SPOR

CANLI

Manchester City'ye Çinli yatırımcılar ortak oldu

İngiltere'de, tarihin en anlamlı futbol kulübü satışı gerçekleşti. 6 yıl önce Manchester City'nin tamamını 265 milyon sterline satın alan Arap milyarder Şeyh Mansur bin Zayed El-Nahyan, şimdi sadece kulübün yüzde 13'ünü devlet destekli Çin şirketleri CMC ve CITIC'den oluşan konsorsiyuma sattı. Bu anlaşmayla birlikte kulübün değeri 2 milyar sterline fırlarken, 'futboldan para kazanılmaz' ilkesi yerle bir oldu.

Manchester City'ye Çinli yatırımcılar ortak oldu

Arap milyarder Şeyh Mansur bin Zayed El-Nahyan'ın sahibi olduğu İngiliz temsilcisi, altı ay süren görüşmelerin ardından devlet destekli Çin Medya Sermaye (CMC) ve CITIC Sermaye şirketlerinden oluşan konsorsiyuma 265 milyon sterlin karşılığında kulübün hisselerinin yüzde 13'ünü sattı. Altı yıl önce Manchester City'i 265 milyon sterline satın alan Şeyh Mansur, aynı rakama kulübün hisselerinin sadece yüzde 13'ünü elinden çıkardı.

Şeyh Mansur bin Zayed El-Nahyan

ABD Ulusal Futbol Ligi'nde yer alan New York City ve Avustralya Ligi'nde mücadele eden Melbourne City'nin de sahibi olan City Futbol Grubu'nun Çin'de gelişen futbol sektörüne ilgisinin de satış kararında etkili olduğu belirtildi.

City Futbol Grubu'nun Başkanı Khaldoon El Mübarek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Futbol dünyada ve Çin'de en fazla sevilen ve izlenen spor. Futbolun büyüme ihtimali çok heyecan verici. Bu nedenle, Çin'deki olağanüstü potansiyelden yararlanmak için doğru ortaklar bulmaya ve doğru anlaşmaya varmaya çalıştık" diye konuştu.

Çin Devlet Başkanı Şi İngiltere'ye ekim ayında yaptığı resmi ziyaret sırasında Manchester City'nin tesislerini de gezmiş, Arjantinli futbolcu Sergio Agüero ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile özçekim yapmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Muslumanlar acliktan kivranirken bu kendini musluman zaad gidip ingilizlerle is birligi yapior sizin gibiler yuzunden insanlar guzelim dinimizden soguyor
@karagumruklu56 ya kardeşim vatandaş yüzünden dininden soğumak nedir. Aksine onlar gibi olmamak için daha fazla dine sarılman lazım.
@karagumruklu56 Araplar tarihin her döneminde ingilizlerle iş birliği içinde olmuşlardır.
@karagumruklu56 herşeyiniz homini gırtlak boğaz üzerine insanlar paraya para kazandırıyor sonra nereden biliyorsun yardım etmediğini işte herşey yeme içme üzerine düşündüğümüzden paralarımızı hiç teknolojiye yatırmamışız sadece günümüzü gün edelim gelsin yiyelim diye düşünmüşüz hep müslümanlar hiç bir teknolojimiz varmı yok sadece karı kız yemek içimek karı oynanatmak işte bizim mantelitemiz
Gözü doymaz Arap.
kraliçeye yalakalık ticaret sayılırmı?
Takım
O
Av
P
Geri Dön