HABER

Kaddafi'nin çılgın planı

Libya lideri Kaddafi’nin, ülkedeki kontrolü kaybettiği anda yapacağı iddia edilen şeyler insanın kanını donduracak nitelikten

Kaddafi'nin çılgın planı

PETROL TESİSLERİNİ HAVAYA UÇURACAK

Amerikan Time dergisinin eski CIA çalışanı, istihbarat uzmanı, köşe yazarı Robert Bear, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin, kendisine sadık birliklere, kontrolü kaybettiği takdirde “ülkedeki petrol tesislerini havaya uçurmaları için emir verdiğini” iddia etti.

[**

**](http://haber.mynet.com/detay/dunya/libyada-gostericilere-sert-mudahale/557545 )

[](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/libyada-kan-govdeyi-goturuyor-iste-o-hangar-iste-o-turkler/7385/190316/sayfa/1/)

[

](http://haber.mynet.com/detay/dunya/kaddafiden-ic-savas-cagrisi/557355?utm_source=mynet&utm_medium=www&utm_campaign=home_haber_image)

[

Libya'da gönderecek başka gemi yok mu?](http://haber.mynet.com/detay/guncel/libyaya-gonderecek-baska-gemi-yok-mu/557571 )

SARİN GAZI KULLANABİLİR

Görevinden istifa eden bir Libyalı diplomat, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin halka karşı, sarin gazı gibi konvansiyonel olmayan silahlar kullanabileceği yönünde uyarıda bulundu.

Libya'nın üçüncü büyük kenti Musratha'da Muammer Kaddafi'ye sadık kalmış güvenlik güçlerinin Kaddafi karşıtı göstericilere karşı aşırı sert bir müdahalede bulunduğu ve bu müdahalenin çok sayıda can kaybına yol açtığı bildirildi.

Görgü tanıkları AFP'ye yaptığı açıklamada, rejim yanlısı güvenlik güçlerinin silahsız göstericilere makineli tüfek ve roketatarla ateş açtığını ve birçok göstericinin hayatını kaybettiğini söylediler.

Öte yandan, görevinden istifa eden bir Libyalı diplomat, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin halka karşı, sarin gazı gibi konvansiyonel olmayan silahlar kullanabileceği yönünde uyarıda bulundu.

Ihab El-Mismari adlı eski diplomat "Toronto Star" adlı Kanada gazetesine yaptığı açıklamada, "Korkuyorum, sarin gazı gibi çok tuhaf silahlardan bahsedildiğini duydum ve Kaddafi'nin bu tarz silahlara başvurmasından endişeliyim" diye konuştu.

Japonya'da Mart 1995 yılında, ülkenin başkenti Tokyo'daki metroda Aum Shinrikyo tarikatının lideri Shoko Asahara tarafından suikast için kullanılan sarin gazı, 12 kişinin ölümüne ve binlerce kişinin de zehirlenmesine yol açmıştı.
KADDAFİ'NİN BM'NİN İYİ NİYET ELÇİSİ OLAN KIZININ GÖREVİNE SON VERİLDİ

Libya lideri Muhammed Kaddafi'nin, BM Kalkınma Programı'nın (UNDP) iyi niyet elçisi olarak görev yapan kızı Ayşe El-Kaddafi'nin görevine son verildiği bildirildi.

BM Sözcüsü Martin Nesirky konuyla ilgili sorular üzerine, 24 Temmuz 2009'da UNDP'nin, Libya'da AIDS ve kadınlara şiddet konularında çalışmak üzere iyi niyet elçisi olarak atadığı Ayşe El-Kaddafi'nin görevine, Libya'da son yaşanan gelişmelerden dolayı UNDP tarafından son verildiğini açıkladı.

Hukukçu olan Ayşe El Kaddafi'nin BM iyi niyet elçisi olarak gönüllü çalıştığı ve BM diplomatik kimlik kartına sahip olmadığı bildirildi.

LİBYA'NIN KANADA'DAKİ TEK DİPLOMATI DA İSTİFA ETTİ

Libya'nın Ottawa Büyükelçiliği'ndeki tek diplomatı Elçilik Maslahatgüzarı İhab El-Mismari, görevinden istifa etti.

