Pentagon'dan savunma bütçesiyle ilgili çelişkili ifadeler

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, 2019 mali yılı bütçe teklifinde Suriye’de sınır güvenliği için talep edilen 250 milyon doların odağının Irak ve Suriye sınırı olacağını söylemesinden kısa bir süre sonra düzeltme yaparak, söz konusu fonun Ürdün ve Lübnan hükümetlerine sınır güvenliği desteği olarak sağlanacağını savundu.

Anadolu Ajansı’nın 2019 mali yılı savunma bütçesi teklifinde “DEAŞ karşıtı operasyonlara ilişkin sınır güvenlik ihtiyaçları” için 250 milyon dolar fon talep edildiğine ilişkin haberi üzerine Pentagon sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway konuyla ilgili açıklama yapmıştı.

Galloway, Pentagon’un Suriye’de “sınır güvenliği” için 2019 mali yılı bütçesinde 250 milyon dolar talep ettiklerini kabul etmiş ve bu bağlamda “En
acil sınır güvenlik ihtiyacı DEAŞ savaşçılarının daha önce çekinmeden geçebildiği Irak Suriye sınırındadır” ifadelerine yer vermişti.

SURİYE’DEKİLER İÇİN DEĞİL
Haberin bu şekliyle servis edilmesinin ardından Binbaşı Galloway tekrar açıklama yaptı.

Söz konusu açıklamalarında düzeltme yapmak istediğini belirten Galloway, "Cevabım sehven 250 milyon doların Suriye’de ABD destekli ortaklar için talep edilmiş anlamına geliyordu. Aslında 250 milyon dolar Ürdün ve Lübnan hükümetlerine sınır güvenlik desteği vermek üzere talep ediliyor, Suriye’deki ortak kuvvetler için değil.” ifadelerini kullandı.

30 BİN KİŞİLİK ORDU
ABD'nin Suriye’de PYD/PKK’nın öncülüğünde 30 bin kişiyi bulacak bir “Sınır Koruma Birliği” ve “Kuzey Suriye Ordusu” kurmaya hazırlandığı açıklanmıştı.
Kısa bir süre sonra açıklama yapan ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, söz konusu kuvvetin Sınır Güvenlik Gücü olduğunu ve şu aşamada 430 kişinin eğitildiğini açıkladı.

Dillon ayrıca toplam rakamın 30 bini bulacağını ve (PYD/PKK’nın paravanı) SDG’nin bu projeye öncülük edeceğini ifade etti.

Ancak bu açıklamanın Türkiye ile ABD arasında krize neden olmasından dolayı Pentagon eğitilen gücün konvansiyonel bir sınır koruma birliği olmadığını eğitilen grubun “İç İstikrar ve Güvenlik Gücü” olacağını duyurdu.

Bununla birlikte dün açıklanan bütçe talep tasarısında da Muhtemel Dış Operasyonlar kapsamında “DEAŞ’a karşı operasyonlara ilişkin Suriye’de sınır güvenliği ihtiyaçları” için 250 milyon dolar talep edilmesi de Pentagon’un sadece isimler üzerinde oynadığı ilk duyurulan projenin devam ettiği yorumlarına neden oldu.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Hala deaş ayakları. la deaş zaten sizlersiniz.
Ya ne çelişecek Allah aşkına... PYD/YPG Amerikan Bayrağına sığında da, ABD niye benim bayramının altına sığınıyorsun mu dedi PYD'ye.. PYD'nin zaten canına millet Amerika'yı arkasına alması .. PYD'yi bir nevi dokunulmaz yaptı.. Biz hala mütefik mütefik yapma etme diye pervane olalım.. Amerika için müteffik onun çıkarına uyan, İsrail'e ters düşmeyendir.. Olay bu..
abd yi asla baskanlar yönetmez.dolayısı ile çelişkili bir çok açıklama olur yönetim ve siyaset alanında
ABD kaz gelecek yerden tavuğu esirgemez, 250 milyon dolar verecek Kaya gazlarını emükleyip 100 katını 1000 katını çıkartacak , dünyanın doğal kaynaklarının sahibi olduğunu zanneden ırkı belli olmayan piçler Suriye deki Kaya gazı Orta doğuda ki fosil kaynakları sömürmek için buradasın.Dünyadaki ikinci petrol ABD dir , belirlemiş olduğu varil fiyatının altına düşünce kendi kaynaklarını kullanmaz diğer coğrafyaların kaynaklarına göz diker , üstüne çıkar ise maliyet hesabına göre hareket eder.
artık ABD senatosu bile Pentagon un bu sahtekarlığından bıkmış belli ki ayrı yeten rapor istediğine göre Pentagon un raporları artık iki tane yaptığıyla sunduklarıyla diye algılıyorlar belli ki
Diğer Haberler