YEMEK

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
Merhaba, Ben akıllı asistanınız Mynet Chef GPT. Size en uygun yemek tariflerini bulmak için buradayım. Benden yardım alabilirsiniz.

Mynet Chef GPT

1 Hazırlamak istediğiniz öğünü seçiniz
2 Hangi malzemeleri kullanmak istersiniz? Listeden istediğiniz kadar malzemeyi ekleyebilirsiniz.
3 Hangi mutfak türünde olmasını istersiniz?
Daha fazla bilgi girmek ister misiniz?
4 Özel bir beslenme şekliniz var mı?
5 Belirtmek istediğiniz bir alerjiniz var mı?
6 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Kabuklarını soyup atarken iyi düşünün... Tüm şifa kahverengi kabukta: Bademin bilinmeyen faydaları!

  İçerik devam ediyor

  Badem ağaçları, insanların yetiştirdiği ilk ağaçlardan biri olabilir. Ürdün'de arkeologlar, yaklaşık 5.000 yıl öncesine ait badem ağaçlarının kanıtlarını buldular. Peki, sağlıklı yağlar, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan badem başka ne gibi faydalar sağlıyor görelim.

  Bademin, oldukça besleyici ve yağlar, vitaminler ve mineraller dahil antioksidanlar ile dolu, dünyanın en sevilen ağaç yemişlerinden biri olduğu kuşkusuz. Çoğu insan bademlerin sağlık için faydalı olduğunu bilir ancak, soru şu ki, sağlık yararları nelerdir? Görelim...

  Screenshot_2

  ANTİOKSİDANLARLA DOLU

  Badem harika bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücrelerinizdeki moleküllere zarar verebilecek iltihaplanma, yaşlanma ve kanser gibi hastalıklara katkıda bulunabilecek oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olur. Ancak, bademdeki güçlü antioksidanlar, büyük ölçüde yemişin kahverengi kabuğunda yoğunlaşmıştır. Bu nedenle, kabuğu soyulmuş badem yerine kabuklu badem tüketmelisiniz.

  E VİTAMİNİ DEPOSU

  E Vitamini, yağda çözünen bir antioksidan ailesidir. Bu antioksidanlar, hücrelerinizi oksidatif hasara karşı koruyarak vücudunuzdaki hücre zarlarında birikme eğilimindedir. Badem, dünyanın en iyi E vitamini kaynakları arasındadır. Daha yüksek E vitamini alımı, daha düşük kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer hastalığı oranları ile ilişkilendirmiştir.

  KAN ŞEKERİ KONTROLÜNE YARDIMCI OLUR

  Kabuklu yemişler karbonhidrat bakımından düşüktür, ancak sağlıklı yağlar, protein ve lif bakımından yüksektir.
  Bu, onları diyabetli insanlar için mükemmel bir seçim yapabilir. Bademlerin bir başka nimeti de oldukça yüksek magnezyum miktarlarıdır. Magnezyum, kan şekeri kontrolü de dahil olmak üzere 300'den fazla vücut işleminde yer alan bir mineraldir.

  Screenshot_4

  KİLO VERMEDE ETKİLİDİR

  Kuruyemişler, vücudunuzun parçalamak ve sindirmek için mücadele ettiği birkaç besin içerir. Vücudunuz kuruyemişlerdeki kalorinin yaklaşık% 10-15'ini emmez. Ek olarak, bazı kanıtlar kuruyemiş yemenin metabolizmayı biraz hızlandırabileceğini göstermektedir. Doyurucu özelliklerinden dolayı, kuru yemişler etkili bir kilo verme diyetine harika bir katkı sağlar.

  KEMİK SAĞLIĞINA İYİ GELİR

  Badem , kemik sağlığına katkıda bulunan kalsiyum , magnezyum, manganez, bakır , K vitamini, protein ve çinko içerir.

  CİLDİ BESLER

  Bademlerin çoğu cilt ürünündeki bileşenlerin önemli bir parçası olduğunu okumuş olabilirsiniz ve bunun nedeni, bu yemişin cildiniz için birçok faydası olması gerçeğidir. Badem, benzer şekilde yeşil çay ve brokolide bulunan flavonoid içerir. Bu bileşen cildinizi besler ve cildiniz için yaşlanmayı geciktirici bir özelliktir.

  SAÇLARI VE TIRNAKLARI KUVVETLENDİRİR

  Badem denince aklımıza gelen, sağlıklı saçlar, iyi bir cilt, güçlü ve kuvvetli tırnaklar olmalıdır. Çünkü inanılmaz yoğun bir vitamin ve minerali içeriği vardır. Antioksidan bakımından çok zengindir. Zaten cilt bakım ürünlerinin çoğunun içerisinde badem özlü yağlar vardır. Bu nedenle badem mutlaka hayatınızda olmalıdır.

  Screenshot_5

  REGL AĞRILARINA İYİ GELİR

  Yağlı bir tohum olduğu için, kilo kontrolü sağlamak ve sağlıklı beslenmek isteyenler için kadınlarda günde 5-6 tane badem, erkeklerde 10 - 15 tane badem yenebilir. 5-6 tane bademin kalorisi yaklaşık 50 kaloridir. Çinko içeriği çok yüksektir. Bu bağışıklık sisteminin daha güçlü olması anlamına gelir. Magnezyum, çinko ve potasyum içeriği yüksek olduğundan dolayı adet döneminde, adet sancılarına, kramplara ve ağrılara iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle kadınlarda adet dönemi zamanından bir hafta öncesinde badem tüketilirse, o dönem daha rahat geçirilebilir.

  KANSIZLIĞA İYİ GELİR

  Anemi genellikle kırmızı kan hücrelerinin beyne çok daha az oksijen taşımasından kaynaklanır. Böylece badem daha fazla hemoglobin üretmeye yardımcı olan bakır, demir ve vitaminler içerir ve bunun sonucunda badem anemiyi önlemek için kullanılabilir.

  AKNE VE SİYAH NOKTALARI TEDAVİ EDER

  Badem, içinde bulunan yağ asitleri sayesinde akneleri, siyah noktaları ve beyaz noktaları önleyebilecek ve bunlarla savaşabilecek en iyi çare olarak kabul edilir. Bu yağ asitleri, bu cilt gözeneklerinde tıkanan yağı kontrol eder ve böylece badem yağı cildinize uygulandığında cilt kızarıklıklarının da azalmasına yardımcı olur.


  Chef GPT


  En Çok Aranan Haberler