HABER

Reza Zarrab'ın ifadesinde dördüncü gün! Mahkemeden Türkiye'yi kızdıracak karar

Reza Zarrab, ABD'deki "ABD, Atilla'ya karşı" davasında tanık olarak dün yeniden hakim karşısına çıktı. Reza Zarrab’ın, 17 Aralık'ta tutuklandıktan sonra serbest kalmak için ‘kısmen’ rüşvet verdiği iddiası dikkat çekti. Öte yandan mahkeme, kanıt dosyasına giren tapelerin Youtube'ta yayınlanacağını açıkladı.

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme suçlamasını kabul ederek tanık sandalyesine oturan, İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab hafta sonu verilen aranın ardından dün bir kez daha mahkeme önündeydi.

Hâkim Richard Berman ile arasında geçen bir diyalogda 17-25 Aralık operasyonları sırasında tutuklanan Zarrab, ‘kısmen rüşvet’ vererek serbest kaldığını öne sürdü.

İŞTE DURUŞMADA DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

00.40 - Salonda Türkçe ses kayıtları dinletildi. Yargıç Berman, "Bugünlük bu kadar. İyi ilerleme kaydettik" diyerek oturumun sona erdiğini söyledi.

00:00 - Zarrab, çizdiği şemayı jüri üyelerine anlattı.

23:59 - Duruşma yeniden başladı... Zarrab'ın yeniden şema çizdiği aktarıldı.

23:38 - ARA VERİLDİ

Duruşmaya kısa bir ara verildi.

23:26 - BERMAN, ZARRAB'DAN DOĞRULAMA TALEP ETTİ

Yargıç Berman, çok sayıda maili kayıtlara eklemeden önce Zarrab'dan doğrulama talep etti.

23:06 - MEKTUPTA ADI GEÇEN AHAD KİM?

ABD'li gazeteci Pete Brush, savunma avukatlarının mektubunda da yer alan, Zarrab'ın Ahad isimli kişiyle gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin Zarrab'ın arkadaşı, avukatı ya da danışmanı olabileceğini öne sürdü.

22:58 - ZARRAB'A GELEN MAİLLERDEN BİRİ 28 EKİM 2014 TARİHLİ

Gazeteci Klasfeld, çok sayıda e-postanın delil dosyasına eklendiğini bunlardan birinin ise 28 Ekim 2014 tarihli bir e-posta olduğunu iddia etti.

22:38 - "GIDA TİCARETİ YAPAN ŞİRKETİN SAHİBİ OLARAK GÖRÜNMEM DOĞRU DEĞİLDİ"

Mahkeme salonundaki ABD'li gazetecilerin aktardığına göre, Zarrab, "Türkiye’de serbest bırakıldıktan sonra gıda ticareti yapan şirketin sahibi olarak görünmem doğru değildi" dedi.

22:35 - ZARRAB'A GELEN MAİL DURUŞMADA

Sarmayeh Exchange isimli firmadan Ali Zadeh isimli şahsın Zarrab'a yönelik maili duruşmada görüldü.

22:30 - ZARRAB: 17 ARALIK'TAN SONRA HİÇBİR HALKBANK ÇALIŞANINA RÜŞVET VERMEDİM

ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in iddiasına göre, Zarrab 17 Aralık tarihinden sonra hiçbir Halkbank çalışanına rüşvet vermediğini söyledi.

22:28 - ZARRAB: ALİ FUAT'A RÜŞVET VERMEDİM

ABD'li gazetecilerin iddiasına göre, Zarrab Ali Fuat isimli şahsa hiç rüşvet vermediğini, bu şahsın da böyle bir talebi olmadığını ifade etti.

22:25 - ALİ FUAT İSİMLİ BİR ŞAHISLA GÖRÜŞTÜ

Klasfeld'in iddiasına göre Zarrab, Türkiye'de serbest bırakıldıktan sonra Ali Fuat isimli bir şahısla görüştüğünü söyledi.

22:05 - DURUŞMA YENİDEN BAŞLADI

Duruşmanın ikinci bölümü başladı.

