HABER

İtalya'da aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri Partisi seçimi kazandı! 'Halk açık bir işaret verdi'

İtalya'da dün yapılan seçimlerden resmi olmayan sonuçlara göre İtalya'nın Kardeşleri Partisi (FdI) birinci parti çıktı. Partinin lideri Meloni, İtalyanların FdI tarafından yönetilen merkez sağ hükümet istediğine dair açık bir işaret verdiğini söyledi. İkinci parti olan Demokratik Parti (PD) Meclis Grup Başkanvekili Debora Serrachiani ise "Ülke için üzücü bir akşam" ifadesini kullandı. Bu sonuçlara göre Meloni ülkenin ilk kadın başbakanı olacak.

İtalya'da aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri Partisi seçimi kazandı! 'Halk açık bir işaret verdi'

İtalya'da dün genel seçimler yapıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre seçimlerden aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri Partisi (FdI) birinci parti olarak çıktı. Hem parti olarak hem de sağ ittifak halinde birinci çıkan FdI'nin lideri Meloni, İtalyanların FdI tarafından yönetilen merkez sağ hükümet istediğine dair açık bir işaret verdiğini söyledi. Açıklamasının devamında Meloni "İtalya bizi seçti" derken ikinci parti olan Demokratik Parti (PD) Meclis Grup Başkanvekili Debora Serrachiani ise "Ülke için üzücü bir akşam" diye konuştu.

AA-20220926-28990647-28990634-ITALYADAKI_SECIMLERDE_BIRINCI_CIKAN_MELONI_SECIM_SONUCLARINI_DEGERLENDIRDI

"HALK AÇIK BİR İŞARET VERDİ"

Ülkede dün yapılan seçimlerden, resmi olmayan sonuçlara göre, hem parti olarak hem de sağ ittifak halinde birinci çıkan FdI'nin lideri Meloni, partisinin seçim merkezini kurduğu Roma'daki Parco dei Principi Oteli'nde basın toplantısı düzenledi.

Sonuçlara ilişkin ilk değerlendirmesini yapan 45 yaşındaki Meloni, "Seçim sonuçları, İtalyanların, İtalya'nın Kardeşleri'nin yönetiminde bir merkez sağ hükümet istediğine dair açık bir işaret verdi." dedi.

Meloni, içinde bulundukları zamanın sorumluluk alma zamanı olduğunu dile getirerek, "Tarihin bir parçası olmak istiyorsanız, on milyonlarca insana karşı ne tür bir sorumluluğumuz olduğunu anlamanız gereken bir zamandayız. Çünkü İtalya bizi seçti, biz de ona asla ihanet etmeyeceğiz." diye konuştu.

AA-20220926-28990647-28990636-ITALYADAKI_SECIMLERDE_BIRINCI_CIKAN_MELONI_SECIM_SONUCLARINI_DEGERLENDIRDI

"BİZİM İÇİN PEK ÇOK ANLAM İFADE EDİYOR"

Meloni, "FdI'nin seçimlerden birinci parti çıkması, bizim için pek çok anlam ifade ediyor. Bu kesinlikle birçoğumuz için gurur, gözyaşı, kucaklaşma ve hayaller gecesi." ifadesini kullandı.

Giorgia Meloni, sonucun kendileri için bir varış noktası olmadığını, aksine hareket etme anında olduklarını ve yarından itibaren kendi değerlerini göstermeleri gerekeceğini kaydetti.

Seçimlere katılım oranının düşük olmasından duyduğu üzüntüyü belirten Meloni, devletle vatandaş arasındaki ilişkiyi yeniden inşa etmeleri gerektiğini söyledi.

AA-20220926-28990647-28990638-ITALYADAKI_SECIMLERDE_BIRINCI_CIKAN_MELONI_SECIM_SONUCLARINI_DEGERLENDIRDI

"ÜLKE İÇİN ÜZÜCÜ BİR AKŞAM"

Seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 19 civarında aldığı oyla ikinci sırada çıkan merkez solun çatı partisi Demokratik Parti (PD) Meclis Grup Başkanvekili Debora Serrachiani, yaptığı açıklamada, "Ülke için üzücü bir akşam, çünkü bunun iyi bir şey olmadığına inanıyoruz." dedi.

Kamuoyu yoklamalarında 4. sırada gözüken ancak seçimde aldığı yüzde 15'lik oy oranıyla 3. sırada çıkan 5 Yıldız Hareketi (M5S) seçim sonuçlarından memnun.

M5S'e liderlik eden eski Başbakan Giuseppe Conte, düzenlediği basın toplantısında, kampanya döneminde herkesin kendilerine saldırdığını, ancak bugün önemli bir geri dönüşe imza attıklarını anlattı.

Conte, "Güneyde birinci, ülkede üçüncü siyasi gücüz ve büyük bir sorumluluğumuz var." diye konuştu.

Seçimlerden birinci çıkan FdI ile sağ ittifak içinde yer alan Forza Italia Partisi'nin genel koordinatörü Antonio Tajani de sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, sağ ittifak olarak elde ettikleri sonuçla istikrarlı bir hükümet ortaya çıkaracaklarını ifade etti.

İLK KADIN BAŞBAKAN

Resmi olmayan sonuçlara göre sağ ittifak ülkede 11 yıl sonra yeniden iktidar olurken FdI lideri Giorgia Meloni ise ülkenin ilk kadın başbakanı olacak.

TARİHİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

İçişleri Bakanlığının paylaştığı verilere göre, dünkü genel seçimlere katılım oranı yüzde 63,9 olarak gerçekleşti. Söz konusu oranın bugüne kadar yapılan genel seçimler arasında en düşük katılım oranı olduğu belirtildi.

Diğer yandan, ülkede oy sayım işlemleri devam ediyor.

ANSA haber ajansının paylaştığı resmi olmayan sonuçlara göre, İtalya’nın Kardeşleri (FdI) yüzde 26 ile birinci, Demokratik Parti (PD) yüzde 19,5 ile ikinci, 5 Yıldız Hareketi (M5S) yüzde 15 ile üçüncü sırada yer aldı. Lig Partisi yüzde 9 ile dördüncü, Forza Italia (FI) yüzde 8 ile beşinci, seçime birlikte giren Eylem Partisi (Az)-Italia Viva (Iv) da yüzde 7,8 oyla altıncı sırada konumlandı.

İttifak bazında ise FdI, Lig, FI ve bazı küçük partilerin oluşturduğu sağ ittifakın oy oranı yüzde 43-44 bandında kaydedildi.

PD'nin çatı partisi olduğu merkez sol ittifak ise yüzde 26-27 civarındaki oy oranıyla sağ ittifakın gerisinde ikinci sırada yer aldı.

Seçimlere herhangi bir ittifak altında girmeyen M5S yüzde 15 oy alırken, Eylem Partisi (Az)- Italia Viva (Iv) partileri de yüzde 7,8’lik oy oranı yakaladı.

Kaynak: AA

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler