Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'Mavi Balina' ve 'Momo' önlemi

Milli Eğitim Bakanlığı, dünya çapında pek çok genci intihara sürükleyen 'Mavi Balina', 'Momo' oyunları ve dijital platformlardaki kötü niyetli kişi ve yazılımlara karşı bilinçlendirmek amacıyla 'Eğitim Bilişim Ağı' çatısı altında yeni bir portal hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'Mavi Balina' ve 'Momo' önlemi

Milli Eğitim Bakanlığı, Bakan Ziya Selçuk'un, öğretmenler, ebeveynler ve uzmanlara 'çocukların ihtiyaçlarının hassasiyetle dikkate alınması' yönünde yaptığı çağrı sonrası harekete geçti. Bakanlık, dünya çapında pek çok genci intihara sürükleyen 'Mavi Balina', 'Momo' oyunları ve dijital platformlardaki kötü niyetli kişi ve yazılımlara karşı bilinçlendirmek amacıyla 'Eğitim Bilişim Ağı' çatısı altında yeni bir portal hazırladı. www.eba.gov.tr/siber-guvenlik adresinden erişilebilen 'Siber Güvenlik Portalı'nda güvenli internet, oyun bağımlılığı, teknolojinin doğru kullanımı, siber zorbalık gibi pek çok konu başlığında, çocuklara hitap edebilecek animasyonlar ve renkli infografikler yer alıyor. Siber güvenlik oyunu da hedef kitleyi dijital dünyadaki tehlikelere karşı eğlenceli bir içerikle bilinçlendirmeyi hedefliyor. Ayrıca, 'Siber Güvenlik Portalı'nda, kişisel bilgilerin korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar, virüs ve casus yazılımlara yönelik uyarılar, internetin güvenli ve eğlenceli kalması için alınabilecek önlemler, bir tehdit ortaya çıktığında yapılabilecekler, videolarla eğlenceli bir şekilde anlatılıyor. Bakanlık portalın, öğretmenler, aileler, uzmanlar ve öğrencilere yol gösterecek bir rehber niteliğinde olacağını bildirdi.

BAKAN SELÇUK DUYURMUŞTU

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde 'Mavi Balina' ve 'Momo' gibi tehlikeli oyunlar hakkında açıklama yapmış ve "Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı olarak diğer bakanlıklarımızla birlikte başlattığımız bazı çalışmalar var. Zamanı gelince kamuoyu ile paylaşacağız." demişti

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
bu ülkenin mavi balinası CHP dir.
@murat_kara_c5 ulke gitti borc bataginda kidem o bu olan size bize uyanin artik gec olmadan cahil
cahil kafa herşeyden okadar memnunsun demek öylemi ???
Bu ülkede Twitter yasaklandı, Wikipedia yasaklandı, herbirşey yasak olmasına rağmen, bu oyunların çıkış noktası neden yasaklanmıyor. Uyarmak önemli ama sorunu kökten çözmek gerekmez mi? Yaptık oldu misali, biz sizi uyardık ama siz yapmadınız. Çıkış IP neresi ise yasaklayın kardeşim. Erişim engeli atın.
Bu mu yani tutar hiç bir yanımız kalmamış yazık yazık
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler