Kudüs kararı sonrası peş peşe korkutan açıklamalar! Silahlanıyorlar

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak kabul etmesinin ardından silahlı direniş çağrısı yaptığı iddia edildi.

Kudüs kararı sonrası peş peşe korkutan açıklamalar! Silahlanıyorlar

Hamas lideri Haniye, Gazze'de yaptığı konuşmada "Siyonist düşmana karşı yeni bir intifadanın çağrısını yapmalı ve çalışmalarını yapmalıyız" demişti.

HİZBULLAH'TAN İNTİFADA ÇAĞRISINA DESTEK

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına karşı tepki büyüyor. Hizbullah, Hamas’ın intifada çağrısına destek verdi.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Filistin intifadasını desteklediğini söyledi.

Nasrallah, ABD’nin Kudüs kararı karşısında direnişe için birlik ve dayanışma çağrısı yaptı.

Doğu Kudüs’ün, Birleşmiş Milletler’in kararlarına göre Filistinlilere vaat edilen bağımsız devletin başkenti olması öngörülüyordu.

Dolayısıyla ABD’nin dünkü açıklaması hem uluslararası hukukun ihlali, hem de Washington’ın yıllardır sürdürdüğü Ortadoğu politikasından sert bir kopuş anlamına geliyor.

GAZZE'DEN SİLAHLI DİRENİŞ ÇAĞRISI

Filistin yerel basınına göre Gazze’de Fetih hareketi çizgisine yakınlığıyla bilinen küçük çaplı bazı silahlı direniş hareketleri de Trump’ın Kudüs kararına karşı silahlı direniş çağrısında bulundu.

Bu hareketlerle bağlantısını reddeden Fetih hareketinden ise şimdiye kadar her hangi bir resmi açıklama yapılmadı.

FHKC: KUDÜS'ÜN KADERİNİ TRUMP DEĞİL, BİZİM MÜCADELEMİZ BELİRLEYECEK

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanımasının akabinde Filistinliler genel grev çağrısı yaparken, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de yaptığı açıklamada kararı “Filistin halkına ve haklarına karşı savaş ilanı” olarak tanımladı ve mücadele çağrısı yaptı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanımasına ilişkin kararı “Filistin halkına ve haklarına karşı savaş ilanı” olarak tanımladı.

Gerçeğin Günlüğü’nün aktardığı açıklamada, ABD’nin pozisyonunun, “Filistin halkına karşı düşmanca varoluş ve Siyonist devletin Filistin halkına ve yurduna karşı işlediği suçların ortaklığı” şeklinde olduğu ifade edildi.

FHKC ayrıca, Filistin yönetimini, müzakereye ve ABD egemenliğine bel bağlamanın yıkıcı deneyiminden gerekli dersleri çıkarmaya ve Oslo Anlaşması ile bunu takip eden ve buna bağlı bütün yükümlülüklerden çekilmeye davet etti.

Örgüt, Filistinli kitleleri ve örgütlerini, çabalarını birleştirerek bu karara karşı halk hareketinin eylemi ve yükselişi vasıtasıyla ortak, pratik ve etkili yanıt vermeye de çağırdı.

"KUDÜS, FİLİSTİN HALKININ BAŞKENTİ OLARAK KALACAK"

“Kudüs için mücadele, bütün Filistin için mücadeledir” ifadelerine yer verilen açıklama şöyle devam etti:

Ayrıca cephe, Kudüs ve Filistin’e, Filistin ve Arap halkının haklarına karşı emperyalizm, Siyonizm ve Arap gerici rejimlerinin oluşturduğu komplo üçgenine karşı koyma ve bu planlara karşı direnmeye ilişkin uygun seçeneklere kapı açma ihtiyacını vurgular.

Arap kitleleri de, hegemonyasını sürdürmek amacıyla bölgeyi sürekli tutuşturmayı amaçlayan ABD emperyalizminin, bölgedeki Siyonist terörün birincil destekçiliği şeklindeki doğasını daha fazla açıklığa kavuşturan bu kararı açık bir şekilde kınıyor.

Kudüs her zaman, Filistin halkının ve Filistin devletinin başkenti olarak kalmaya devam edecektir ve emperyalist-Siyonist ittifak, kentin Arap kimliğini ve Arap ve İslam dünyasındaki statüsünü yok etmeye yönelik girişimlerinde başarılı olamayacaktır.

GENEL GREV ÇAĞRISI

Öte yandan Filistinliler, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını protesto amacıyla genel grev çağrısında bulundu.

Çeşitli Filistin gruplarının ortak çağrısında protesto mitingleri düzenleneceği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün gece yaptığı açıklama ile Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanımıştı.

Trump, Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin de Kudüs’e taşınacağını açıklamıştı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu kararı “tarihi” olarak nitelendirirken, Filistin, Türkiye ve Fransa ile Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa Birliği ülkesi kararı eleştirmiş, barış sürecini olumsuz etkileyeceğini belirtmişti.

EL KAİDE'DEN KUDÜS TEHDİDİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail’in başkenti' olarak tanıması sonrası El Kaide, İslamcı militanlara Filistinlilere destek için safları sıkılaştırma çağrısı yaptı. "Harekete geçmezseniz Mekke de satılacak" iddiasında bulundu.

Kaide'nin Yemen merkezli kolu olan 'Arap Yarımadası’ndaki Kaide', Trump’ın kararını ''bazı Körfez ülkeleri ile İsrail arasındaki normalleşme adımlarının sonucu'' diye niteledi.

'SAHİP OLDUĞUMUZ HER ŞEYLE DESTEKLİYORUZ'

Örgütün açıklamasında ''Bunun, Filistin davasının merkezi önemini kavrayan Müslüman alemi için açık bir meydan okuma olduğu aşikar. Bu ciddi gelişmeler karşısında Filistin’deki halkımızın yanındayız ve onları sahip olduğumuz her şeyle destekliyoruz'' denildi.

'HAREKETE GEÇMEZSENİZ YARIN ÇOK GEÇ OLACAK'

Kaide’nin İslamcı militanlara “Harekete geçmezseniz yarın da en kutsal yer ve Müslümanların kıblesi olan Mekke satılacak ve onu koruyacak kimseyi bulamayacaksınız” diye seslenmesi dikkat çekti. 'Arap Yarımadası’ndaki Kaide', 2009 yılında örgütün Suudi ve Yemen kollarının birleşmesiyle kurulmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Zamanında yeni kurulan israili devirmek için saldıran araplar büyük bir hezimete uğradı neden? Çünkü teknoloji yok,gelişme yok,birlik beraberlik yok,arge yok, sadece kendini düşünme ve gününü gün etme var böyle olunca israilde istediği atı oynatır.
Ortadoğu'daki petrol kralı Araplar yerine Türkler olsaydı yahudilerin adı bile geçmezdi.Bu Araplar önce menfaat ve paraya tapıyorlar.
araplar kadar geri zekalı ve zevkine düşkün kimse görmedim böyle nalet bir nesil, peygamberimizin değerlerini koruyor gibi gözüküp ne varsa para için peşkeş çekiyorlar .
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler