Nedim Şener kim?

Nedim Şener kim?

Nedim Şener, 1966'da Almanya'da dünyaya geldi. Bolu'nun Mengen ilçesinde büyüdü.

Nedim Şener, 1990 yılında İstanbul Üniversitesi'nde, "Uluslararası Ticaret ve Türkiye'nin Dünya Ekonomisine Eklemlenmesi" başlıklı teziyle, iktisat dalında yüksek lisansını tamamladı. Nedim Şener, Gazeteciliğe 1991 yılında, “İlk Haber” adlı gazetede adım attı. Gazeteciliğe 1992 - 1994 yılları arasında “Dünya” gazetesinde devam etti

1994 yılında çalışmaya başladığı Milliyet gazetesindeki işine Mayıs 2011'de son verildi. Ocak 2010'dan Mart 2011'e kadar Posta gazetesinde "Soruşturuyorum" başlığıyla köşe yazarlığı yaptı.

İki kez Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından ekonomi dalında yılın gazetecisi seçildi. 1999 yılında Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü’nü kazandı.
Nedim Şener, istihbaratçı polislerin başvurusu üzerine Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları isimli kitap nedeniyle, 28 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Söz konusu ceza, son olarak çocuk mahkemesine sevk edilen öldürülen gazeteci Dink’in katili Ogün Samast için şimdiye kadar istenen cezalardan daha fazla.
Nedim Şener, 3 Mart 2011'de Oda TV'ye yönelik Ergenekon soruşturması kapsamında gazeteci Ahmet Şık ile birlikte gözaltına alınan Şener, tutuklandıktan sonra Silivri Cezaevi'ne konuldu. Ergenekon terör örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle yedi yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılandı.

Nedim Şener, 12 Mart 2012 tarihinde tahliye edildi. Tahliyesinin ardından yaptığı açıklamada yaptığı araştırmaların bedelini ödetmeye çalıştıklarını ifade ederken, “Hrant için adalet için diyerek cezaevine girdim aynı sözler ile çıkıyorum. Hrant Dink için adalet sağlanmadıkça ne özgürlükten ne de güvenlikten bahsedebiliriz. Bundan sonra bütün amacımız Hrant Dink’in kanını yerde bırakmamak olacak. İlk haberim Hrantla ilgili olacak. Gerçek hapsedilemez” dedi.
Nedim Şener, Yolsuzluk, terör finansmanlığı, Susurluk olayı, Hrant Dink suikastı, cemaat ve istihbarat konularında kitapları yayımlanmıştır.

Kitapları

• Baba Seni Neden Oraya Koydular? (2012) (Silivri Cezaevi Süreci)
• Kırmızı Cuma (2011) (Hrant Dink suikastı)
• İşte Hayatım (2010) (Uğur Dündar biyografisi)
• Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları (2009)
• Türkiye'de Farklı Olmak (2009) (Binnaz Toprak, İrfan Bozan ve Tan Morgül ile birlikte)
• Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat (2009)
• Hayırsever Terrorist (2006) (Şeyh Yasin El Kadı dosyası)
• Fırsatlar Ülkesinde Bir Kemal Abi (2005) (Kemal Unakıtan dosyası)
• Kod Adı: Atilla (2004) (Susurluk olayı)
• Naylon Holding (2002)
• Tepeden Tırnağa Yolsuzluk (2001)
• Uzanlar: Bir Korku İmparatorluğunun Çöküşü (2000)
• Altın: İstanbul Altın Borsası ve Dünya'daki Örnekleri (1994)

Ödülleri

• 1998, 1999, 2000 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Ekonomi Muhabiri Ödülü
• 1998 Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü
• 2002 Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü
• 2007 Çağdaş Gazeteciler Derneği Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü
• 2009 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü
• 2010 Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülü
• 2010 Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülleri En İyi Yazar Ödülü
• 2010 Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü[1]
• 2010 Uluslararası Basın Enstitüsü (International Press Institute) Basın Özgürlüğü Kahramanı
• 2010 PEN İfade Özgürlüğü Ödülü
• 2012 Kutlu Adalı Onur Ödülü