22:00 - ATİLLA'NIN AVUKATLARINDAN ZARRAB İDDİASI

Reuters haber ajansı, Hakan Atilla'nın avukatları tarafından yazılan bir mektuba yer verdi. Yargıç Richard Berman'a yazılan mektupta Atilla'nın avukatlarının, 15 Eylül 2016'da Zarrab ile Ahad isimli bir şahsın telefon görüşmesine yer verildi. Söz konusu telefon görüşmesinde, Zarrab'ın ihtiyaç durumunda hapisten dışarı çıkmak ya da daha az bir ceza almak için yalan söylemeyi Ahad isimli kişiyle konuştuğu aktarıldı. Savunma avukatları tarafından yazılan mektupta, "Zarrab, daha az ceza almak için bir ifade uydurmak konusunda istekli olduğunu ifade ediyor" cümlesi kullanıldı.

20:50 - ÖĞLE ARASI VERİLDİ

Duruşma öğle arası verildi.

20:47 - ÇARPICI 17 ARALIK İDDİASI: SERBEST KALMAK İÇİN RÜŞVET VERDİM

Duruşmada solonundaki ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın Türkiye'de gözaltına alındığı süreci duruşma salonunda anlatmaya başladığını iddia etti. Yargıcın "Türkiye'de hiç hapse girdin mi?" sorusuna Zarrab, "Evet efendim, girdim" yanıtını verdi. ABD'li gazetecilerin iddiasına göre yargıç ve Zarrab arasında şu şekilde bir diyalog geçti.

Yargıç: Serbest kalmak için herhangi bir ödeme yaptın mı?

Zarrab: Evet

Yargıç: Peki, bu ödemeler rüşvet niteliğinde miydi?

Zarrab: Kısmen, evet.

(Zarrab 17-25 2013’teki yolsuzluk ve rüşvet operasyonları kapsamında 17 Aralık’ta tutuklanmış, 28 Şubat 2014’te serbest bırakılmıştı.)

20:35 - ZARRAB-HAPPANİ GÖRÜŞMESİ

Zarrab ile sağ kolu Happani arasındaki bir görüşme mahkeme salonunda dinletildi.

20:32 - "PERDE ARKASI DÜZENLEYİCİ TEZİ"

Duruşmada bulunan muhabirlerden ABD'li Pete Brush, Zarrab'ın Pazartesi günü vermeye başladığı ifadelerden, iddia makamının, "Halkbank eski genel müdür yardımcısı Atilla'nın perde arkasındaki düzenleyici olduğu" tezini yerleştirmeyi amaçladığı yorumunda bulundu.

20:30 - ZARRAB: ALTINI BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NE İHRAÇ EDİYORDUK

Hakim, Zarrab'a "Gerçekte altınları nereye gönderiyordunuz" sorusunu yöneltti. Zarrab ise "Gerçek ticaretin konusu olan bütün altını Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihraç ediyorduk" cevabı verdi.

20:15 - GÜMRÜK BEYANI DELİL DOSYASINDA

Davada gösterilen bir gümrük beyanı bilgisi delil dosyasına girdi. ABD'li gazeteciler, Zarrab'ın belgedeki alanları tek tek açıkladığını not etti. İddiaya göre, gümrük formunda 'Saramayeh Exchange' isimli bir paravan şirketten bahsediliyor.

20:09 - DAVADA BİR İRAN BANKASI

Gazeteci Klasfeld, İran merkezli Keshavarzi Bankası'na ilişki bir konunun konuşulduğunu aktardı.

20:04 - ZARRAB: HALKBANK'TAKİ İŞLEMLERİN TEK TEK KAPATILMASI GEREKİYORDU

Zarrab'a altın konusunda dinletilen ses kaydının ardından "İşlemi kapatmak için neden evrak gerekiyordu" sorusu yöneltildi. Gazeteci Klasfeld'in iddiasına göre Zarrab, buna cevaben "Halkbank'taki hesabıma gelen tüm işlemlerin tek tek kapatılması gerekiyordu. Altın ticaretiyle ilgili olan işlemlerin kapatılması için de altın ticaretine ilişkin evrak gerekliydi" dedi.

