HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ökse otu faydaları: Ökse otu nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Ökse otu sağlık yönünden oldukça fazla faydaları bulunan bir bitki çeşididir. Santalaceae ailesinin bir üyesi olan bu bitki, her mevsim yapraklı bir görüntüye sahiptir. Yarı asalak bir bitki çeşidi olarak tabir edilen ökse otu, ağaçların dallarında bulunur. Her mevsim yemyeşil görüntüsü ile öne çıkar. Doğada çok sayıda şifa özelliği ile bilinen bitki türü mevcuttur. Ökse otu da bu bitkiler arasında yer alır. Peki, sağlık açısından büyük bir öneme sahip olan ökse otu faydaları nelerdir?

Ökse otu faydaları: Ökse otu nasıl kullanılır, ne işe yarar?

İçindekiler

 • Ökse otu faydaları nelerdir?
 • Ökse otu nerede yetişir?
 • Ökse otu nasıl kullanılır?
 • Ökse otu tansiyon için nasıl kullanılır?
 • Ökse otu zararları nelerdir?

Ökse otu her mevsim var olan ve yapraklarını hiç dökmeyen bir bitki olarak karşımıza çıkar. Toplumda purç, gevelek, çekem veya gövelek adlarıyla da bilinen bir bitkidir. Her bitki türünde olduğu gibi bu bitkinin de kararında tüketilmesi gerekir. Ökse otu pek çok rahatsızlığın giderilmesinde etkilidir. Özellikle alternatif tıp alanında çok sık kullanılan bitki türlerinden biridir. Fakat bu tür bitkileri herhangi bir hastalık için kullanmadan önce uzman bir doktora danışılması son derece önemlidir.

Ökse otu faydaları nelerdir?

Ökse otunun sağlık bakımından sayısız yararı mevcuttur. Alternatif tıp alanında ve eczacılık sektöründe sıklıkla tercih edilen bir bitki çeşididir. Sayısız fayda sağlamasından kaynaklı ökse otu ne işe yarar sorusu karşımıza çıkar. Bu bitki türü daha çok elma ağaçları üzerinde kendini gösterir. Ökse otu çok güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir. Bu yüzden olumsuz dış etkenler sonucu insan vücuduna giren tüm zararlı toksinlerin atılmasında büyük bir rol oynar. Genel olarak ökse otu faydaları ise şu şekildedir:

 • Depresyon ve anksiyet gibi psikolojik durumların giderilmesinde etkilidir.
 • Uykusuzluk probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Stres, endişe, korku gibi ruh hallerinin giderilmesinde önemli bir rolü vardır.
 • Boğazda gelişen ağrıya, öksürüğe karşı iyi geldiği söylenir.
 • Tansiyon üzerinde olumlu etkileri vardır. Tansiyon değerlerini dengelemede etkilidir.
 • Kan şekerinin normal seviyelerde olmasına katkı sağlar.
 • Kanama durdurucu niteliğe sahiptir.
 • Bazı kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkisi mevcuttur.
 • Menopoz döneminde yaşanan sıcak basmalarının ve hormonlardaki dengesizliklerin azaltılmasında etkilidir.
 • Bağırsak problemlerinin giderilmesini sağlar.
 • Migren ağrılarının giderilmesinde etkilidir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.

Ökse otu nerede yetişir?

Ökse otu bitkisi yararları bakımından tam bir sağlık deposu olarak tabir edilir. Bu bitki türü dünya çapında pek çok noktada yetişir. Özellikle Güney Asya, Avrupa ve Batı ülkelerinde çok sık bu bitkinin yetiştirildiğine rastlanır. Ülkemizin de birçok noktasında ökse otu bitkisine rastlamak mümkündür. Balkanlarda ve Anadolu’da bu bitki türünden oldukça fazla vardır. Bu bitkinin ortalama yaşam süresi yetmiş sene kadardır. Sıklıkla bahar mevsiminde yapraklarını açar. Bu bitkiyi kullanırken genellikle tomurcuk bölümleri tercih edilmez.

Ökse otu nasıl kullanılır?

Ökse otunun en sık kullanım şekli çay formunda olanıdır. Ancak çay hazırlanırken tomurcuklarının kullanılmaması önemli bir konudur. Yalnızca bitkinin yaprakları ve dal kısımları yani sapları tercih edilir. Ökse otu çayını hazırlarken bazı malzemelerin temin edilmesi gerekir. Bu malzemelerin başında ökse otu bitkisinin kendisi gelir. Ökse otunu taze kullanabileceğiniz gibi kuru formda satın alarak da kullanmak mümkündür. Genellikle bu bitkinin kurutulmuş hali tercih edilir. Bu bitkinin çayını yaparken öncelikli olarak bir bardak kadar su kaynatmanız gerekir. Su kaynadıktan sonra içerisine bir çay kaşığı kadar kurutulmuş ökse otu bitkisi ilave edilir. Bir süre kadar hem demlenmesi hem de ılınması beklenir. Ökse otu çayını kullanmadan önce uzman bir doktora danışılması büyük önem arz eder.

Ökse otu tansiyon için nasıl kullanılır?

Ökse otunun insan sağlığı açısından faydaları arasında tansiyon rahatsızlığı da bulunur. Bu bitki tansiyon değerlerinin normal seviyeye inmesinde çok etkilidir. Özellikle uzmanlar yüksek tansiyona sahip kişilerin bu çayı tüketmelerini tavsiye eder. Tansiyon hastalarının bu çayı gün içerisinde çoğunlukla iki üç bardak tüketmesi önerilir. Ancak tansiyon problemi son derece ciddi bir hastalıktır. Bu yüzden tansiyon hastalarının bu çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları son derece önemlidir.

Ökse otu zararları nelerdir?

Ökse otunun tıpkı diğer bitki türlerinde olduğu gibi doğru miktarlarda tüketilmesi gerekir. Aşırıya kaçılması bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden ökse otunun sağlık yönünden sağladığı faydalar kadar zararları da mevcuttur. Genel olarak ökse otu zararları ise şu şekildedir:

 • Ökse otu bitkisinin önerilen miktardan fazla tüketilmesi başka mide sorunları olmak üzere; kusma, ishal, baş dönmesi gibi problemlere neden olabilir.
 • Gebelik ve emzirme döneminde bu bitkinin tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Kronik bir hastalığa sahip olanların bu bitkiyi tüketmeleri önerilmez.
 • Kalp problemlerine ve tansiyon problemlerine karşı kullanılan bazı ilaçlarla ciddi etkileşime girme ihtimali vardır. Bu yüzden doktor onayı olmadan kullanılması tavsiye edilmez.
  Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler