HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Tütsünün faydaları nelerdir? Evde tütsü yakmak ne işe yarar?

Tütsü çevreye yaydığı hoş kokusuyla bilinen ve yakılarak kullanılan biyotik bir maddedir. Bu maddenin yakılan ortamdaki negatif enerjiyi aldığına ve yerine pozitif enerji yaydığına inanılır. Tütsünün çeşitli kullanım alanları vardır. Bazı kişiler bu maddeyi yalnızca oda kokusu olarak tercih ederken bazıları ise meditasyon amacıyla kullanılır. Ayrıca tütsünün sağlık yönünden de birçok yararı olduğu düşünülür. Peki, tütsünün faydaları nelerdir?

Tütsünün faydaları nelerdir? Evde tütsü yakmak ne işe yarar?

Tütsü alternatif tıp alanında da kullanılan bir madde olarak tanımlanabilir. Meditasyon, koku giderici, yoga, manevi ya da dini gibi birçok farklı amaç için tütsü kullanımı mevcuttur. Oldukça güzel bir kokuya sahip olan tütsünün çubuk, ağaç, koni gibi farklı şekle sahip çeşitleri vardır. Yüzyıllık tarihi bir geçmişe sahip olan tütsüler, farklı özellikleriyle öne çıkan otlardan ve özel kokulu ağaç parçalarından meydana gelir.

Tütsünün faydaları nelerdir?

Tütsüler ile ilgili birçok inanış bulunur. Bu inanışlar arasında hem bedenen hem de ruhen sağladığı faydalar ön sırada yer alır. Bu faydalar dışında daha birçok önemli özelliği de mevcuttur. Eski bir madde olarak bilinen tütsünün geçmiş zamanlarda ayin veya ritüellerde kötü ruh kovma gibi amaçlarla da kullanıldığı bilinir. Antik çağlardan günümüze kadar gelmiş olan tütsülerin insanlar üzerinde birçok farklı olumlu etkisi vardır. Genel olarak tütsünün faydaları ise şu şekildedir:

 • Tütsü yakılan ortamın atmosferini olumlu yönde değiştirir. Negatif enerjiyi çeker ve yerine pozitif enerji yayar.
 • Hem bedenen hem de zihnen rahatlamada oldukça etkili olduğuna inanılır.
 • Tütsü yakılan ortamın havasını değiştirir. Aromatik bir koku açığa çıkar.
 • Kan basıncını düzenlemede etkilidir.
 • Nefes darlığına iyi geldiği söylenir. Nefesi açar.
 • Kişinin olumsuz düşüncelerini olumlu düşüncelere çevirir.
 • Odaklanma problemlerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Çakraların açılmasında etkilidir.
 • Kaygı ve endişelerin azalmasına yardımcı olur.
 • Meditasyon veya yoga yaparken konsantrasyonun artmasında önemli bir rol oynar.

Evde tütsü yakmak ne işe yarar?

Tütsülerin doğru bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Günümüzde sıklıkla çubuk ve organik tütsüler tercih edilir. Çubuk tütsüleri yakarken bazı dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunur. Tütsü yakarken yalnızca uç kısmı yakılır. Uç kısmı alev aldıktan kısa süre sonra üfleyerek söndürülür. Çubuk tütsüler genellikle 30 ile 60 dakika arasında yanar. Koni veya geri akışlı tütsülerin süresi ise çubuk forma nazaran daha kısadır. Tütsü uygun olan her ortamda yakılabilir. Sıklıkla ev ortamında yakılan tütsünün en belirgin yararlarından biri ortamın havasını değiştirmektir. Evlerde yakılan tütsüler ortama hoş bir koku yarar. Bu koku hem evin havasının güzelleşmesine neden olur hem de ortamda bulunan kişilerin zihnen rahatlamasını sağlar. Ayrıca tütsülerin evdeki bazı sinek ya da böcek türü canlıları uzaklaştırma özelliği vardır.

Hangi tütsü ne işe yarar?

Piyasada birçok farklı kokuya sahip tütsü türü bulunur. Her bir tütsünün sağladığı yararlar birbirinden farklıdır. Tütsülerin genel olarak bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak solunum ile ilgili sorunları olanların tütsü kullanmadan önce alanında uzman olan bir alternatif tıp doktoruna danışılması büyük önem taşır. Tütsü çeşitleri arasında en sık tercih edilenlerden biri sandal ağacı tütsüsüdür. Bu tütsü stres ve kaygının azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca insanların daha kolay odaklanmasını sağlar. Diğer tütsüler ve anlamları ise şöyledir:

 • Sedir tütsüsü: Negatif enerjinin pozitif enerjiye dönüşmesini sağlar. Stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur.
 • Gül tütsüsü: Karar vermede etkili olan bir tütsü türüdür. Kişilerin hayatlarında yeni bir sayfa açtığında tercih ettiği tütsülerden biridir. Ayrıca sevgi ve aşkında sembolü olarak görülür.
 • Lavanta tütsüsü: Bu tütsünün özellikle uyku problemi çeken kişiler üzerinde olumlu etkileri vardır. Uykusuzluk sorununun giderilmesinde etkilidir.
 • Polo Santo ağacı tütsüsü: Bu tütsü ağrı kesici özelliği ile öne çıkar. Ağrıların azalmasında faydalı olan bu tütsü aynı zamanda kişiyi sakinleştirir.
 • Yasemin tütsüsü: Aşkı hayatına çekmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği tütsü türlerinden biridir. Kişinin olumsuz ruh halini giderir ve enerji verir.

Tütsü yakmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Tütsü yakmanın birçok farklı olumlu faydası mevcuttur. Sağlık açısından da önemli etkilere sahip olan tütsüler, ortamın havasını değiştirmede de oldukça etkilidir. Psikolojik yönden kişilerin gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Duygu durumlarını normale döndürmeye yardımcı olur. İnsana ruhen ferahlatır ve sakinleştirir. Her şeyde olduğu gibi tütsüyü sağlık amacıyla kullanmadan önce uzman bir alternatif tıp doktoruna danışılması büyük önem arz eder.

Express


En Çok Aranan Haberler