklerini de tamamlamaya çalıştım. Ama iş bu noktaya geldikten sonra da susamazdım, o nedenle vicdanım da aklım da o kadar rahat ki. Ayrıca ben 657’ye tabiysem diğerleri de tabi. Her şey madde madde yazıyor, ne yapabilirler ki gerçekleri söyleyenlere? En fazla iftira ederler, işimden ederler. Gider çaycılık yapar, alnımın akıyla çalışırım.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Yandaşa dokunduysan işin zor bacım. Allah razı olsun senden ve Allah kolaylık versin.
şimdi bu kadıncağızın başını yerler.
Vali doktorlar hakkında neden soruşturma izni vermiyor yoksa vali bu olayı biliyormuydu sormak lazım söz konusu burada küçük çocuklar Devletin birimleri bunları koruması gerekirken olayların üzerini örtüyor
Seni tanıyan bilir Doğru bir insansın doğruyu elinden geldiğince de yapan birisin ben çok kez şahit oldum tek söz İle doğruyu yaptığına inandığın her işte korkma insanın adaleti şaşsada Allah var her daim yanında.
Fetva verildi diye mi oldu bunlar şimdi? Gerçeği ortaya çıkarmanız açısından tebrik ediyorum sizi, ancak sonundaki mesajınız siyasi odaklı olmuş, gerçekçiliğinizi gölgeliyor. Bu 115 çocuğun hepsi zorla evlendirilmiş olamaz. Sizce de cinsel ilişki yaşı bu çok modern dediğimiz aile yapılarında çok daha küçük değil mi? Biz çocuğumuzun flörtünü biliyoruz arkadaş gibiyiz diyen ailelerde oran çok daha yüksek. Konuyu diyanetin yalan fetvasına getirip asıl sapkınlığı gizlemek doğru bir yöntem değil. Bu işi çözecek tek yöntem aile terbiyesi ve okuldaki eğitimdir.
Diğer Haberler