Hollanda, boş cezaevlerini mültecilere ev olarak servis ediyor

Hollanda hükümetini kutluyoruz. Ama asıl şaşırtıcı olan, Hollanda’daki tutuklu oranı grafiği!

Hollanda, boş cezaevlerini mültecilere ev olarak servis ediyor

Rick T Cartman / Mynet Haber

Hapishaneler... Kanunlara karşı gelenlerin, toplumsal değerleri çiğneyenlerin, bazen de masumların cezalarını çektikleri yerler...

Üstelik binlerce yıldır. Biz Türkiye’deki hapishaneleri hep skandal kararlarla, gazete ve televizyonlara aktarılan yanlı/yansız haberlerle, çoğunlukla da Yeşilçam filmleri ve Kıvanç Tatlıtuğ veya Kenan İmirzalıoğlu’nun oynadığı TV dizileriyle tanıdık, bildik.

Aklınızda ne canlanıyor? Hayatın sillesini yemiş insanlar, kader kurbanları, bazen de hakikaten kötü insanlar… Peki hakikaten böyle mi? Maphusa düşmeden bilemeyiz, umarız da düşmeyiz.

Ama aklımıza kazınmış bir ‘zindan’ resmi de mevcut tabii.

Türkiye’de aklımızda zindan resmini canlandıran tam 254 adet cezaevi mevcut...

En eskisi 1920’den bu yana hizmet veriyor, ülkece halâ cezaevine ihtiyaç duyuyoruz ki; Türkiye’de 2012’de üç tane, 2014’te de bir tane daha cezaevi inşa edilmiş. Sayılarla gelelim; bugün, Türkiye’de 179 bini aşkın tutuklu var. Bu konuda bari olsun, dünyayla aynı ivmede ilerlediğimi düşünüyorduk; "Bu dünyanın derdi tasası, suçu suçlusu bitmez" diyorduk ki…

...yine yanılmışız.

Merhaba Hollanda!

En son İsveç’in çöpü bittiğinde bu kadar şaşırmıştık... Hollanda’nın ise suçlusu bitmiş!

Son yıllarda hapse atılacak suçlu oranı git gide düşen Hollanda’da, bugün cezaevlerinde 13 bin 500 kişilik bir kontenjan açığı bulunmakta. En başlarda çareyi hapishaneleri kapatmakta bulan Hollanda hükümeti, yaklaşık 2000 cezaevi çalışanının işsiz kalma riskini göz önünde bulundurdu ve şapka çıkarılacak bir karara imza attı.

Boş hapishaneler, mültecilerin evleri oldu!

Hollanda, yalnızca geçtiğimiz yıl 50 bin Suriyeli ve Afgan mülteciyi ülkeye kabul etti. Hükümet de hapishane binalarını kapatmak yerine, boş binaları mültecilere servis etmeye karar verdi.

Mültecilerin Hollanda’da çalışmalarına şimdilik izin verilmiyor. Ancak bu yeni evlerinde Hollandaca konuşmayı ve bisiklete binmeyi öğreniyorlar, sağlık hizmetleri ve insani ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. Ve pek tabii çadırkentlerde, prefabrik kamplarda yaşamak yerine, temiz ve sıcak binaları evleri belliyor mülteciler.

Özetle, bravo Hollanda!

Bu kareler de iki kere Pulitzer Ödülü kazanmış, Associated Press baş fotoğrafçısı Muhammed Muheisen’in objektifinden çıkma.

_Kaynaklar: News.nationalgeographic.com, Telegraph.co.uk, Haberler.com, Wikipedia.org_