Kanada'nın başkenti Ottawa'da gösteri yapan Libyalılara katılan El-Mismari, Libya'da yaşananların gerçek yüzünün Kaddafi tarafından hür dünyadan gizlendiğini söyledi. Hergün, birlikte büyüdüğü, yaşadığı insanlara ait ölüm haberleri aldığını ifade eden İhab El-Mismari, "Ben de burada kendi insanımla beraberim. Ülkemde yaşananlardan utanç duyuyorum. Halkım yalnız ve yardıma muhtaç. Hür dünya, bu onurlu mücadelede Libya halkına destek vermeli" dedi.

Kanada Dışişleri Bakanaı Lawrence Cannon, Libya'nın Kanada Büyükelçisi Abdurrahman Abututa'nın geçen Aralık ayından beri Libya'da olduğunu ve kendilerine hastalığı nedeniyle Ottawa'ya dönemediğinin bildirildiğini açıkladı. İhab El-Mismari, kendisinin istifası ile elçilikte resmi işlem yapma imkanının kalmadığını kaydetti.

Libya'daki rejim karşıtı gösterilerin başlamasından bu yana, ülkenin yurtdışı temsilciliklerinden 7'si büyükelçi olmak üzere 15'e yakın diplomat görevlerinden istifa etti.

Öte yandan Toronto'nun ünlü Dundas Square One Meydanı'nda hergün toplanan göstericiler, bu hafta sonu için de büyük bir protesto yürüyüşüne hazırlanıyor.

MİSMARİ: "KADDAFİ YAPAYALNIZ"

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin eski protokol müdürü Nuri El Mismari, ülkedeki ayaklanmada binden fazla kişinin öldüğünü iddia etti.

Mismari, AFP'ye yaptığı açıklamada, 600'ü Trablus'ta olmak üzere Libya genelinde binden fazla kişinin öldüğünü belirterek, "Bu çok çok vahim. Libyalılar durmayacak. Muammer Kaddafi sona geldi. Her şeyi kaybetti. Dünkü konuşması, kaybetmiş birinin konuşmasıydı. Yapayalnız" dedi.

Kaddafi'nin dün konuşma yaptığı sırada içine çelik yelek giydiğini, örtüsünün altında da koruyucu malzeme olduğunu iddia eden Mismari, Kaddafi'ye ülkenin yüzde 5'inin bile destek vermediğini, yanında aşiretinin olduğunu ancak aşiret üyelerinin ne onun için ne de kendileri için savaştığını ifade etti.

Kaddafi'nin paralı askerleri olduğunu ve bu askerlerin herkesi öldürdüğünü öne süren Mismari, savaş uçaklarının ise halkı bombalamak istemediğini vurguladı.

Mismari, "Kaddafi devrilecek. Ölürse bu onun için bir şans olur aksi halde insanlar onu Saddam Hüseyin gibi yargılamak isteyecek" diye konuştu.

Libya liderinin kızı Ayşe Kaddafi'nin Malta'ya gitmek için Trablus'tan ayrıldığını da iddia eden Mismari, uçağının Malta'ya inişine izin verilmeyen Ayşe Kaddafi'nin Kıbrıs'a gitmekte olabileceğini ileri sürdü. Bu bilgiler, Libya'da güvenilir kaynaklarca doğrulanmadı.

Geçen sene sonunda kalp ameliyatı için Fransa'ya gelen Mismari, kasımda Libya hükümetinin isteği üzerine zimmetine para geçirmek suçundan gözaltına alınmıştı. Mismari dün yaptığı açıklamada o tarihten sonra görevinden alınmadığını ve Kaddafi yönetimiyle temasını sürdürdüğünü belirtmiş ayrıca Kaddafi'nin ne ülkeden ayrılacağını ne de istifa edeceğini söylemişti.
NETANYAHU, LİBYA'DAN KAÇAN 300 FİLİSTİNLİ'YE GİRİŞ İZNİ VERDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Libya'daki çok hassas durumdan kaçan Filistin yurttaşlarına İsrail'e giriş izni verdi.

Netanyahu, İsrail'i ziyaret eden Polonya Başbakanı Donald Tusk ile Kudüs'te yaptığı görüşme sırasında, "Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan, Libya'dan gelecek Filistinliler için özel rica aldığını ve buna karşılık verildiğini'' söyledi.

İyi komşuluk ilişkilerini geliştirmek ve barışa hizmet etmek istediklerini söyleyen Netanyahu, parlamentoda bugün yaptığı konuşmada da, Ortadoğu ve kuzey Afrika'da görülen siyasi karışıklığın daha çok uzun yıllar sürebileceğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön