'Türkiye’nin operasyonu ABD askerlerinin güvenliğini riske atıyor'

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Daniel Coats, Türkiye’nin Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı'nın bölgedeki ABD askerlerinin güvenliğini riske attığını savundu.

'Türkiye’nin operasyonu ABD askerlerinin güvenliğini riske atıyor'

ABD Ulusal İstihbarat Ajansı Direktörü Dan Coats, Türkiye’nin Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı'nın bölgedeki ABD askerlerinin güvenliğini riske attığını savundu.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre Coats, Senato İstihbarat Komitesi’nde "Dünya Genelindeki Tehditler" konulu panelde yaptığı konuşmada, harekata değinerek, şunları belirtti:

"Türkiye, Orta Doğu’da Kürt hırsını engellemek için yollar arayacak ve Suriye’nin kuzeybatı bölgesinde devam etmekte olan Türk saldırısı DEAŞ’a karşı mücadeleyi bölgede karmaşık hale getiriyor ve alandaki ABD güçlerini riske atıyor."

"İRAN TERÖRÜ DESTEKLEYEN TEMEL DEVLET OLMAYA DEVAM EDECEK"

Konuşmasında İran konusuna da değinen Coats, "İran terörü destekleyen temel devlet olmaya devam edecek" ifadesini kullanarak, ülkenin özellikle Irak, Suriye ve Yemen’de bu girişimlerde bulunmaya devam edeceğini kaydetti.

Coats, "İran bölgedeki etkisini arttırmanın yollarını arayacak. DEAŞ’a karşı mücadeleyi kullanacak ve savaş alanındaki kazançlarını, güvenlik ve ekonomik anlaşmalara dönüştürmeye çalışacaktır.” dedi. Ulusal İstihbarat Direktörü ayrıca, İran’ın ABD’yi tehdit edecek askeri gelişimini devam ettireceğine inandıklarını belirterek, İran’ın Orta Doğu’daki “en geniş” balistik füze gücüne sahip olan ülke olduğunu söyledi.

"2018 ARA SEÇİMLERİNDE RUS ETKİSİ MUHTEMEL BİR TEHDİT"

Coats, konuşmasında Rusya konusunu ABD seçimlerine müdahale bağlamında değerlendirerek, Rusya'nın 2016 başkanlık seçimleri sırasında "çok iyi bir iş" çıkardığını hissettiğini belirtti.

Coats, "Hiç şüphemiz yok ki geçmişteki çalışmalarının çok başarılı olduğu kanısındalar ve 2018 ara seçimlerinde Rus etkisi muhtemel bir tehdit olarak önümüzde." diye konuştu.

Coats, Suriye muhalefetinin artık Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirecek güçte olmadığını, ancak önümüzdeki bir yıl içinde çatışmayı sürdürebilecek yetenekte olduğunu söyledi.

"ESAD'I DEVİREMEZ"

Öte yandan Sputnik'in haberine göre Coats, Suriye muhalefetinin artık Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirecek güçte olmadığını, ancak önümüzdeki bir yıl içinde çatışmayı sürdürebilecek yetenekte olduğunu söyledi.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nin sitesinde yayınlanan Coats'un raporunda, "Suriye muhalefetinin 7 yıldır süren isyanı muhtemelen artık Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirecek veya giderek artan askeri geri kalmışlığı yok edecek güçte değil" ifadelerine yer verildi.

Sputnik'in haberine göre Raporda, "İsyancılar muhtemelen çatışmayı en azından önümüzdeki bir yıl daha sürdürecek gücü koruyacak" dendi.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Amerika'nın operasyonu tüm Türkiye'nin güvenliğini riske atıyor. Aşağılık herif
Dünyanın bir ucundan gelmiş, askerlerinin tehdit altında olduğunu söylüyor...Tipe bakarmısın.AL ASKERLERİNİ GÖTÜR TEHDİTTEN KURTUL ,PİSLİK HERİF
abdnin orada ne işi var? çekin jonilerinizi..
ABD askerlerinin hayatının riske girmesi çok endişe verici bir durum bunun en iyi çözümü Suriye ve Irak taki bütün askerlerini ülkeye çağır böyle bir risk tamamen ortadan kalksın
iran abd rusya israil hepiniz aynısınız terörü destekleyip ülkelerin kanını emen emperyalistlersiniz. buna islam ülkesi olan iran da dahil. yıllarca pkkya destek verdiler. abd hele ne işin var senin Suriye'de. guvenligi tehtit altindaymiş bak sen suna.. vur mehmetçiğim vur yedi düvel duysun. allah muzaffer eylesin ordumuzu
niçin risk söyliyim kahramanlar afrine girdiği için bazı pyd li teröristler amerikaya sizin yüzünüzden oldu deyip conilerin kafasınamı sıkıyor yoksa :)
O zaman sizde askerlerinizi çekin oradan. Gayri-nizami harp bizim işimiz.
çek ozaman o kahrolası askerciklerinide geberip gitmesinler
hala daes diyorlar ya. daes mi kaldi bitti gitti o hikaye artik kendileri yaratti kendileri yok etti. o bahaneyle yerlestiler suriyeye , ustune pkk yi eğittiler buyuttuler
Defolup gidin o zaman,ne işiniz var burda?
Bunlar hep bir babayiğidin çıkıp "Gerçek terörist amerikadır" diyemediği için oluyor. Bütün dünyaya anlatmak, açıklamak veya belgelemek çok zor değil. Hergün masum insanlarımız ölüyor. Neden hala kimse net hamleler yapamıyor ?
asıl sizin varlığınız bizi tehlikeye atıyor ne gerizekalı bir millet bu abd yaa
TÜRK MİLLETİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI ABD DİR... TERÖR ÖRGÜTLERİ KUYRUĞUDUR...
iran terorumu destekliyor .. yahu buna kim inanir kadir inanir. abd neyi destekliyor acaba kanitlanmis sekilde
dedolup gidersiniz kendi ülkenize her yerden sorun kalmaz dünyada
BÜGÜNE KADAR BİZ ÖLDÜK BUNDA SONRA SIRA SİZDE
ABD VE İSRAİLDEN DAHA BÜYÜK BİR TERÖRİST VAR MI?DÜNYADA TERÖRÜN BİTMESİ BU İKİ DEVLETİN BİTMESİNE BAĞLI...
askerlerinizin güvenliği riske giriyorsa toplayıp gidin neyiniz var neyiniz yoksa "AFRİN e Girmeyin" diyerek Teröristlere "Güvenli Bölge" kurma niyetini açık eden Birileri : Birde ; PYD PKK ile anlaşıp ,Halepten AFRİN e Mehmetçiğe karşı kurşun sıksınlar die Teröristlerle Anlaşan ESED i kurtarmanın derdine düşmüş ağız birliği etmişler " ESEDle Görüşüp anlaşın" diyorlar başkada bişey demiyorlar
o zaman çek oradan askerini ne işi var orada, ayrıca terörü destekleyen temel devlet amerikadir
İncirlik kapanır bu gidişle Abd ile savaşırız biz gibi
Oglum coni sakamiz yok artik orda durursan sanada vuracagiz ve en siddetlisini sana vuracagiz haberin yok
TAMAM DA AMCA SİZDE GİDİN BURDAN ASKERİNİZİN NE İŞİ VAR BURDA YAŞLI BUNAK DEAŞ TÜRKİYE YE TEHDİT SİZE NE OLUYOR ASKERİNİN CANINI DÜŞÜNEN ÇEKER GİDER BURDAN
Diğer Haberler