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
Her yönüyle gelişmişlik böyle birşey.
@alakar dostum sen buna gelişmişlik mi diyosun napsın türkiye önlerineni uzansın artık ya gelsene ben bu mesajı sana şauan almanyadan yazıyorum gelde burda halleirini gör adamların derdi bedava yaşamak yazıkki bu site bunu haber yapyo
ateist hollandaya bak sen, suç işlemekten vazgeçmiş :) müslümanlar gelince her yer suçlu olur merak etmesinler
Bravo 1655yilinda demokrasiye geçen Hollanda hala ekmis olduğu tohumun etkisinde umarım hep iyi olursunuz.bizi soracak olursaniz biz karanlık dünyaya doğru gidiyoruz başımızda şizofren biri barbar bir zihniyet.toplumda beyin felç olmuş çoğunluk barbarligi savunuyor erkek çocukları bademlemeyi seviyorlar kadın köleliği arzulaniyor.vs.vs sen hep iyi ol Hollanda.
Bu kadar da yalan olmaz yeni yapilan hapishaneye nakil var
İnsanlar ne kadar iyi eğitilir,medeni olursa..Hapishaneye giden kalmıyor..Mahkemeler rahatlıyor..Boş boş oturup tüketici insanlar,dışarıda birişe yarıyor,üretici oluyorlar..Ekonomi rahatlıyor..Bizde kodese göndermek marifet gibi..İnsanlarımızı dışarda eğitelim..Hollanda..Örnek ülke..
Yorumlara dikkat edin AKP'lilerin hollandayı çeşitli dallarda eleştirdiğini görebilirsiniz.Ama hiç birisi haber hakkında yorum yapamıyor. Neden arkadaşlar ? Orda suçun düşük olmasımı battı yoksa otel gibi ceza evlerinin çadır kentten iyi olması mı? Hayır ben soycu birisiyim beni mülteciler bağlmıyor da sizin bu kıskançlığınız neden ?
Hapishanedeki Suçluları Ellerine Silah Verip Bir yerlere Nakil Etmiş Olabilirler mi? En Yakınımıza Mesela? Sadece Olasılık.
Bizim cezaevleri Ensar vakfı gibi tecavüzcülerden cezaevleri doldu yer yok. Bizim sakallı sapıkları onların boş cezaevlerine gönderelim.....,,,
Bizim çay içtiğimiz kafelerde adamlar esrar içiyor. Biz daha özgürlüğün kavramını bilmezken adamlar özgürce yaşıyor. Tabi ki gelişecekler. Bizde anca böyle haber okuyup iç geçireceğiz.
İleride başlarına neler gelecek bu hamamböceklerinden yazık
Hollandada uyuşturucu almis basini gidiyor yasalari gevsek ise icerisi bostur insanlarinin mukemmeliyetinden degil
Turkiyeye multecilere iyi muamele yapılmıyor diyerek tazminat davasi acan suriyeliler hollandada fare gibi hapishaneye tikilmis ordada acsana dava yemiyormu ?
bravo ? 1. 17 milyon bile olmayan nufusuyla 13,500 (rakam haberde) kişilik kontenjan eksikliği var. Türkiye nufusu 80 milyona dayanmış. hesabı siz yapın 2. hollanda merkez olarak tek ırk bizde 4 ırkı gec mezhep bolluğu var.. şimdi mynet ! avrupa sevdası olucam diye kendi ülkemi itin g. sokmaya çalışma. her yaptığın haber ALINTI ve her alıntı haberinde sallamasyon ekleme var. sözde en çok ziyaret edilen sitesin daha kendi haber grubun yok haa pardon whatshapp ihbar hattı vardı değilmi:))
benim dairem bile bu kadar güzel değil.
Bu yönetimle zorda.... düşünmek bile güzel...
Turkeyden yollayabiliriz
Biz de Hollanda ya göndersek iyi olur ama...
Vay anasini bizimkilerde kampus gibi cezaevleri inşa ediyor gene yetmiyor Aliaga sakran cezaevine yolum düştü yeni yapilan cezaevlerinden kampus gibi gardoyanin birine sordum şuan 10 bin üzerinde mahkum var sakranin nüfusu anca 10 bin var belki binlerce gardiyan calisan var alagada ev fiyatları bunlar yüzünden uçtu.ve bu cezaevlerden baya yapildi.demek düzen çark bozuk ha bire sucluuretiyor.sirf konuştuğu için cezaevinde yatan binlerce insan var.ülke zaten yari acil cezaevi konuşsan kapali cezaevini boyluyon
3 milyon ipsiz sapsiz geziyor memleketimde yahu benim atalarim bunlara maas baglansin diye canini vermedi
Hollanda nin haber larina bakız dün yazıyordu hırsızlık tecavüz nakadar artırmıştır va bakmasınlar daha kötü oliyor.
bizde hapishaneler dolu,temasa geçselerde burdan mahkum göndersek
helal olsun bızde cezaevlerınde ınsanlar yerlerde yatıyor 200 bın kişi icerde 1 mılyon suclu sokakta cezaevlerınde yer yok bu ulkede 20 yıldır af yok turkıye yarı acık cezaevıne dondu yeter yaw bırazda holandadan ders alalım olmazmı halkı ıcerı tıkmak marıfetmı umarım gun gelır orayı yapanlar ınsanları ıcerı tıkanlar kendılerı icerı gırerr benım kardesım adlı suctan 35 yıl ceza aldı kımseyı oldurmedı terorıst olmadı ama 35 yıl ceza aldi paramız yok avukat tutamadık bumu ınsanlık kardesım 18 yasında ceza evıne gırdı 60 yasında yasasa cıkacak yokmu bu ulkede hukuku savunacak dusrust bıze
Dışarda yapılan herşeyi şakşaklayanlar ne dangalaksınız. Bu hareketi tr yapsa tüm dünya insan haklarının ayayklar altında olduğundan bahsederdi.
müslümanlar şimdi hollandayıda pisletirler, nereye gitseler o yere zarar veriyorlar fayda değil.
Hollanda Cezaevlerini mültecilere Ev olarak tahsis etmiyor beyler, Mültecileri Cezaevlerine dolduruyor
RTE MÜLTECİLERİ MEMLEKETİN HER KÖŞESİNE PATLAMAYA HAZIR MAYIN GİBİ SAÇTI SIFR KİŞİSEL MENFAAT VE ÇIKARLARI İÇİN.İNSANLARI DÜŞÜNDÜĞÜNDEN DEĞİL.
bizim ceza evlerinde insanlar yatacak yer bulamuyorlar vardiyalı yatıyorlar biz buradan biraz mahküm göndersek doldurmanızda yardımcı oluruz oluruz
Diğer Haberler