19:56 - "ATİLLA İLE ALTIN TİCARETİ HAKKINDA KONUŞTUK"

Duruşmada Atilla ile Zarrab arasında geçtiği ifade edilen bir ses kaydı dinletildi. ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın ses kaydı hakkında "Atilla ile altın ticareti hakkında konuştuk" ifadesini kullandığını iddia etti.

19:40 - ARA VERİLDİ

Duruşmaya kısa bir ara verildi.

19:28 - SÜLEYMAN ASLAN'A VERİLEN RÜŞVET İDDİASI

ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, mahkeme salonunda dinletilen ses kaydının Süleyman Aslan'a verilen rüşvet ile alakalı olduğunu iddia etti. Ses kaydında, Happani'nin "Ne kadar göndereceksin?" sorusuna Zarrab'ın "Bilmiyorum, gıda ve diğerleri için ne gönderdiğimize bakalım. Toplamda onu temel alarak bir şey hesaplayalım ve gönderelim" dediği iddia edildi.

19:17 - ZARRAB İLE HAPPANİ ARASINDA 'HALKBANK' KONUŞMASI

Zarrab ve Happani arasında geçen bir konuşma mahkeme salonunda konuşuldu. Daily Beast'ten Katie Zavadski, konuşmada Halkbank'ta gönderilen para konusunun görüşüldüğü belirtildi.

19:08 - ATİLLA'DAN ZARRAB'A: 25 TON TAŞIYORUZ DEMEYİN

ABD'li gazeteci Katie Zavadski, mahkemede tartışılan bir konuşma metnine göre, Hakan Atilla'nın Zarrab'ı gıda nakliyelerini "inanılır" yapması konusunda uyardığını iddia etti. Zavadski'nin iddiasına göre, Atilla, Zarrab'a "Sadece 14 ton taşıyan bir teknenin üzerinde 25 ton taşıyoruz demeyin ya da buna benzer şeyler" dedi.

18:58 - HAKAN ATİLLA VURGUSU

ABD'li gazeteci Katie Zavadski, duruşmada ilk üç günde olmadığı kadar fazla zamanın Hakan Atilla konusuna harcandığı yorumunda bulundu. Zavadski, "Zarrab, Atilla'nın sürece nasıl dâhil olduğunu özetlemeye çalışıyor" ifadesini kullandı. Zavadski, önceki günlerde Atilla'nın adı her geçtiğinde sessizce kafasını salladığını aktardı.

18:46 - "GERİ PLANDAKİ İŞ BİTİRİCİ"

Zarrab, alt kademedeki banka çalışanlarının, Dubai'den İran'a giden sahte buğday sevkıyatlarını fark edince, Hakan Atilla ile konuştuğunu söyledi. ABD'li gazateci Pete Brush'ın yorumuna göre, Zarrab'ın ifadesi, Atilla'nın "geri plandaki iş bitirici" olduğu iddiasını destekliyor. "Atilla'nın Volgum'u anlamadığını" iddia eden Zarrab "Hakan Atilla, Volgum'un altın ticaretinde kullanıldığını sanıyordu çünkü şirket başlangıçta bu amaçla kurulmuştu... Ancak daha sonra gıdaya dönmüştü" dedi.

18:40 - ZARRAB EVRAKTA 'HATA' YAPTIĞINI SÖYLEDİ

ABD'li gazereci Klasfeld'in iddiasına göre, Zarrab gıda ticareti konusunda iki evrakta hata yapıldığını söyledi. Zarrab, ikinci hatayı buğday sevkıyatında yaptığını söylerken, hatanın buğday menşeine 'Dubai' yazmak olduğunu söyledi. Zarrab, hâkimin "Bu neden hata olsun" sorusuna, "Dubai'de buğday yetiştirilmiyor" cevabını verdi.

18:30 - ZARRAB: HALKBANK'TA NE KADAR FAZLA OLURSA BENİM İÇİN İYİYDİ

Gazeteci Adam Klasfeld, hakimin Zarrab'a "adını 'Bunghi' olarak duyduğu" bir nakliye şirketinin kendilerine rakip olup olmadığını sorduğunu iddia etti. Zarrab, buna 'evet ve hayır' cevabını verdi. Klasfeld'in iddiasına göre Zarrab, "Hayır, rakip değildik çünkü onlar gerçek gıda gönderiyordu ancak bir hiçbir şey göndermiyorduk. Onlarla rakip olduğumuzu söyleme nedenim ise şudur: Çünkü onlarda işlerinde Halkbank'taki İran parasını kullanıyordu. Halkbank'tan çekeceğim ve kullanacağım para miktarını düşürüyorlardı. Halkbank'taki İran parası ne kadar fazla olursa, bu benim için iyiydi." dedi.