Nedim Şener Haberleri

haber

"Dink cinayeti, FETÖ'nün tüm organizasyonunu ortaya çıkarmıştır"

Gazeteci Nedim Şener: - "Bu cinayet, FETÖ'nün tüm organizasyonunu ortaya çıkarmıştır. Bu, FETÖ'nün işlediği suçların en belirgin olanıdır. FETÖ'nün tüm özelliğini, suçlarını ortaya çıkaran bir suikasttır. FETÖ, polisiyle savcısıyla hakimiyle müfettişleriyle gazetecisiyle bütün kanatlarıyla bu cinayetin içindedir" - "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde daha önce böyle bir suikast davası görülmemiştir. Daha önceki suikast davaları hep tetikçiler üzerinden yürüdü. Bugün ise Dink davasında devletin bütün organları ki, FETÖ'nün etkili olduğu dönemdeki bütün organları yargılanıyor. Devlet, o günkü derin devletten hesap soruyor" - "Bu cinayet iki boyutlu olarak gelişti. Bunlardan biri de Hrant Dink'in nefret objesi haline getirilmesi. Burada da Ergenekon davasında ismi geçen ve kendilerine 'milliyetçi' süsü veren derin devlet artığı tipler vardı. Onlar, Hrant'ı mahkemelerle sıkıştırdı, darbetti, iş yerinde tehdit etti ve Hrant Dink'i kamuoyuna hedef haline getirdi" - "Olaya insani açıdan değil de politik açıdan yaklaşıldığında Dink cinayeti 'siyasi bir araç' haline dönüştürülüyor. Bunu davanın başlangıcından itibaren görebiliyorsunuz. İlk davada nasıl kalabalıklar tarafından takip edildiğini biliyoruz. Şimdi ise sadece bir grup vefalı Hrant Dink'in arkadaşı, her duruşmayı takip ediyor. Çünkü katili beğenmiyorlar. Onlar kafalarındaki katilin cinayeti işlemiş olmasını istiyorlar. Bu filmin sonu istedikleri bitmediği için artık ilgilenmiyorlar"

  18-01-2019 11:08
haber

"Türkiye'nin en uzun gecesi 15 Temmuz" - TANIKLAR ANLATIYOR

Gazeteci Nedim Şener: - "Askerler savunmalarında her ne kadar 'Biz darbe için değil, terör saldırısı için oraya gittik, güvenlik almak amacıyla gittik.' dese de bir televizyon yayınının kesilmesi, içeride hiçbir terörist yokken sadece televizyoncuların, yayıncıların o kanaldan dışarıya çıkarılması, hele hele bu girişimin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkı sokağa çağırdığı yayını gerçekleştiren kanala yapılmış olması, açık bir suç ve darbe girişiminin çok açık bir belgesidir" - "Uzun yıllar, FETÖ'nün bir cemaat, tarikat değil, bir örgüt olduğunu anlatmaya çalıştım. O günlerde kendimi oldukça yalnız hissederken, meslektaşlarım dahil olmak üzere birçok kişi 'Bunlarla uğraşma, başına bela olurlar.' derken, bugün topyekun FETÖ'yle mücadele ediyoruz. Bu benim için çok kıymetli ve değerini bilemem gereken bir hazine" - "FETÖ, uzun yıllardan beri Amerikan istihbarat kuruluşlarının denetiminde olan bir örgüt. Bütün bu delillere rağmen Amerika'nın Fetullah Gülen'i iade edeceğine dair benim bir öngörüm yok. Çünkü kendilerinin ajanı olan bir örgütün liderini, iade etmezler diye düşünüyorum" - "Örgüt hala bugün Türkiye'nin içinde var, hala birtakım hazırlıklar yapıyorlar ve bu tehlike çok da yakınımızda. Kahraman hainler; yani bizim kahraman zannettiğimiz insanlar, hain çıkabiliyor"

  15-07-2018 11:04