18:26 - ZARRAB: GIDA VE ÜRÜN GÖNDERMİYORDUK

ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in iddiasına göre, Zarrab'a "(İran'a giden) Gemilere gıda yüklenirken muayene belgesini almıyorduk" ifadesinden sonra, "Neden almıyordunuz" sorusu yöneltildi. Zarrab ise buna karşılık "Çünkü fiili olarak gıda ve ürün göndermiyorduk. Ortada herhangi bir ürün yoktu" dedi.

18:14 - GIDA TİCARETİ KONUŞMASI

Duruşma, Zarrab ile Halkbank’ın eski genel müdürü Süleyman Aslan arasındaki bir telefon konuşmasının ele alınmasıyla başladı. Zarrab, söz konusu konuşmada hayali gıda ticaretini ele aldıklarını söyledi. Aslan konuşmada, İran’dan gönderilen mebla ile gıda ticareti için gösterilen miktarın birbirini tutmadığını anlatıyor. Zarrab ise gerekirse ödemeleri 5’er milyon dolar olarak bölebileceğini söylüyor; Aslan bunun daha iyi olacağını belirtiyor.

18:11 - ZARRAB YENİDEN MAHKEMEDE

Zarrab, mahkeme salonuna girdi. Zarrab'ın koyu renk bir blazer ceket ve beyaz tişört giydiği aktarıldı. ABD'li gazeteci Klasfeld, Zarrab'ın doğrudan sorgusuna devam edileceğini söyledi.

17:56 - JÜRİ ÜYESİ DAVAYA GEÇ KALDI

ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın henüz mahkemeye getirilmediğini, bu konu hakkında herhangi bir açıklama da yapılmadığını söyledi. Klasfeld, jüri üyelerinden birisinin duruşma salonuna geç kaldığını aktardı.

17:47 - SORGUYU YAPACAK İSİM KİM?

Zarrab’ın çapraz sorgusunu, ön duruşmalar ve jürili duruşmalar sırasında kritik çıkışlarıyla dikkat çeken kadın avukat Cathy Fleming’in yapması bekleniyor.

17:30 - TAPELER YOUTUBE'DA YAYINLANACAK

Davayı izleyen gazetecilerden Adam Klasfeld, kanıt dosyasına giren tapeleri YouTube sayfasından yayınlayacağını duyurdu.

17:20 - ÇARŞAMBAYA KADAR SÜREBİLİR

Savcılar cuma günü soruları bitirmeyi planlıyordu. Ama bu sorgulamanın Salı, hatta Çarşambaya kadar sürebileceği belirtildi.

17:05 - ZARRAB'IN 5 İLGİNÇ İFADESİ

Davayı başından beri izleyen New York Times muhabiri Benjamin Weiser kendince Zarrab’ın en ilginç 5 ifadesini sıraladı:

1. Tutuklandığında FBI’a niye yalan söyledi: “Neyle karşı karşıya olduğumu bilmiyordum. Uzun bir yolculuktan sonra şoka uğramıştım Doğru yanıtları veremedim. Çok korkmuştum.”

2. Neden ABD’li savcılarla işbirliğine gitti: “İşbirliği sorumluluğumu kabul edip hapisten bir an önce çıkmanın en kolay yoluydu.”

3. Eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’la nasıl tanıştı: “Ailece gittiğimiz bir balık restoranının müdavimi. Orada karşılaşıp tanıştık.”

4. Halkbank’tan ne kadar para çekti: “Birkaç milyar.” Yargıç: “Milyar ne? Avro? Dolar? Zarrab: “Avro.”

5. Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan niye pay istedi: “Çok fazla risk aldığını ve bu yüzden tedirgin olduğunu söyledi. Bir şekilde geleceğini garantiye almak istiyordu.”


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler